"Лагідний вбивця": як запобігти зараженню гепатитом С

Гепатит С вражає та руйнує печінку і його надто складно виявити, тому треба бути обережним.

Гепатит С є одним з найпоширеніших інфекційних захворювань, що вражає клітини печінки та провокує розвиток цирозу, пише ТСН.

Згідно з даними ВВОЗ за 2017 рік, щорічно у світі від цього вірусу страждає майже 71 млн людей та близько 400 тис. помирають через невчасно надану медичну допомогу та ігнорування найменших проявів хвороби. Як же захистити себе та що потрібно знати про гепатит С кожному?

ДЕКІЛЬКА СЛІВ ПРО ЗБУДНИКІВ ГЕПАТИТУ С ТА ВАКЦИНУ

Вперше про існування гепатиту С широкому загалу стало відомо 1989 року. Однак з’ясувати, що спричинило поширення вірусу, вченим не вдалося. Точної інформації щодо збудника хвороби немає і досі. Фенікс-Лан Цюань із Колумбійського університету певен, що інфікувати людину могли летючі миші. ДНК цих тварин містять генетичні послідовності, тотожні із нуклеїновими кислотами гепатовірусів, до яких належить людський вірус гепатиту С. Пітер Сіммондос, професор Единбурзького університету, вважає, що розповсюдити гепатит С могли гризуни, оскільки вони також є носіями широкого спектру гепатовірусів. Але усе це лише теорії.

 

Проте найбільшою проблемою, що багато років поспіль не дає спокою науковцям всього світу, залишається відсутність вакцини. Річ у тому, що вірус Гепатиту С має 6 генотипів (усього їх 11), кожен із яких ділиться на підтипи, а ті — на квазівиди. Окрім того, потрапляючи до різних умов та організмів, штампи гепатиту здатні швидко мутувати, що просто унеможливлює процес їхнього дослідження та подальшого знешкодження.

ШЛЯХИ ІНФІКУВАННЯ

Традиційно гепатит С передається через кров, коли медичні, косметологічні та будь-які інші процедури виконуються нестерильними інструментами. Серед найпоширеніших випадків зараження:

взяття зразків крові для лабораторного дослідження;
переливання донорської крові та її компонентів;
виконання хірургічних операцій;
нанесення татуювань;
проколювання вух, носа та інших частин тіла;
лікування у дантиста;
вживання ін’єкційних наркотиків;
проведення обрізного манікюру.

Окрім цього, зараження вірусом може статися у разі використання чужих засобів особистої гігієни, на яких залишаються часточки інфікованої крові. Також у медичній практиці зафіксовані випадки зараження вірусом статевим шляхом та від матері до дитини. Однак такі шляхи вважаються малопоширеними.

Найбільшою проблемою, що багато років поспіль не дає спокою науковцям всього світу, залишається відсутність вакцини

Не передається гепатит С через слину (поцілунок), харчові продукти, воду, предмети загального користування (окрім колючих та ріжучих) та грудне молоко. Однак коли у немовляти з’являються зуби, під час годування груддю воно може трохи пошкодити сосок та інфікуватися.

СИМПТОМАТИЧНА КАРТИНА ТА НАСЛІДКИ

Близько 70-80% людей, які є носіями гепатиту С, не мають жодних ознак захворювання, оскільки воно розвивається латентно (приховано) — саме за це гепатит С називають "лагідним убивцею".

При гострій формі у хворого з’являється нудота, головний біль, підвищується температура (до 38-39 °C), зникає чи погіршується апетит. У деяких випадках може спостерігатися жовтяниця, потемніння сечі, біль із локалізацією в області живота чи підребер’я, біль у судинах та метеоризм.

Часто люди не звертають увагу на такі симптоми або списують їх на інші хвороби. Однак потрібно розуміти, що зумисне або незумисне ігнорування вірусу завжди закінчується невтішно. Він надзвичайно швидко руйнує клітини печінки, яка перестає регенеруватися і виконувати свої функції. Це провокує виникнення найрізноманітніших ускладнень, перше місце серед яких посідає цироз, що негативно позначається на роботі серця, нирок, жовчного міхура, шлунку, нервової та імунної системи — страждає увесь організм, що може отримувати додаткові ускладнення.

Згідно з даними ВООЗ, у 70-80% інфікованих гепатитом С хвороба переходить у хронічну стадію, прогресування якої призводить до розвитку цирозу або раку печінки. За відсутності вчасно наданої медичної допомоги щороку від гепатиту С, який трансформувався у цироз печінки або гепатоклітинну карциному, гине 399 тис. осіб у світі.

Близько 70-80% носіїв гепатиту С не мають жодних ознак захворювання, оскільки воно розвивається приховано

ПРОФІЛАКТИЧНІ ДІЇ

Гепатит С нині виліковний — це буде досить тривале і вартісне лікування, але позбутися хвороби можливо. Та оскільки вчасно виявити гепатит С досить складно, вихід один — не допустити інфікування. Тому:

слідкуйте за стерильністю інструментів у всіх закладах, які відвідуєте (голки та шприци використовуються лише раз);
не вживайте ін’єкційні наркотики (як і будь-які інші);
не користуйтеся чужими засобами гігієни (зубні щітки, бритви, ножиці тощо);
якщо ви є медичним працівником, не ігноруйте техніку безпеки під час роботи із пацієнтом, особливо у випадку, якщо ви виконуєте маніпуляції колючими та ріжучими предметами;
ведіть впорядковане та захищене сексуальне життя, намагайтеся не вступати у випадкові статеві зв’язки з непостійними партнерами;
не довіряйте своє тіло та життя випадковим спеціалістам — тату-майстрам, косметологам, які роблять ін’єкції для обличчя, майстрам манікюру тощо;
перед переливанням крові проводьте скринінг донорської крові та її компонентів;
у разі поранення гострими предметами загального користування здайте кров для проведення лабораторного аналізу.

Читайте також: Чим відрізняється справжня медицина від псевдомедицини Чим відрізняється справжня медицина від псевдомедицини Чим відрізняється справжня медицина від псевдомедицини

Також пам’ятайте, що перед проведенням будь-якої медичної чи косметичної процедури ви маєте право запитати у свого спеціаліста, яким чином він дезінфікує робочий інструмент. Зазвичай цей процес складається з декількох етапів, а для проведення якісного та правильного очищення використовується спеціальне обладнання: бокси, сухожарові шафи, стерилізатори. Не соромтеся бути прискіпливим відвідувачем, адже це — справді питання життя і смерті.

І ще один надзвичайно важливий момент — якщо ви помітили суттєве, безпідставне погіршення самопочуття та маєте бодай одну причину для хвилювання, якнайшвидше відвідайте лікаря. Вчасне діагностування вірусу — запорука швидкого одужання!

Бережіть себе та будьте здорові!


21.02.2018 2890 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

326
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1395
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2543 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3632
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2971
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2146

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

615

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

466

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1635

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1799
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

286
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

503
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

802
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4986
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

358
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

879
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10126
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

510
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

263
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

373
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

400
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

721