Лікар: Родимки з депігментованою шкірою - привід для обстеження, а не для паніки

 

 

Нещодавно у мене на прийомі була пацієнтка, не на жарт налякана утвореннями на її шкірі, що послужило приводом до написання цієї роз’яснювальної статті.

 

Так звані «родимки», по–медичному невуси, в даному випадку – пігментні, оточені по периферії «знебарвленою» депігментованою шкірою, подібно до вітіліго, називаються за іменем їх дослідника невусами Сеттона. Невус Сеттона рідко буває одиничним. Переважно це множинні утворення.

 

Багато хто помилково відносить невуси Сеттона до передвісників онкології, але це не так. Бо при впевненості в правильно поставленому діагнозі невуса Сеттона лікування не потрібно.

 

Невус Сеттона є типовим для обох статей. Щодо віку, то частіше він зустрічається у дітей та юнаків, але, звісно, що і тут є винятки.

 

Цікаво, що цей невус діагностують у чверті пацієнтів із вітіліго. Іноді він навіть передує появі вітіліго та часто діагностується у братів та сестер пацієнта.

 

До можливої причини виникнення невуса Сеттона відносять аутоімунний механізм розвитку новоутворення, в таких реципієнтів у крові знаходять цитоскопічні антитіла. Багато авторів також вважають його причиною надмірне ультрафіолетове випромінювання, коли він розвивається на фоні атопічних сонячних опіків.

 

Загалом, спершу на шкірі виникає пігментний невус, потім вже довкола нього утворюється депігментоване коло. Деколи депігментації передує почервоніння шкіри – гіперемія. Невус собою являє невеличкий вузлик червоно-коричневого, молочно-коричневого або коричневого кольору, що здіймається над рівнем здорової шкіри, а ділянка депігментації довкола нього перевищує його розміри в 2-3 рази.

 

Як правило це множинні утворення, які локалізуються на шкірі тулуба, верхніх та нижніх кінцівок, а на обличчі – це рідкість.

 

Невус Сеттона відносять до меланомобезпечних невусів, хоча його за певними даними й можуть асоціювати із тією ж меланомою, нейробіброматозом та злоякісними пухлинами внутрішніх органів.

 

Проте, насправді, він схильний до повільного самозникнення: так протягом кількох років з моменту появи невус сам поволі регресує, а згодом й «зафарбовується» ділянка депігментованої шкіри.

 

Найважче діагностувати невус Сеттона на тлі існуючого вітіліго, тому тут необхідна уже дерматоскопія і сіаскопія, які дозволяють побачити в центрі скупчення невусних клітин з інфільтратом із лімфоцитів довкола та відсутністю меланоцитів в епідермісі депігментованого обідка довкола невуса.

 

Тому консультація дерматолога чи дерматоонколога є необхідною!

 

Бо не слід забувати, що в певних форм меланоми теж може спостерігатися знебарвлений обідок довкола пігментованого центру також з можливим регресуванням депігментації, що робить її вкрай подібною до невуса Сеттона. Тоді тут з остаточним діагнозом допоможе тільки біопсія.

 

Людям із невусами Сеттона рекомендовано уникати прямого сонячного проміння і соляріїв. А в разі неможливості диференціювання невуса від меланоми необхідне лікування у формі видалення невуса разом з обідком для подальшої біопсії.

 

Тарас Боднар

лікар-дерматовенеролог МЦ «Оксфорд Медікал»

вул. Василіянок, 1

тел. для запису на прийом:

(067) 3 777 299; (050) 3 777 299


15.08.2017 7403 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

15843
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1531
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1106
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2134
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3674
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1389

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1799

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

571

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1194

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1359
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

665
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24305
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

552
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

521
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

666
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1557
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

721
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7424
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

670
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1734 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

656
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

563