Лікарі наголошують: рак виліковний, якщо його своєчасно виявити

 

/data/blog/81716/f1da693696edf43e25ea5432b207d4a0.jpg

 

Одним із найстрашніших діагнозів для сучасної людини є онкологія. Хоча лікарі наголошують, що рак сьогодні – виліковний і важливим є своєчасне виявлення хвороби, навколо онкологічних патологій і досі побутує чимало чуток і міфів.

 

Власне, онкологічні проблеми є актуальними не стільки через частоту виникнення, скільки через складність у лікуванні і через важкість перебігу захворювання. За останні роки у Івано-Франківську лікарі діагностують близько 700 вперше виявлених випадків раку на рік.

 

«Онкологічні захворювання – це патологічний розвиток клітин, який охоплює практично усі системи організму. Це може бути патологія шкіри, крові, внутрішніх органів… Усі вони по-різному називаються та по-різному перебігають. Виникає неправильний поділ клітин, який веде або до розвитку пухлини, яку в масі своїй помітна, або до розвитку змін зі сторони крові, коли в крові виникають клітинні зміни, людина відчуває симптоми хвороби, але визначити її можна лише по аналізу крові», – розповідає міський позаштатний онколог Світлана Боднарук.

 

Лікар зауважує: причин виникнення раку можна називати багато. Це неправильний спосіб життя, шкідливі звички, нездорове харчування, вплив хімічних реагентів на організм, вплив шкідливих викидів, гормональні зміни в організмі, які в певному віці можуть сприяти розвитку онкологічного захворювання, хімічні травми, стреси.

 

«Одним із факторів ризику виникнення онкологічного захворювання є вік. Ми звикли вважати, що рак молодіє. Насправді, це не так. Рак виникає переважно в старшому віці. Організм старіє, ослаблюється імунна система. В організмі навіть здорової людини є патологічні клітини, але імунна система з ними справляється. У старості, коли організм ослаблений, накопичив в собі достатньо шкідливих речовин, відбувається збій і пухлинна маса має тенденцію росту», – каже Світлана Боднарук.

 

Запідозрити неладне людина може самостійно. Так, насторожити має невмотивована загальна слабкість, втомлюваність, різке схуднення, зниження апетиту, сонливість. При деяких захворюваннях виникає безпричинне підняття температури, кашель. Власне біль – виникає пізно, хоча практично усі люди бояться болю, але він з’являється уже при пізньому розвитку хвороби.

 

Якщо людина відчуває такі симптоми, вона повинна звернутися до дільничного терапевта або до сімейного лікаря. Сімейний лікар призначає обстеження: загальноклінічні аналізи, рентген легень, УЗД органів черевної порожнини, для чоловіка – огляд уролога, особливо після 40 років, для жінки – огляд гінеколога, незалежно від віку.

 

По загальноклінічних аналізах, наприклад по формулі крові, можна діагностувати захворювання крові, по рентгену – захворювання легень, по УЗД – зміни зі сторони печінки, одразу видно пухлини нирок. Для того, щоб діагностувати рак шлунково-кишкового тракту – шлунку, стравоходу, кишечника, є інші методи обстеження, скажімо ендоскопічні обстеження – фіброгастроскопія, ректороманоскопія, тощо. Існують і такі методи обстеження, як ком’пютерна томографія, магнітно-резонансний томограф.

 

Люди бояться не стільки самого діагнозу – рак, скільки наслідків цієї хвороби, адже вона може давати інвалідизацію. Якщо звернутися до лікаря на пізніх стадіях, то лікування дуже важке, погано переноситься організмом і в кінцевих стадіях усі бояться болю, який важко знімається і для цього потрібні наркотичні середники.

 

«В загальному, раку варто боятися, як і будь-якого іншого захворювання, адже смертність від раку не на першому місці. Боятися треба пізнього звернення до лікаря. Чим раніше пацієнт зверне увагу на своє здоров’я і медики зуміють діагностувати хворобу, тим легше фізично буде переноситися лікування і буде більше шансів на видужання», – каже міський онколог.

 

У поліклініках міста проводяться дні або й тижні раку грудної залози, під час яких прийом веде спеціаліст-мамолог обласного клінічного онкодиспансеру. Оглядаються жінки з груп ризику та з будь-якими проблемами грудних залоз. Під час таких оглядів, як правило, виявляються декілька нових випадків раку у I-II стадії. Якщо з маленьким утвором у грудній залозі жінку можна прооперувати і вона буде приходити тільки в певний період часу на перевірку, то з великою пухлиною їй потрібні хіміотерапія, променева терапія, які досить складно переносяться організмом. Звичайно, що період реабілітації буде тривалим. Але навіть в таких випадках не варто боятися йти лікуватися, завжди повинна бути надія.

Специфічної профілактики раку не існує. Але якщо причиною раку вважають шкідливі викиди, хімічні реагенти, тощо, то, відповідно, профілактика раку – це здоровий спосіб життя, здорове харчування, уникання стресів, впорядковане статеве життя. Варто уникати гіперінсоляції, тобто тривалого перебування на сонці. Тому що активність сонячного опромінення останнім часом досить велика, через так звані озонові діри.

Також медики відмічають певний ріст меланом шкіри – злоякісних новоутворів, які найчастіше локалізуються на шкірі, але можуть уражати будь-який орган. Так званий пігментний рак на шкірі має вигляд пігментної плями, пігментного невуса, від світло-коричневого кольору, до темного, аж чорного, з наростами і без них. Потрібно дуже уважно стежити за родимками: не має бути різкого їх росту, різкої зміни кольору, родимки не повинні тріскати чи кровити, не повинні боліти, свербіти і пекти. Будь-яка зміна відчуттів є сигналом SOS, при якому потрібно одразу йти до лікаря. На базі обласного клінічного онкодиспансеру та обласного клінічного шкірвендиспансеру є дерматоскопи, які допомагають лікарю провести диференціацію між доброякісним та злоякісним процесом.

Лікарі зазначають: не варто уникати профілактичних оглядів. Адже перші симптоми онкології майже непомітні і визначити їх може лише медичний працівник. А своєчасне виявлення хвороби означає повне вилікування і повернення людини до активного життя.

 

Любов Загоровська


15.07.2015 2982 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

326
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1395
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2543 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3632
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2971
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2146

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

615

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

466

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1635

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1799
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

286
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

503
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

802
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4986
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

358
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

879
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10126
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

510
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

263
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

373
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

400
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

721