Лікарі наголошують: рак виліковний, якщо його своєчасно виявити

 

/data/blog/81716/f1da693696edf43e25ea5432b207d4a0.jpg

 

Одним із найстрашніших діагнозів для сучасної людини є онкологія. Хоча лікарі наголошують, що рак сьогодні – виліковний і важливим є своєчасне виявлення хвороби, навколо онкологічних патологій і досі побутує чимало чуток і міфів.

 

Власне, онкологічні проблеми є актуальними не стільки через частоту виникнення, скільки через складність у лікуванні і через важкість перебігу захворювання. За останні роки у Івано-Франківську лікарі діагностують близько 700 вперше виявлених випадків раку на рік.

 

«Онкологічні захворювання – це патологічний розвиток клітин, який охоплює практично усі системи організму. Це може бути патологія шкіри, крові, внутрішніх органів… Усі вони по-різному називаються та по-різному перебігають. Виникає неправильний поділ клітин, який веде або до розвитку пухлини, яку в масі своїй помітна, або до розвитку змін зі сторони крові, коли в крові виникають клітинні зміни, людина відчуває симптоми хвороби, але визначити її можна лише по аналізу крові», – розповідає міський позаштатний онколог Світлана Боднарук.

 

Лікар зауважує: причин виникнення раку можна називати багато. Це неправильний спосіб життя, шкідливі звички, нездорове харчування, вплив хімічних реагентів на організм, вплив шкідливих викидів, гормональні зміни в організмі, які в певному віці можуть сприяти розвитку онкологічного захворювання, хімічні травми, стреси.

 

«Одним із факторів ризику виникнення онкологічного захворювання є вік. Ми звикли вважати, що рак молодіє. Насправді, це не так. Рак виникає переважно в старшому віці. Організм старіє, ослаблюється імунна система. В організмі навіть здорової людини є патологічні клітини, але імунна система з ними справляється. У старості, коли організм ослаблений, накопичив в собі достатньо шкідливих речовин, відбувається збій і пухлинна маса має тенденцію росту», – каже Світлана Боднарук.

 

Запідозрити неладне людина може самостійно. Так, насторожити має невмотивована загальна слабкість, втомлюваність, різке схуднення, зниження апетиту, сонливість. При деяких захворюваннях виникає безпричинне підняття температури, кашель. Власне біль – виникає пізно, хоча практично усі люди бояться болю, але він з’являється уже при пізньому розвитку хвороби.

 

Якщо людина відчуває такі симптоми, вона повинна звернутися до дільничного терапевта або до сімейного лікаря. Сімейний лікар призначає обстеження: загальноклінічні аналізи, рентген легень, УЗД органів черевної порожнини, для чоловіка – огляд уролога, особливо після 40 років, для жінки – огляд гінеколога, незалежно від віку.

 

По загальноклінічних аналізах, наприклад по формулі крові, можна діагностувати захворювання крові, по рентгену – захворювання легень, по УЗД – зміни зі сторони печінки, одразу видно пухлини нирок. Для того, щоб діагностувати рак шлунково-кишкового тракту – шлунку, стравоходу, кишечника, є інші методи обстеження, скажімо ендоскопічні обстеження – фіброгастроскопія, ректороманоскопія, тощо. Існують і такі методи обстеження, як ком’пютерна томографія, магнітно-резонансний томограф.

 

Люди бояться не стільки самого діагнозу – рак, скільки наслідків цієї хвороби, адже вона може давати інвалідизацію. Якщо звернутися до лікаря на пізніх стадіях, то лікування дуже важке, погано переноситься організмом і в кінцевих стадіях усі бояться болю, який важко знімається і для цього потрібні наркотичні середники.

 

«В загальному, раку варто боятися, як і будь-якого іншого захворювання, адже смертність від раку не на першому місці. Боятися треба пізнього звернення до лікаря. Чим раніше пацієнт зверне увагу на своє здоров’я і медики зуміють діагностувати хворобу, тим легше фізично буде переноситися лікування і буде більше шансів на видужання», – каже міський онколог.

 

У поліклініках міста проводяться дні або й тижні раку грудної залози, під час яких прийом веде спеціаліст-мамолог обласного клінічного онкодиспансеру. Оглядаються жінки з груп ризику та з будь-якими проблемами грудних залоз. Під час таких оглядів, як правило, виявляються декілька нових випадків раку у I-II стадії. Якщо з маленьким утвором у грудній залозі жінку можна прооперувати і вона буде приходити тільки в певний період часу на перевірку, то з великою пухлиною їй потрібні хіміотерапія, променева терапія, які досить складно переносяться організмом. Звичайно, що період реабілітації буде тривалим. Але навіть в таких випадках не варто боятися йти лікуватися, завжди повинна бути надія.

Специфічної профілактики раку не існує. Але якщо причиною раку вважають шкідливі викиди, хімічні реагенти, тощо, то, відповідно, профілактика раку – це здоровий спосіб життя, здорове харчування, уникання стресів, впорядковане статеве життя. Варто уникати гіперінсоляції, тобто тривалого перебування на сонці. Тому що активність сонячного опромінення останнім часом досить велика, через так звані озонові діри.

Також медики відмічають певний ріст меланом шкіри – злоякісних новоутворів, які найчастіше локалізуються на шкірі, але можуть уражати будь-який орган. Так званий пігментний рак на шкірі має вигляд пігментної плями, пігментного невуса, від світло-коричневого кольору, до темного, аж чорного, з наростами і без них. Потрібно дуже уважно стежити за родимками: не має бути різкого їх росту, різкої зміни кольору, родимки не повинні тріскати чи кровити, не повинні боліти, свербіти і пекти. Будь-яка зміна відчуттів є сигналом SOS, при якому потрібно одразу йти до лікаря. На базі обласного клінічного онкодиспансеру та обласного клінічного шкірвендиспансеру є дерматоскопи, які допомагають лікарю провести диференціацію між доброякісним та злоякісним процесом.

Лікарі зазначають: не варто уникати профілактичних оглядів. Адже перші симптоми онкології майже непомітні і визначити їх може лише медичний працівник. А своєчасне виявлення хвороби означає повне вилікування і повернення людини до активного життя.

 

Любов Загоровська


15.07.2015 2858 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

875
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

675
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1787
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3117
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2500
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2485

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

139

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

672

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

639

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1510
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

264
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

609
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

568
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

270
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

334
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26974
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

793
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19625
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

366
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

354
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

682
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1178 1