
В Івано-Франківському управлінні освіти і науки провели круглий стіл, за яким обговорювали, пропонували і шукали компроміс в питанні якості продуктів, які постачаються в дитячі садки та школи Івано-Франківська.
За круглим столом засідали представники управління освіти, технологи, громадські організації «Мами Прикарпаття» та «Контроль», представники санстанції а також підприємці, які надають послугу гарячого харчування в школах, повідомляє кореспондент Фіртки.
Представники круглого столу з’ясовували яким би мав бути порядок і сама процедура закупівлі харчових продуктів, тендерні торги, правову базу і фінансове забезпечення організації харчування.
«Ми не говорим, що харчування погане, ми говорим про те, що його треба зробити кращим, і ми маємо достеменно зрозуміти, де ми не допрацьовуєм, чи це законодавчий недолік чи недолік підприємців», - заявив голова «Асоціації піклувальних рад навчальних закладів міста» Петро Хмельовський.
Зі слів Петра Хмельовського правова база, яка забезпечує організацію харчування не є досконалою і вона не дозволяє своєчасно поставляти якісну продукцію.
Пропонувалось створити курси для підняття кваліфікації кухарів, проводити непланові перевірки , посилити відповідальність для керівників навчальних закладів і контролю над ними, внести корективи в процес тендерних торгів і впорядкувати електронні торги, залучити до торгів виробників продуктової продукції і гуртові бази, а не орієнтуватись лише на приватного підприємця, який підвищує ціни в декілька разів.
Інша сторона не погодилась з відміною тендерних торгів, бо вилізуть якісь інші організаційні моменти, а для електронних торгів взагалі потрібні додаткові матеріальні ресурси, яких звичайно нема. Тому всі питання щодо організації скеровувались в бік депутатів Верховної Ради, мовляв кардинально ми змінити нічого не можем, але будем намагатись якось вплинути.
«Виходить, що ми дуримо один одного, бо держава ніби надає безкоштовне харчування, а підприємці роблять вигляд, що ніби годують дітей», - додав Петро Хмельовський.
Пропонувалось скасувати обов’язкове харчування, бо є категорії родин, яким воно потрібне і є ті, яким не потрібне, але це знову ж таки стосується депутатів Верховної Ради , які мали би винести це питання на розгляд.
Говорилось про недоцільність приготування деяких продуктів, які діти не їдять, наприклад, гречку, яка зі столу майже вся потрапляє в сміття.
Підприємці в свою ж чергу сказали, що вони завжди починають харчувати дітей в борг, відповідно їм потрібно знайти постачальника, який буде давати продукцію також в борг, а таких дуже мало, і серед них немає гуртових баз.
Громадські організації провели перевірки, які зафіксували в буфеті івано-франківської ЗОШ №21, де послугу гарячого харчування надає підприємець Валентина Руміш, бруд, несмачні страви, масні столи і «вітамінізовану їжу», яка обмежувалась декількома пачками печива. А санстанція тут же доповіла, що їхні перевірки не виявили ніяких порушень. Сама ж підприємець заявила, що неякісну їжу, яку вона надає, треба було віддати на експертизу, яка б довела її несвіжість, хоча прекрасно розуміє, що 300 гривень на експертизу ще треба мати, тому нею дуже вигідно прикриватись.
Всі зійшлися на тому, що має бути прозора співпраця між батьками-учнями-педагогами-підприємцями-кухарями, і всі ці ланки ланцюжка мають бути зацікавленими один в одному і насамперед в дітях і в їх здоров’ї. Але загальної згоди у спірних питаннях так і не дійшли, тому ланцюжок утворив «замкнене коло».