Купуємо безпечне: що таке підроблені продукти і як від них вберегтися

Фальсифікація продуктів харчування, на жаль, залишається актуальною проблемою для українців. Незважаючи на певні позитивні зміни в законодавстві, перевірки та відкрите оприлюднення їх результатів, недобросовісні виробники продовжують обманювати покупців, додаючи дешевшу сировину, щоб знизити собівартість товарів. Українці ж, бажаючи зекономити, купують їх.

Хто і як контролює якість продуктів харчування в Україні?

Якість та безпеку харчових продуктів контролює спеціальний орган — Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба). До її повноважень входять перевірки підприємств, інформування про порушення, штрафування та реагування на скарги споживачів. Цей контроль регулюється відповідним законом, що діє з квітня 2018 року.

Варто зазначити, що в Україні також є альтернативні організації, які займаються такою роботою. Це, зокрема, Науково-дослідний центр незалежних споживчих експертиз «Тест» та всеукраїнська асоціація з питань захисту прав споживачів «Споживча довіра». Вони відбирають зразки продуктів для експертизи та публікують результати.

Що і як фальсифікують в Україні?

За даними Держпродспоживслужби, найчастіше фальсифікують молоко та молочні продукти, рибу, м’ясо птиці, м’ясо та м’ясопродукти. Лідером вже тривалий час є масло.

Фальсифікат виявляють як у великих торгових мережах, так і малих магазинах та на ринках. Способів підробки є чимало. Зокрема, можуть фальсифікувати маркування, навіть нанісши етикетку відомого виробника. Прикладів багато, ми розповімо про найпоширеніші.

  • Підробка молочних продуктів

Молочну продукцію найчастіше фальсифікують, використовуючи рослинні олії для заміни молочного жиру. Це можуть бути гідрогенізовані жири, пальмова, кокосова олія тощо. Так, за результатами перевірок, 62 % масла на ринку є фальсифікатом. Насправді ж, якщо в маслі є будь-яка добавка, це вже не масло. Дійсно справжнє масло має бути твердим на дотик, його ціна — не менше 40 грн за упаковку, а називатися чітко «масло вершкове». Звертайте увагу на етикетки, уважно читайте пропозиції магазинів. В онлайн пропозиціях супермаркетів таких як Велика кишеня, є не тільки інформація про ціну, але й, наприклад, скільки жиру містить сир брі. Це дуже корисна інформація для покупця. В онлайн каталогах ви можете перевірити не лише молочні продукти, але й інші товари. Перевага в тому, що ви матимете чітке уявлення, що купуєте, ще до самої покупки.

  • М’ясна продукція

У ковбаси, сосиски, сардельки, додають сою, а також добавки для утримання вологи. Фальсифікація ковбас може відбуватися за рахунок заміни натурального м’яса емульсією (меленими шкірами, сполучними тканинами, субпродуктами). Коли на маркуванні зазначається «продукт м’ясовмісний» чи «продукт м’ясорослинний» – перед вами імітація ковбаси, в якій власне м’яса зовсім небагато. Слова «рослинний білок» на упаковці свідчать про наявність у складі рослинних добавок. Створити ілюзію якісного продукту допомагають підсилювачі смаку, ароматизатори, барвники тощо.

  • Риба

Її підфарбовують, штучно надають свіжого вигляду, видають за інший вид, навіть змінюють дату виготовлення на цінниках. Детально про те, як купити якісний рибний продукт ми писали раніше.

  • Розчинна кава

Експерти стверджують, що 40% на ринку є підробкою. Замість натуральної кави продають кавовий напій, до складу якого може входити лише 15% кави, а решта — злакові добавки.

Фальсифікат є і в Європі?

Чимало українців купують товари, привезені з країн Європейського Союзу. Основною причиною є впевненість у якості таких продуктів. Але і тут не обходиться без шахрайства. Найбільше випадків з такими продуктами, як олія, риба, м’ясо, фрукти, овочі та птиця.

Україна періодично отримує повідомлення через міжнародні системи оповіщення про виявлення небезпечних продуктів. Далі про це інформують операторів ринку, які повинні вилучати небезпечний продукт з обігу.

На даний час заплановано будівництво прикордонних інспекційних постів, на яких контролюватимуть безпечність харчових продуктів. Зараз контроль товарів, що ввозяться, здійснюється у зонах митного контролю на території України.

Як вберегтися від підробки?

  • Купувати там, де видають чек, найкраще – у магазинах. Більше ризиків при покупці через інтернет та на ринках.
  • Завжди зберігайте чек.
  • Стежте за новинами і не купуйте товари тих виробників, у яких виявляли фальсифікат. Інформацію про недобросовісних підприємців часто можна знайти в інтернеті.
  • Читайте уважно етикетки. Останнім часом виробників змушують краще інформувати про склад продукту, тож уже є такі маркування: сирний продукт, майонезний соус, сметанний продукт, морозиво з комбінованим складом сировини. Звертайте на це увагу та обирайте те, що не зашкодить вашому здоров'ю.

Що ж робити якщо ви виявили чи придбали неякісний товар? Перш за все зберіть докази порушення ваших прав: збережіть чек, сфотографуйте цінник, маркування. Зверніться до адміністрації магазину, залиште їм відповідну заяву. Якщо ви не отримали результату (наприклад, вам не повернули кошти), зверніться із відповідною заявою до поліції, суду або до Держпродспоживслужби. Остання має цілодобову гарячої лінію +38 (044) 364 77 80 або +38 (050) 230 04 28, а також чат-бот у тестовому режимі.

Будьмо активними

Саме споживач є основою і двигуном економіки: купує споживач – зростає попит на товари, отже, виробник випускає продукцію і має можливість нарощувати обсяги виробництва, а держава, в свою чергу отримує більші відрахування в бюджет. За безпечність харчових продуктів перш за все відповідає виробник. Його контролює держава. Та не останню роль у цьому відіграє покупець, а саме його свідомість і активність.

Сподіваємося, що з посиленням контролю за якістю знизиться й кількість фальсифікату в магазинах. Будьте уважні і вдалих вам покупок!

Партнерський матеріал


18.05.2021 1954
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

1998
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18931
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1695
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1180
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2229
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3805

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1926

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

654

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1273

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1429
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

342
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

856
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24365
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

584
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

587
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

723
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1614
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7975
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

383
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

744
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2007 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

709