Міністерства закордонних справ Литви, Латвії та Естонії 23 квітня оголосили у своїх країнах персонами нон ґрата чотирьох російських дипломатів. Прибалтійські країни зробили це "на знак солідарності" з Чехією, яка нещодавно оголосила про видворення російських дипломатів через шпигунський скандал.
Про це йдеться у заявах МЗС Литви, Латвії та Естонії, інформує Фіртка з посиланням на Суспільне.
23 квітня МЗС Литви викликало представника посольства Росії та вручило йому дипломатичну ноту про оголошення персонами нон ґрата двох співробітників посольства, "оскільки вони здійснювали діяльність, несумісну з їхнім дипломатичним статусом". Зазначається, що Литва дає їм сім днів для виїзду з країни.
"Рішення свідчить про нашу солідарність із союзником після безпрецедентного та небезпечного інциденту в Чехії. Литва повністю підтримує країну та її дії у відповідь на вибухи 2014 року, а також на неадекватні кроки Росії", — додає литовське міністерство.
Поруч із цим, у МЗС зазначили, що посольство Литви у Москві готове допомогти чеському посольству в Росії виконувати функції, "які можуть бути порушені наказом Москви про різке скорочення штату".
Як зазначає латвійське МЗС, 23 квітня міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевичс розпорядився оголосили персоною нон ґрата одного дипломата російського посольства.
"Рішення міністра прийнято на знак солідарності з урядом Чеської Республіки з урахуванням незаконної діяльності російських спецслужб в Чехії, а також оцінки діяльності конкретного дипломата посольства Росії та порушень, скоєних у Латвії", — йдеться у повідомленні.
Додається, що дії Росії впродовж тривалого періоду "мали докази системних порушень" і намагань дестабілізувати безпекову ситуацію.
23 квітня викликали посла Росії і до МЗС Естонії. Країна оголосила персоною нон ґрата одного одного російського дипломата, "діяльність якого не сумісна з дипломатичною діяльністю, узгодженою у Віденській конвенції".
У відомстві зазначили, що "Росія вчинила грубе порушення міжнародного права на території ЄС та держави-члена НАТО, підірвавши суверенітет Чехії, що спричинило смерть двох осіб". У Талінні вважають, що такі дії шкодять безпеці та стабільності Європи і "є неприйнятними".
Як повідомляє ТАСС, за словами офіційної представниці МЗС РФ Марії Захарової, Москва відповість Естонії, Литві та Латвії на висилку російських дипломатів: "У нашій відповіді влади цих країн можуть не сумніватися. Їхні дипломати вже можуть почати прикидати, кому з них доведеться пакувати речі", — пригрозила вона.
Дипломатична напруга з РФ
Низка європейських країн у березні-квітні цього року почали висилати російських дипломатів з наростанням напруги у взаєминах з Москвою. Зокрема, через низку скандалів російських дипломатів персонами нон ґрата оголошували Чехія, Словаччина, Польща, Україна та Болгарія.
Що відомо
- 17 квітня МЗС Чехії заявило по висилку з країни 18 російських дипломатів, яких підозрюють у шпигунстві на користь спецслужб РФ. Приводом для цього стало те, що, спецслужби Чехії отримали докази причетності офіцерів російської Служби зовнішньої розвідки та Головного розвідувального управління до вибухів боєприпасів у селищі Врбетіце в жовтні та грудні 2014 року.
- За день, 18 квітня, Росія оголосила 20 співробітників посольства Чехії в Москві "персонами нон грата". Їх зобов'язали залишити РФ до кінця дня 19 квітня.
- Чеська поліція оголосила у розшук ймовірних співробітників російського ГРУ Олександра Петрова і Руслана Боширова, які у жовтні 2014 року приїжджали до Праги, а також у Злінський край, де розташоване селище Врбетіце.
- За даними чеських ЗМІ, російські агенти могли влаштувати вибухи на складах боєприпасів у чеському Врбетіце, щоб зірвати постачання зброї, у тому числі до України.
- Міністр промисловості Чехії Карел Гавлічек заявив, що "Росатом" виключать зі списку учасників тендеру на будівництво нового блоку на АЕС "Дуковани".
- Міністр закордонних справ Чехії Ян Гамачек планує обговорити "справу Врбетіце" на зустрічі глав МЗС Євросоюзу 19 квітня.
- 18 квітня у Празі сталася сутичка біля російського посольства між прихильниками та противникам політики Кремля.
- 22 квітня Чехія вирішила вислати ще майже 70 працівників російського посольства.