"Лагідний вбивця": як запобігти зараженню гепатитом С

Гепатит С вражає та руйнує печінку і його надто складно виявити, тому треба бути обережним.

Гепатит С є одним з найпоширеніших інфекційних захворювань, що вражає клітини печінки та провокує розвиток цирозу, пише ТСН.

Згідно з даними ВВОЗ за 2017 рік, щорічно у світі від цього вірусу страждає майже 71 млн людей та близько 400 тис. помирають через невчасно надану медичну допомогу та ігнорування найменших проявів хвороби. Як же захистити себе та що потрібно знати про гепатит С кожному?

ДЕКІЛЬКА СЛІВ ПРО ЗБУДНИКІВ ГЕПАТИТУ С ТА ВАКЦИНУ

Вперше про існування гепатиту С широкому загалу стало відомо 1989 року. Однак з’ясувати, що спричинило поширення вірусу, вченим не вдалося. Точної інформації щодо збудника хвороби немає і досі. Фенікс-Лан Цюань із Колумбійського університету певен, що інфікувати людину могли летючі миші. ДНК цих тварин містять генетичні послідовності, тотожні із нуклеїновими кислотами гепатовірусів, до яких належить людський вірус гепатиту С. Пітер Сіммондос, професор Единбурзького університету, вважає, що розповсюдити гепатит С могли гризуни, оскільки вони також є носіями широкого спектру гепатовірусів. Але усе це лише теорії.

 

Проте найбільшою проблемою, що багато років поспіль не дає спокою науковцям всього світу, залишається відсутність вакцини. Річ у тому, що вірус Гепатиту С має 6 генотипів (усього їх 11), кожен із яких ділиться на підтипи, а ті — на квазівиди. Окрім того, потрапляючи до різних умов та організмів, штампи гепатиту здатні швидко мутувати, що просто унеможливлює процес їхнього дослідження та подальшого знешкодження.

ШЛЯХИ ІНФІКУВАННЯ

Традиційно гепатит С передається через кров, коли медичні, косметологічні та будь-які інші процедури виконуються нестерильними інструментами. Серед найпоширеніших випадків зараження:

взяття зразків крові для лабораторного дослідження;
переливання донорської крові та її компонентів;
виконання хірургічних операцій;
нанесення татуювань;
проколювання вух, носа та інших частин тіла;
лікування у дантиста;
вживання ін’єкційних наркотиків;
проведення обрізного манікюру.

Окрім цього, зараження вірусом може статися у разі використання чужих засобів особистої гігієни, на яких залишаються часточки інфікованої крові. Також у медичній практиці зафіксовані випадки зараження вірусом статевим шляхом та від матері до дитини. Однак такі шляхи вважаються малопоширеними.

Найбільшою проблемою, що багато років поспіль не дає спокою науковцям всього світу, залишається відсутність вакцини

Не передається гепатит С через слину (поцілунок), харчові продукти, воду, предмети загального користування (окрім колючих та ріжучих) та грудне молоко. Однак коли у немовляти з’являються зуби, під час годування груддю воно може трохи пошкодити сосок та інфікуватися.

СИМПТОМАТИЧНА КАРТИНА ТА НАСЛІДКИ

Близько 70-80% людей, які є носіями гепатиту С, не мають жодних ознак захворювання, оскільки воно розвивається латентно (приховано) — саме за це гепатит С називають "лагідним убивцею".

При гострій формі у хворого з’являється нудота, головний біль, підвищується температура (до 38-39 °C), зникає чи погіршується апетит. У деяких випадках може спостерігатися жовтяниця, потемніння сечі, біль із локалізацією в області живота чи підребер’я, біль у судинах та метеоризм.

Часто люди не звертають увагу на такі симптоми або списують їх на інші хвороби. Однак потрібно розуміти, що зумисне або незумисне ігнорування вірусу завжди закінчується невтішно. Він надзвичайно швидко руйнує клітини печінки, яка перестає регенеруватися і виконувати свої функції. Це провокує виникнення найрізноманітніших ускладнень, перше місце серед яких посідає цироз, що негативно позначається на роботі серця, нирок, жовчного міхура, шлунку, нервової та імунної системи — страждає увесь організм, що може отримувати додаткові ускладнення.

Згідно з даними ВООЗ, у 70-80% інфікованих гепатитом С хвороба переходить у хронічну стадію, прогресування якої призводить до розвитку цирозу або раку печінки. За відсутності вчасно наданої медичної допомоги щороку від гепатиту С, який трансформувався у цироз печінки або гепатоклітинну карциному, гине 399 тис. осіб у світі.

Близько 70-80% носіїв гепатиту С не мають жодних ознак захворювання, оскільки воно розвивається приховано

ПРОФІЛАКТИЧНІ ДІЇ

Гепатит С нині виліковний — це буде досить тривале і вартісне лікування, але позбутися хвороби можливо. Та оскільки вчасно виявити гепатит С досить складно, вихід один — не допустити інфікування. Тому:

слідкуйте за стерильністю інструментів у всіх закладах, які відвідуєте (голки та шприци використовуються лише раз);
не вживайте ін’єкційні наркотики (як і будь-які інші);
не користуйтеся чужими засобами гігієни (зубні щітки, бритви, ножиці тощо);
якщо ви є медичним працівником, не ігноруйте техніку безпеки під час роботи із пацієнтом, особливо у випадку, якщо ви виконуєте маніпуляції колючими та ріжучими предметами;
ведіть впорядковане та захищене сексуальне життя, намагайтеся не вступати у випадкові статеві зв’язки з непостійними партнерами;
не довіряйте своє тіло та життя випадковим спеціалістам — тату-майстрам, косметологам, які роблять ін’єкції для обличчя, майстрам манікюру тощо;
перед переливанням крові проводьте скринінг донорської крові та її компонентів;
у разі поранення гострими предметами загального користування здайте кров для проведення лабораторного аналізу.

Читайте також: Чим відрізняється справжня медицина від псевдомедицини Чим відрізняється справжня медицина від псевдомедицини Чим відрізняється справжня медицина від псевдомедицини

Також пам’ятайте, що перед проведенням будь-якої медичної чи косметичної процедури ви маєте право запитати у свого спеціаліста, яким чином він дезінфікує робочий інструмент. Зазвичай цей процес складається з декількох етапів, а для проведення якісного та правильного очищення використовується спеціальне обладнання: бокси, сухожарові шафи, стерилізатори. Не соромтеся бути прискіпливим відвідувачем, адже це — справді питання життя і смерті.

І ще один надзвичайно важливий момент — якщо ви помітили суттєве, безпідставне погіршення самопочуття та маєте бодай одну причину для хвилювання, якнайшвидше відвідайте лікаря. Вчасне діагностування вірусу — запорука швидкого одужання!

Бережіть себе та будьте здорові!


21.02.2018 3024 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17826
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1588
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1129
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2173
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3715
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1417

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1832

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

600

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1221

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1378
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

736
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24323
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

579
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

541
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

683
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1580
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

741
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7806
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

707
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1846 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

677
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

582