Лікарі навчають, як правильно поводитися під час спеки

 

/data/blog/84127/324c822e62e85c64ad97f337604ea72e.jpg

 

У зв’язку з аномальною спекою, медичні працівники міської поліклініки №1 вирішили провести гігієнічне навчання для громадян з питань правильного поводження в умовах такого температурного режиму.

13 серпня у приміщеннях сільських рад с. Хриплин та с. Крихівці було проведено чергування медичних працівників відділення Загальної практики сімейної медицини.

За такої погоди людина може зазнати сонячного або теплового удару. Задля уникнення небезпеки, мешканців закликають обмежити перебування на сонці з 12.00 до 16.00 год.

Першими ознаками сонячного або теплового удару є слабкість, відчуття втоми, головний біль та запаморочення. Температура тіла може піднятися до 39-40 градусів. Можуть виникати судоми і непритомність. Тому вкрай важливо надати потерпілому першу допомогу. Насамперед необхідно транспортувати його у прохолодне приміщення, покласти на спину, трохи підняти ноги, зняти одяг і відкрити всі вікна у приміщенні. Потрібно дати потерпілому випити мінеральної або чистої води. У випадку, коли виникає підозра, що потерпілий втрачає свідомість, слід дати йому вдихнути нашатирю або натерти скроні спиртом.

Серед основних заходів з профілактики теплового чи сонячного ударів потрібно пам’ятати і знати наступне:

Правильний одяг

Якщо носити в спеку синтетичні речі, то можна легко отримати тепловий удар або шкірні хвороби. Одяг повинен бути з натуральних тканин, зручний, світлих відтінків. Обов'язковим елементом гардеробу влітку є легкий головний убір.

Що краще пити у спеку

Через високу температуру повітря ми потребуємо постійного відновлення рідини з солями і мікроелементами, що втрачається з потом. Рекомендовано пити не менше 2,5-3 л рідини на день. Це може бути будь-яка рідина з температурою 18-20 градусів. Вживати її бажано кожні 40-50 хвилин по 100-200 мл. Це може бути вода, компоти, чай, свіжі соки та морси тощо. Проте і тут є свої „підводні камені”. Людям із захворюваннями серцево-судинної системи, порушеннями обміну речовин, захворюваннями нирок потрібно зменшувати кількість рідини в спеку до одного літра на добу, це враховуючи воду, перші страви, а також овочі та фрукти. Відмовтеся від алкоголю та кави – це зайве навантаження на судини в спеку. Лимонад – не найкращий спосіб втамувати спрагу, тому що в ньому багато цукру і він підвищує тиск.

Постіль „з льодом”

Якщо спека не дає заснути, за кілька годин до сну складіть постільну білизну в поліетиленовий пакет і покладіть в холодильник. З часом ліжко нагріється, але заснути буде простіше. Головне – не перестаратися і не заморозити білизну в „камінь”. По-перше, ви не зможете її нормально постелити і, додатково, прокинетеся з нежиттю.

Якщо немає кондиціонера

Якщо немає кондиціонера, можна зволожувати повітря в приміщенні за допомогою пульверизатора. Можна завісити вікна та двері вологою тканиною. А краще за все користуватися вентилятором, поставивши перед ним пляшки із замороженою водою.

Кімнатне затемнення

Закрийте всі штори і жалюзі. Потрапляючи в приміщення, сонячне світло піднімає температуру на 3-10 градусів. Можна наклеїти на шибки сонцезахисну дзеркальну плівку. Якісна плівка затримує ультрафіолет майже на 99 %, а інфрачервоне випромінювання – на 40-80 %.

Холодні зап’ястя

Охолодіть зап’ястя, потримавши їх у холодній воді не менше 10 секунд. Це знизить температуру тіла мінімум на годину.

„Правильний” душ

Приймаючи душ, намагайтеся не користуватися миючими засобами: вони сушать шкіру. Потрібно звести до мінімуму використання декоративної косметики, особливо тонального крему і пудри. Вони забивають пори, і як результат – запалення шкіри, вугровий висип. Також трапляються випадки індивідуальних алергічних реакцій на декоративну косметику у спеку, яка при взаємодії з сонцем виділяє токсичні речовини.

Відкрийте всі вікна на ніч

Увечері температура зазвичай дещо знижується, а в деяких місцях різниця між максимальною і мінімальною температурами може досягати десятка градусів. Не втрачайте можливість скористатися цим і спробуйте накопичити нічну прохолоду на всю першу половину дня. Для цього з настанням вечора відкрийте всі вікна в будинку, можете навіть влаштувати своєрідну аеродинамічну трубу за допомогою протягу. Тільки обов'язково закрийте все до сходу сонця, поки температура не почала підніматися.

Їмо правильно

Не їжте солодкі та гострі страви. Вони посилюють потовиділення. Корисні – багаті клітковиною і білком страви. Їжа має бути легкою, „літньою”. Потрібно утриматись від смаженої, жирної, гострої і солоної їжі. Порції – невеликі, а від приготування їжі про запас варто відмовитись, аби потім не лікуватися від харчового отруєння. Снідати краще раніше – о 6.00-7.00 ранку, обідати – до настання полуденної спеки – об 11.00, а вечеряти – о 18.00. Ті, хто не може заснути на порожній шлунок, можуть собі не відмовляти у невеликому перекусі за кілька годин до сну. Для цього найкраще підійдуть кисломолочні продукти з низьким вмістом жиру. Дієтологи рекомендують у спекотну погоду вживати холодні рідкі страви, адже потреба в енергії в жарку погоду знижується приблизно на 5% і нашому організму влітку потрібна менш калорійна їжа.


14.08.2015 2386 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2747
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20914
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1820
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1300 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2317
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3968

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

599

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2072

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

765

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1369
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

429
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

955
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24458
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

687
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

702
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

650
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

792
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8140
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

680 1
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

831
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2121 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

786