Листопад — місяць обізнаності про рак легень

"Кидайте курити, а якщо не курите, то не починайте курити за будь-яких обставин" — на цьому можна було б фактично завершити пост про рак легень. Це найбільш поширений вид раку, який щороку спричиняє майже два мільйони смертей у світі. В Україні він також займає провідні позиції — близько 13 тисяч людей отримують діагноз рак легень щороку.

Про це інформує Фіртка з посиланням на Facebook-сторінку Уляни Супрун.

Листопад — місяць обізнаності про рак легень. Кожному важливо бути свідомими про ризики, аби цьому запобігти. Зокрема, розуміти, що раннє виявлення раку, дає значно кращі шанси на успішне лікування.


Що підвищує ризики мати рак легень:

Куріння — це найбільш вагомий фактор ризику появи раку легень. Сигарети спричиняють 9 з 10 випадків раку легень у чоловіків та 8 з 10 — у жінок. Що раніше ви почали курити, що довше курите та що більше сигарет на день, то вищим буде ваш ризик. Якщо додати до цього вживання алкоголю та прийом добавок провітаміну А (бета-каротину), ваш ризик може стати ще вищим.

Цікаво щодо добавок провітаміну А. Від початку науковці намагалися дослідити, чи не знижують вони ризик раку легень у курців (саме у heavy smokers, які курять багато і довго), утім зрештою отримали невтішні результати. Адже щонайменше два великі дослідження показали, що все навпаки — тривалий прийом добавок цього вітаміну реально підвищує ризик мати рак легень у курців (приблизно на 20%). Але саме добавки, а не їжа.  Це гарний приклад того, що хаотичний прийом добавок без консультації з лікарем, може більше нашкодити, аніж бути корисним для здоров’я.

Якщо ви покинете курити, ризик мати рак легень стануть менші, але все одно будуть вищими, ніж у людей, які ніколи не курили. Дослідження вказують, що навіть через 25 років як ви покинули куріння, ризик залишається високим. 


Пасивне куріння

Некурці, які піддаються пасивному курінню, збільшують ризик розвитку раку легенів на 20-30%. Коли дим видихають, він не одразу розчиняється в повітрі як може здаватися, більшість токсичних та канцерогенних сполук безперешкодно потрапляють в легені некурців з повітрям. Лише в США щороку пасивне куріння спричиняє 7300 смертей внаслідок раку легень серед некурців.


Вплив газу радону

Радон виробляється природним розщепленням урану в ґрунті, гірських породах та воді, який з часом стає частиною повітря, яке ми вдихаємо. На відкритому повітрі радону мало, тож він швидше за все, не буде небезпечним. Але в приміщенні радон може бути більш концентрованим.


Вплив азбесту та інших канцерогенів, таких як миш’як, хром та нікель, може збільшити ризик розвитку раку легень, особливо якщо ви курите.


Якщо ви вже мали променеву терапію грудної клітки для лікування іншого виду раку. Прикладом можуть бути люди, які лікувалися від хвороби Ходжкіна (злоякісної пухлини лімфатичної системи), або жінки, які отримують опромінення грудної клітки після мастектомії через рак грудей.


Сімейна історія раку легень. Брати, сестри та діти людей, які мали рак легень, можуть мати дещо вищі ризики, особливо якщо родичу рак діагностували в молодому віці. Але наразі, достеменно незрозуміло, якою мірою цей ризик може бути пов’язаний із поширенням генів між членами сім’ї та якою мірою з середовищем, в якому живе сім’я (приміром, з радоном у будинку).


Забруднене повітря. Деякі дослідники вважають, що у всьому світі близько 5% усіх смертей від раку легень може бути пов'язано із забрудненням повітря.


Найпоширеніші симптоми раку легень такі:

 Кашель, який не зникає або посилюється.

 Відкашлювання крові або мокроти червоно-коричневого кольору.

 Біль у грудях, який посилюється при глибокому вдиху, кашлі чи під час сміху.

 Охриплість та задишка.

 Втрата апетиту та безпричинна втрата ваги.

 Відчуття втоми або слабкості.

 Повторювані бронхіти та пневмонії, які повертаються після лікування.

Ці симптоми можуть викликати низка інших хвороб та станів. Утім, в будь-якому випадку, якщо ви їх маєте — обов’язково зверніться до лікаря.


Який є скринінг на рак легень:

Флюорографія і рентген мають низьку чутливість і не дуже підходять для скринінгу легень та рак. Зараз стандартом скринінгу на рак легень вважається низькодозова комп’ютерна томографія. US Preventive Services Task Force надають такі рекомендації щодо скринінгу раку легень: https://bit.ly/3oMrSIF

Його слід проводити людям у віці від 50 до 80 років (раніше його рекомендували з 55 років), які мають 20-річну історію куріння (близько пачки сигарет на день) і продовжують курити або покинули куріння протягом останніх 15 років.

Скринінг слід припинити, якщо людина вже не курить протягом 15 років або ж у людини виникає проблема зі здоров’ям, яка істотно обмежує тривалість життя або здатність виконувати медичні втручання для лікування раку.


Яким є маршрут пацієнта з підозрою на рак легень у медичній системі?

 Передусім, варто звернутися до свого сімейного лікаря. Зважаючи на ваш стан здоров’я, вік і схильність до певних захворювань чи ризик спадковості, лікар допоможе визначити потребу у проведенні додаткових обстежень.

 Лікар може виписати направлення на рентген, комп’ютерну томографію чи проведення бронхоскопії, а також на консультацію до лікарів спеціалістів, наприклад, до онколога. За направленням лікаря ці послуги є безоплатними.

 Якщо виявлено злоякісне новоутворення, варто звернутися за направленням лікаря до медзакладу, який законтрактований НСЗУ за пакетами "Діагностика та хіміотерапевтичне лікування онкологічних хвороб", "Діагностика та радіологічне лікування онкологічних хвороб" або "Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах". В який заклад звертатися буде залежати від призначеного лікарем лікування. Знайти ці заклади та їхні контакти можна тут https://bit.ly/2ETYltR


Щодо запобігання раку легень, то зрозуміло, що важливо зменшити вплив всіх факторів, які підвищують ризики його появи. Є ті, на які ви не можете впливати, — як-от на сімейну історію раку легень чи неможливо уникнути променевої терапії, якщо вона потрібна для лікування.

Утім, є фактори, на які можна вплинути! Піклуватися про своє здоров'я, мати збалансований раціон, достатньо фізичної активності — це те, що залежить від нас. Покинути куріння також.

 В Україні є сервіс, який у цьому допомагає. Ось його сайт: http://stopsmoking.org.ua/
 Тут є детальний опис видів тютюнової залежності, а також поради, як від неї позбутися: https://bit.ly/2KlIeG6

"Що більше ми знаємо про хворобу, то більше шансів їй запобігти. Тож обов’язково поділіться цією інформацією!",- зазначила Уляна Супрун.


Читайте також:

“Мене це стосується. А тебе?”: стартує національна благодійна акція на користь онкохворих дітей

Рак молочних залоз – пандемія 21 століття


04.11.2020 1177
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1230
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1009
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2016
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3487
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1298
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1284

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1577

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

449

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1095

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1259
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24217
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

469
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2629
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

542
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1460
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

644
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15331
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

448
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

459
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1287 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

585
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

494