Литва, Латвія і Естонія висилають російських дипломатів "на знак солідарності" з Чехією

Міністерства закордонних справ Литви, Латвії та Естонії 23 квітня оголосили у своїх країнах персонами нон ґрата чотирьох російських дипломатів. Прибалтійські країни зробили це "на знак солідарності" з Чехією, яка нещодавно оголосила про видворення російських дипломатів через шпигунський скандал.

Про це йдеться у заявах МЗС Литви, Латвії та Естонії, інформує Фіртка з посиланням на Суспільне.

23 квітня МЗС Литви викликало представника посольства Росії та вручило йому дипломатичну ноту про оголошення персонами нон ґрата двох співробітників посольства, "оскільки вони здійснювали діяльність, несумісну з їхнім дипломатичним статусом". Зазначається, що Литва дає їм сім днів для виїзду з країни.

"Рішення свідчить про нашу солідарність із союзником після безпрецедентного та небезпечного інциденту в Чехії. Литва повністю підтримує країну та її дії у відповідь на вибухи 2014 року, а також на неадекватні кроки Росії", — додає литовське міністерство.

Поруч із цим, у МЗС зазначили, що посольство Литви у Москві готове допомогти чеському посольству в Росії виконувати функції, "які можуть бути порушені наказом Москви про різке скорочення штату". 

Як зазначає латвійське МЗС, 23 квітня міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевичс розпорядився оголосили персоною нон ґрата одного дипломата російського посольства.

"Рішення міністра прийнято на знак солідарності з урядом Чеської Республіки з урахуванням незаконної діяльності російських спецслужб в Чехії, а також оцінки діяльності конкретного дипломата посольства Росії та порушень, скоєних у Латвії", — йдеться у повідомленні. 

Додається, що дії Росії впродовж тривалого періоду "мали докази системних порушень" і намагань дестабілізувати безпекову ситуацію.

23 квітня викликали посла Росії і до МЗС Естонії. Країна оголосила персоною нон ґрата одного одного російського дипломата, "діяльність якого не сумісна з дипломатичною діяльністю, узгодженою у Віденській конвенції".

У відомстві зазначили, що "Росія вчинила грубе порушення міжнародного права на території ЄС та держави-члена НАТО, підірвавши суверенітет Чехії, що спричинило смерть двох осіб". У Талінні вважають, що такі дії шкодять безпеці та стабільності Європи і "є неприйнятними".

Як повідомляє ТАСС, за словами офіційної представниці МЗС РФ Марії Захарової, Москва відповість Естонії, Литві та Латвії на висилку російських дипломатів: "У нашій відповіді влади цих країн можуть не сумніватися. Їхні дипломати вже можуть почати прикидати, кому з них доведеться пакувати речі", — пригрозила вона.

Дипломатична напруга з РФ

Низка європейських країн у березні-квітні цього року почали висилати російських дипломатів з наростанням напруги у взаєминах з Москвою. Зокрема, через низку скандалів російських дипломатів персонами нон ґрата оголошували ЧехіяСловаччинаПольщаУкраїна та Болгарія.

Що відомо

  • 17 квітня МЗС Чехії заявило по висилку з країни 18 російських дипломатів, яких підозрюють у шпигунстві на користь спецслужб РФ. Приводом для цього стало те, що, спецслужби Чехії отримали докази причетності офіцерів російської Служби зовнішньої розвідки та Головного розвідувального управління до вибухів боєприпасів у селищі Врбетіце в жовтні та грудні 2014 року.
  • За день, 18 квітня, Росія оголосила 20 співробітників посольства Чехії в Москві "персонами нон грата". Їх зобов'язали залишити РФ до кінця дня 19 квітня.
  • Чеська поліція оголосила у розшук ймовірних співробітників російського ГРУ Олександра Петрова і Руслана Боширова, які у жовтні 2014 року приїжджали до Праги, а також у Злінський край, де розташоване селище Врбетіце.
  • За даними чеських ЗМІ, російські агенти могли влаштувати вибухи на складах боєприпасів у чеському Врбетіце, щоб зірвати постачання зброї, у тому числі до України.
  • Міністр промисловості Чехії Карел Гавлічек заявив, що "Росатом" виключать зі списку учасників тендеру на будівництво нового блоку на АЕС "Дуковани".
  • Міністр закордонних справ Чехії Ян Гамачек планує обговорити "справу Врбетіце" на зустрічі глав МЗС Євросоюзу 19 квітня.
  • 18 квітня у Празі сталася сутичка біля російського посольства між прихильниками та противникам політики Кремля.
  • 22 квітня Чехія вирішила вислати ще майже 70 працівників російського посольства.


25.04.2021 19998 1
Коментарі (1)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699