«Купіть обігрівач та утеплюйте домівки»: прикарпатцям дали поради, як готуватись до складної зими

Через місяць в Україні розпочнеться опалювальний сезон. Але про те, що він буде найскладнішим за всю історію незалежної держави говорять вже тривалий час.

Зокрема, цьому «посприяють» ціни на газ та прагнення країни-агресорки знищити критичну інфраструктуру України, передає Фіртка.

Натомість прикарпатці вже від сьогодні розмірковують над тим, як обігріти дім у випадку, якщо тиск газу буде недостатнім або його не буде взагалі.

В АТ «Прикарпаттяобленерго» розповіли наскільки готові електромережі до такого навантаження та як краще підготувати оселю до зими.

«Якщо взимку не вистачатиме газу для опалення й усі мешканці повністю перейдуть на електроопалення чи постійно користуватимуться електрообігрівачами — аварійних вимкнень не уникнути.

На таке навантаження електромережі, на жаль, не розраховані», — зазначає технічний директор АТ «Прикарпаттяобленерго» Олег Сеник.

Окрім того, повний перехід на електроопалення не можливий, мабуть, в жодному українському місті, кажуть прикарпатські енергетики. І справа не в технічному стані українських мереж.

«Розглянемо, для прикладу, стоквартирний будинок. Річ у тому, що норми, відповідно до яких прокладали мережі житлових будинків, приватних і багатоквартирних, вираховувались із розрахунку на те, що електроприймачі вмикатимуться не одночасно.

Наприклад, чайник, мікрохвильову піч чи телевізор використовують почергово і не цілодобово. Тому розрахункова потужність для стоквартирного будинку є 100 кВт. Пропускна здатність внутрішньобудинкових мереж і кабельних вводів в такому випадку теж розрахована на цю величину.

За нормальних умов цього цілком достатньо для повноцінного функціонування електромережі. Якщо у кожній квартирі в будинку облаштують електроопалення, яке працює одночасно в усіх квартирах, або ж увімкнуть хоча б один-два електрообігрівачі потужністю 1-2 кВт– мережі не впораються.

Найвразливішими для перенавантажень є внутрішньобудинкові мережі, особливо якщо вони мають неполадки або виконані за старими нормами із алюмінію.

Тоді або вимикаються автоматичні вимикачі («горять пробки»), або ж пошкоджується сама проводка», — каже Олег Сеник.

Також можливі аварійні пошкодження кабелів вводу до будинку. І, звісно, вихід із ладу трансформаторів, якщо до нього будуть під’єднані кілька таких будинків.

Мережі АТ «Прикарпаттяобленерго» захищені від перенавантажень автоматичними системами захисту. Тому, за найменшої загрози недопустимого перенавантаження обладнання спрацюють автоматичні вимикачі чи запобіжники та лінія знеструмиться.

Прикарпатські енергетики готові до різних сценаріїв. Тож рекомендують краянам і попросять їх завчасно підготуватись до важкої зими, звернувши особливу увагу на збереження тепла в оселі.

Уже зараз неабияк необхідно забезпечити комфорт узимку:

  • Перш за все, варто подумати про утеплення домівки. Утеплити та загерметизувати вікна і двері, якщо старі пропускають повітря, утеплити стіни, підвали та горища.
  • Не зайвим буде постелити на підлогу килими, особливо якщо ви живете на першому поверсі.
  • Перевірити домашню внутрішньобудинкову проводку на відсутність поломок і несправностей. Звісно, для цих цілей підійде лише спеціаліст, адже втручатись в роботу проводки самостійно – дуже небезпечно.
  • Для власників приватних будинків чи великих квартир виходом обмежити мешкання до кількох кімнат (одного поверху) і опалювати лише ті кімнати (поверхи) у яких хтось мешкає.
  • Якщо вам все ж доведеться використовувати електрообігрівач — вмикайте його не на повну потужність, і циклічно, до прикладу раз у пів години.
  • Якщо у вас або у ваших родичів є будинок з пічкою чи каміном за межами міста, хорошим виходом буде оселитись на зиму там, попередньо заготувавши дрова.

До слова, за даними уряду, Україна готова до зими більш ніж на 70%. Стан готовності об’єктів житлового фонду вже становить 72%, теплових мереж — 74%..


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Найскладніша зима в історії незалежної України»: на скільки Івано-Франківська область готова до опалювального сезону

Рада заборонила примусове стягнення боргів за комунальні послуги під час воєнного стану


Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1380 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1700 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2495
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2322 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7560
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15280 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

335

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1053

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1121

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1912
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

295
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

672
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

913
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3137
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

940
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1968
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1019
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35170 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

288
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

498
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

643
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

960