Добігає кінця 2018 рік. Він був багатим на події, прізвища та обличчя.
Вже традиційно наприкінці року заведено підбивати підсумки та окреслювати плани на майбутнє. Ми ж спробуємо згадати події, завдяки яким про Прикарпаття говорили за його межами, а також взяли на себе сміливість відзначити тих людей, котрі останні дванадцять місяців задавали ритм місцевого життя.
Ото ж «Гордість року» від Фіртки.
Люди:
Біохімік Олег Лущак у 2018 році потрапив у список двадцяти ТОПових новаторів України за версією журналу "Фокус". І однозначно є гордістю Прикарпаття. Молодий учений працює в трьох основних напрямках: здорове довголіття (вплив харчування та БАДів на якість життя), лікування діабету (запобігання розвитку хвороби на ранніх стадіях та зниження супутніх ускладнень), поліпшення пам'яті та уповільнення старіння мозку.
Також разом з колегами О.Лущак займається вивченням дії ряду наночастинок на хворий діабетом організм, щоб змусити клітини більш активно споживати глюкозу. У разі успішного завершення досліджень для хворих на діабет II типу можна буде знизити споживання інсуліну, а при ранній діагностиці недуги - запобігти його розвитку.
Марія Байляк – ще один науковець у нашому списку. Доцент кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Марія Байляк отримала цьогоріч цінну премію - «Для жінок у науці — 2018».
Дослідниця вивчає вплив рослин та певних речовин на процеси старіння організму людини.
Акторка Ірма Вітовська цьогоріч удостоєна премії «Жінка України-2018», а також визнана найкращою акторкою 2018 року. І.Вітовська отримала нагороду за роль баби Прісі у містичній драмі «Брама». Роль бабці з Чорнобиля Ірма вперше зіграла у 2015 році у виставі «Сталкери».
Петро Гарасимів – нікому досі невідомий хлопець із маленького села Бортники Тлумацького району підкорив велику сцену відомого музичного шоу. Завдяки своїй харизмі та водночас простоті і щирості хлопець впевнено дійшов до півфіналу.
Не тільки розумом, але й красою вражали прикарпатці цьогоріч. Актор театру і кіно Богдан Юсипчук здобув титул найкрасивішого чоловіка світу Mister Sea World 2018. Хлопець народився в Києві в родині художників. Дитинство і юність провів у Косові Івано-Франківської області. Закінчив Косівський коледж із червоним дипломом, поступив у Київський національний університет театру, кіно та телебачення на спеціальність актора театру та кіно.
Із 2007 року почав активно зніматися в кіно на епізодичних ролях, а 2011-го йому дали першу велику роль – у фільмі жахів "Синевир". 2014 року отримав титул "Містер Україна-2014".
Події:
Івано-Франківський обласний музичний драматичний театр ім. Івана Франка - сьогодні чи не один із найпрогресивніших театрів України. Молодий колектив на чолі із творчим «мотором» Ростиславом Держипільським впевнено диктують моду у сучасному театральному середовищі.
НеоОпера жахів «Гамлет», «Солодка Даруся», «Заробітчанки…» та інші з часу своїх прем’єр і до сьогодні збирають аншлаги.
«Промприлад.Реновація» став проектом-переможцем в категорії «Економічний розвиток» престижного конкурсу від ООН Partnership for Sustainability Award 2018. Інноваційний простір від часу свого відкриття вже став своєрідною візитівкою Івано-Франківська, який розвивається. «Промприлад. Реновація» - це середовище для дискусії, майданчик для зустрічей та простір для відпочинку.
Фестиваль актуального мистецтва Porto Franko в перший же рік свого заснування став хорошою візитівкою Івано-Франківська. Цікаві та неординарні мистецькі перформанси змусили говорити про себе поціновувачів як класики, так і модерну. Хтось не розуміє, хтось критикує, а хтось щиро захоплюється.
Цьогорічне «Porto Franko» - це літаки та гелікоптери в інсталяціях, електронна музика, сучасна хореографія, театр та візуальне мистецтво з високими технологіями, наукою та мріями про небо.
Апогеєм фестивалю стала опера «Аерофонія», де на сцені зустрілися людина і машина, земля і повітря, голос та шум, сейсмічні електронні баси та світлове шоу.
Фестиваль Фентезі «Брама» у 2018 році вже вдруге відбувся в Івано-Франківську. «Брама» - літературний конкурс прози в жанрі «фентезі», започаткований Анатолієм Мицканом в рамках щорічного фестивалю фентезі, який проходить з 2017 року в Івано-Франківську.
Цьогоріч фестиваль вразив масштабами та географією авторів та гостей, а також багатою програмою: тиждень лекцій, кінопоказів, дискусій та квестів. Поціновувачі якісного фентезі мали з чого обирати.
Футбольний клуб «Прикарпаття». Після семирічної перерви Івано-Франківськ знову повернувся у Першу Лігу. За підсумками першої частини чемпіонату команда міцно закріпилась на 10-й сходинці чемпіонату та стала грізною силою в першому дивізіоні України.
У новому році віримо у команду та чекаємо нових перемог.
Кілька років тому подружжя Марії та Юрія Козакевичів заснували ініціативу під назвою "Франківськ, який треба берегти" (#ФранківськЯкийТребаБерегти).
Активісти розпочали порятунок старого міста з дверей кам’яниць у середмісті. Цьогоріч рух набув поширення – силами небайдужих людей та за підтримки міської програми «Бюджет участі» вже відреставровано два десятка дверей. Активісти йдуть далі – вони починають також працювати над відновленням унікальних мозаїк на зупинках громадського транспорту в області. Виготовляє ініціатива й різні листівки, інформаційні стенди, дитячі творчі набори з розмальовками та наліпками, настільні ігри на тему архітектури, магнітики.
Нагорода ПАРЄ. Івано-Франківськ став другим містом в Україні, яке удостоєне найвищої нагороди Парламентської Асамблеї Ради Європи – "Приз Європи". Відтепер наше місто назавжди викарбуване в історії престижної відзнаки, як таке, що найактивніше просуває європейські ідеї. І це був ще один привід почути про Івано-Франківськ на світовому рівні.
Можливо, ми не згадали усіх та все, з чим цьогоріч асоціювалися Івано-Франківськ та Прикарпаття. Тим не менше, маємо чим і ким пишатися, але і разом з цим маємо багато до чого прагнути у новому році.
Марія Лутчин