Культура на ремонті

 

 

Івано-Франківськ поступово наближається до ювілею – 350-річчя від дня першої письмової згадки. Як готуються до цієї дати заклади культури? Якщо зазвичай ця галузь фінансується за залишковим принципом, то тепер як ніколи важливо виділити на ремонт та реконструкцію культурних закладів максимальну кількість коштів. Проте чи є ці кошти і наскільки реально встигнути відремонтувати те, що потроху руйнувалося впродовж багатьох років? Відповіді на ці запитання ми намагалися віднайти у культурних лабіринтах міста.

 


Ще минулого року під час відкриття новозбудованого корпусу філармонії керівництво області запевнило, що наступним кроком буде реконструкція старого корпусу. Реконструкція вже триває, але коли завершиться, наразі не відомо. Начальник обласного управління культури Володимир Федорак каже, що дуже не хотілось би, щоби ремонт робився як-небудь, тому підганяти до якоїсь дати – не варто.


Покращення матеріально-технічної бази філармонії і драмтеатру в переліку основних питань управління культури ще з 2005 року. Тоді було вирішено, що в області потрібно піднімати рівень професійного мистецтва, а для цього треба вирішувати питання технічного і кадрового забезпечення. В цьому напрямку були зроблені перші кроки. Депутатська комісія з питань культури і національно-духовного відродження домоглася, щоби була прийнята програма «Культура Івано-Франківщини на 2007-2010 роки». У програмі передбачені кошти на заклади культурно-мистецького спрямування. Для обласної філармонії було виділено майже 11,5 мільйона гривень. Ці кошти пішли на спорудження нового корпусу. Тепер діє інша програма, розрахована до 2015 року.


«Для нас дуже важливо зберегти філармонію, яка є пам’яткою архітектури місцевого значення. Я не можу точно сказати, коли будуть завершені усі ремонтні роботи, бо це цілий комплекс робіт. Набагато складніше перебудовувати будівлю, якій понад сто років. Найважливіше, що нам потрібно зберегти ту добру акустику філармонії, котра їй притаманна. Важливо зробити всі роботи якісно, а не спішити, щоби встигнути до якоїсь чергової дати», – зауважує пан Федорак.

 



Невідоме  із багатьма нулями

 


В управлінні культури кажуть, що як філармонія, так і драмтеатр входять у п’ятірку закладів культури, котрі перебувають на особливому контролі. Все пов’язано із тим, що був значний період часу, коли на ці заклади не виділялися кошти. Тому вже тепер доводиться поновлювати не тільки фасади будівель, але і внутрішнє наповнення.


У стінах Івано-Франківського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Івана Франка поточні ремонти тривають періодично. Практично з 2006 розпочався капітальний ремонт драмтеатру. В першу чергу було зроблено закулісну частину – гримерні та технічні приміщення. Тепер там потрібно проводити ремонт даху, замінити систему теплопостачання, великі вікна зі сторони вулиці Бандери. І, звичайно, ремонтувати сцену. Кошторис реконструкції драмтеатру, за словами начальника управління культури, потягне на «значну суму із багатьма нулями». Поки що треба 197 тисяч гривень для виготовлення проектно-кошторисної документації.


Загалом пан Федорак не опускає руки і переконаний, що згідно із прийнятою програмою заклади культури будуть як нові значно швидше. «Не хотів би тягнути це питання аж до 2015 року. Думаю, протягом двох років це можна буде зробити», – зізнається Володимир Васильович.


Із начальником управління культури в деяких питаннях згідний і директор драмтеатру Ростислав Держипільський. Зокрема майже одноголосно і в тому ж порядку вони називають ті проблемні питання, котрі чекають свого вирішення. Очевидно, добра поінформованість ніколи не стане перешкодою на шляху розуміння проблем.


Пан Держипільський запевняє, що побоювання відвідувачів театру про те, нібито люстра може впасти, даремні. А от все інше його насторожує. «В театрі треба робити все. Ще від часу введення в експлуатацію театру ремонтів тут не було. Найбільшою нашою проблемою є те, що протікає дах. Плитка розмокає, вода потрапляє на пульт управління і виникає замикання. Навіть якщо ми розпочнемо робити якісь інші ремонти, то все буде даремно, бо в першу чергу треба відремонтувати дах, щоби не затікала вода. Це має бути не ремонт, а реконструкція», – зауважує директор драмтеатру і показує нам ті місця, котрі дошкуляють і заважають нормально працювати.

 



Грибний сезон у центрі міста

 


…До березня 2012 року мав би закінчитися капітальний ремонт приміщень Центрального народного дому. Але цього, очевидно, не станеться. Принаймні у це не вірить навіть його керівництво. Директор закладу Галина Бай бідкається, мовляв, обіцянок було багато, проте ремонт ще навіть не розпочався.


«Різні чиновники з високої трибуни неодноразово запевняли мене, що капітальний ремонт приміщень нашого закладу буде зроблено. Чекаємо. А тим часом весь перший поверх покрила пліснява, у підвалі повно води. Ми вже маємо готову проектну документацію на реконструкцію Центрального народного дому, але ніхто не може приступити до виконання робіт через просту річ – немає виділених обіцяних коштів. Нам їх треба в межах 6 мільйонів гривень. Як на зло, до усіх проблем додалися ще й розбиті вітрини на фасаді будівлі», – каже директор Центрального народного дому Галина Бай. До речі, капітальний ремонт двох закладів культури міста – приміщень Центрального  народного дому і Народного дому «Княгинин» – обіцяв виконати міський голова Віктор Анушкевичус у своїй передвиборчій програмі. Зрештою, у розпорядженні уряду «Про підготовку та відзначення у 2012 році 350-річчя заснування м. Івано-Франківська» питання про капітальний ремонт будівлі на вулиці Шевченка,1 з подачі міського голови є у списку об’єктів. Але коштів наразі місто не отримало, а тому приступити до виконання зазначених робіт не може.


Поки у владних коридорах міста і столиці блукатимуть папери, сама будівля Центрального народного дому може бути нікому не потрібною – існує загроза руйнування стін через постійне замокання і сирість. Весь перший поверх Центрального народного дому покритий грибком, який скоро можна буде демонструвати як оригінальний і самобутній витвір мистецтва. Та попри  все у таких кімнатах займаються два відомі для іванофранківців ансамблі – «Рапсодія» і «Смерічка».

 


Володимир БОДАК,

Західний кур'єр


Роблять по совісті,  а не під дату


18.09.2011 2298 1
Коментарі (1)

Зенон 2011.10.11, 12:50
Чому коли говорять про культуру то в основному про театр і філармонію. Зараз зачепили (журналісти) лише тому, що теж споруда занадто здорова, аби її не помітити і, ніби, теж державна. А культура міста і культура області - це що те саме? А де виставкові зали, музеїї (муніципальні)? А книгарні, бібліотеки, художні школи, гуртки, товариства, спілки. А ключові стратегічні проблеми культури - яка культура поведінки в місті, культура зібрань,культура обслуговування, культура спілкування в тому числі на дорогах, в установах? Звідки все це візьметься? Тільки з театру, з філармонії? Чому журналісти не цікавляться справжньою культурою - містовою. Врешті оточення, архітектура, реклама,"музичне сміття" на вулицях. Просто сміття, виховання в школах. А ремонти і кошториси це будівництво, а не культура.
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

693
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

746
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1560
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2181
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4163 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3166

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

169

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

396

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

340

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

810
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

580
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

627
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

910
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1014
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

632
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6211
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1700
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31717 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1475
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

714 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

671