Люди та події: чим Прикарпаття жило у 2018 році

Добігає кінця 2018 рік. Він був багатим на події, прізвища та обличчя.

Вже традиційно наприкінці року заведено підбивати підсумки та окреслювати плани на майбутнє. Ми ж спробуємо згадати події, завдяки яким про Прикарпаття говорили за його межами, а також взяли на себе сміливість відзначити тих людей, котрі останні дванадцять місяців задавали ритм місцевого життя.

Ото ж «Гордість року» від Фіртки.


Люди:

Біохімік Олег Лущак у 2018 році потрапив у список двадцяти ТОПових новаторів України за версією журналу "Фокус". І однозначно є гордістю Прикарпаття. Молодий учений працює в трьох основних напрямках: здорове довголіття (вплив харчування та БАДів на якість життя), лікування діабету (запобігання розвитку хвороби на ранніх стадіях та зниження супутніх ускладнень), поліпшення пам'яті та уповільнення старіння мозку.

https://fpn.pnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/22/2018/03/%D0%9E%D0%BB%D0%B5%D0%B3-2.jpg

Також разом з колегами О.Лущак займається вивченням дії ряду наночастинок на хворий діабетом організм, щоб змусити клітини більш активно споживати глюкозу. У разі успішного завершення досліджень для хворих на діабет II типу можна буде знизити споживання інсуліну, а при ранній діагностиці недуги - запобігти його розвитку.


Марія Байляк – ще один науковець у нашому списку. Доцент кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Марія Байляк отримала цьогоріч цінну премію - «Для жінок у науці — 2018».

https://pnu.edu.ua/wp-content/uploads/2018/12/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BC01-1024x681.jpg

Дослідниця вивчає вплив рослин та певних речовин на процеси старіння організму людини.


Акторка Ірма Вітовська цьогоріч удостоєна премії «Жінка України-2018», а також визнана найкращою акторкою 2018 року. І.Вітовська отримала нагороду за роль баби Прісі у містичній драмі «Брама». Роль бабці з Чорнобиля Ірма вперше зіграла у 2015 році у виставі «Сталкери».

http://www.vezha.org/wp-content/uploads/2017/06/Irma-800x533_c.jpg


Петро Гарасимів – нікому досі невідомий хлопець із маленького села Бортники Тлумацького району підкорив велику сцену відомого музичного шоу. Завдяки своїй харизмі та водночас простоті і щирості хлопець впевнено дійшов до півфіналу.

https://kurs.if.ua/media/gallery/full/5/b/5bf7ffb92794b739203930.png


Не тільки розумом, але й красою вражали прикарпатці цьогоріч. Актор театру і кіно Богдан Юсипчук здобув титул найкрасивішого чоловіка світу Mister Sea World 2018. Хлопець народився в Києві в родині художників. Дитинство і юність провів у Косові Івано-Франківської області. Закінчив Косівський коледж із червоним дипломом, поступив у Київський національний університет театру, кіно та телебачення на спеціальність актора театру та кіно.

https://images.1plus1.video/news-1/27752/1020x565.jpg

Із 2007 року почав активно зніматися в кіно на епізодичних ролях, а 2011-го йому дали першу велику роль – у фільмі жахів "Синевир". 2014 року отримав титул "Містер Україна-2014".


Події:

Івано-Франківський обласний музичний драматичний театр ім. Івана Франка - сьогодні чи не один із найпрогресивніших театрів України. Молодий колектив на чолі із творчим «мотором» Ростиславом Держипільським впевнено диктують моду у сучасному театральному середовищі.

Пов’язане зображення

НеоОпера жахів «Гамлет», «Солодка Даруся», «Заробітчанки…» та інші з часу своїх прем’єр і до сьогодні збирають аншлаги.


«Промприлад.Реновація» став проектом-переможцем в категорії «Економічний розвиток» престижного конкурсу від ООН Partnership for Sustainability Award 2018. Інноваційний простір від часу свого відкриття вже став своєрідною візитівкою Івано-Франківська, який розвивається. «Промприлад. Реновація» - це середовище для дискусії, майданчик для зустрічей та простір для відпочинку.

Пов’язане зображення
 

Фестиваль актуального мистецтва Porto Franko в перший же рік свого заснування став хорошою візитівкою Івано-Франківська. Цікаві та неординарні мистецькі перформанси змусили говорити про себе поціновувачів як класики, так і модерну. Хтось не розуміє, хтось критикує, а хтось щиро захоплюється.

Цьогорічне «Porto Franko» - це літаки та гелікоптери в інсталяціях, електронна музика, сучасна хореографія, театр та візуальне мистецтво з високими технологіями, наукою та мріями про небо.

Апогеєм фестивалю стала опера «Аерофонія», де на сцені зустрілися людина і машина, земля і повітря, голос та шум, сейсмічні електронні баси та світлове шоу.


Фестиваль Фентезі «Брама» у 2018 році вже вдруге відбувся в Івано-Франківську. «Брама» - літературний конкурс прози в жанрі «фентезі», започаткований Анатолієм Мицканом в рамках щорічного фестивалю фентезі, який проходить з 2017 року в Івано-Франківську.

Цьогоріч фестиваль вразив масштабами та географією авторів та гостей, а також багатою програмою: тиждень лекцій, кінопоказів, дискусій та квестів. Поціновувачі якісного фентезі мали з чого обирати. 


Футбольний клуб «Прикарпаття». Після семирічної перерви Івано-Франківськ знову повернувся у Першу Лігу. За підсумками першої частини чемпіонату команда міцно закріпилась на 10-й сходинці чемпіонату та стала грізною силою в першому дивізіоні України.

У новому році віримо у команду та чекаємо нових перемог.


Кілька років тому подружжя Марії та Юрія Козакевичів заснували ініціативу під назвою "Франківськ, який треба берегти" (#ФранківськЯкийТребаБерегти).

Активісти розпочали порятунок старого міста з дверей кам’яниць у середмісті. Цьогоріч рух набув поширення – силами небайдужих людей та за підтримки міської програми «Бюджет участі» вже відреставровано два десятка дверей. Активісти йдуть далі – вони починають також працювати над відновленням унікальних мозаїк на зупинках громадського транспорту в області. Виготовляє ініціатива й різні листівки, інформаційні стенди, дитячі творчі набори з розмальовками та наліпками, настільні ігри на тему архітектури, магнітики.


Нагорода ПАРЄ. Івано-Франківськ став другим містом в Україні, яке удостоєне найвищої нагороди Парламентської Асамблеї Ради Європи – "Приз Європи". Відтепер наше місто назавжди викарбуване в історії престижної відзнаки, як таке, що найактивніше просуває європейські ідеї. І це був ще один привід почути про Івано-Франківськ на світовому рівні.


Можливо, ми не згадали усіх та все, з чим цьогоріч асоціювалися Івано-Франківськ та Прикарпаття. Тим не менше, маємо чим і ким пишатися, але і разом з цим маємо багато до чого прагнути у новому році.

Марія Лутчин


16.12.2018 Марія Лутчин 5181 1
Коментарі (1)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

618
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1156
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2474
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1338
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1966 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2911

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

657

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

740

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1652

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1635
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

331
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

441
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18358
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7467
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3648
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1034
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10772
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

279
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

275
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

467
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

443
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

675