27 травня в Києві відбувся круглий стіл, присвячений проблемі політичних переслідувань в Україні, на якому провідні вітчизняні правозахисники аналізували перебіг найвідоміших справ проти політичних та громадських діячів.
Ініціював збори Євген Захаров, голова Харківської правозахисної групи та член правління Української Гельсінської спілки.
Учасники круглого столу дійшли висновку: в усіх випадках політичних переслідувань мала місце упередженість слідства, або спроби провокування переслідуваних. Один із методів боротьби з політичними репресіями правозахисники вбачають у співпраці з іноземними урядами: пропонувати останнім визнати невиїзними посадовців, причетних до політичних переслідувань, а самим репресованим – звертатися до міжнародного права.
Однією з ключових тем, що розглядалися на круглому столі, була справа Ганни Сінькової – 20-річної громадської діячки, яка наразі утримується в Лук’янівському СІЗО. Ганна Сінькова (1991 р.н.), член Національної спілки театральних діячів України, голова мистецького об’єднання «Братство св. Луки» була арештована 29 березня за те, що в грудні 2010 року разом із іншими активістками об’єднання посмажила яєчню на Вічному вогні у Київському парку слави, протестуючи проти безцільного використання природного газу та ігнорування владою проблем українських ветеранів.
За словами голови Харківської правозахисної групи, у справі Ганни Сінькової очевидними є порушення Європейської конвенції з прав людини, і переслідування дівчини мають політичний підтекст. У зв’язку з цим правозахисники подали позов до Європейського суду з прав людини.
На круглому столі виступив адвокат Ганни, Олег Бондарчук, який також розповів про хід справи.
Також розглядалися інші резонансні справи, зокрема, справа «тризубівців», які відрізали голову пам’ятнику Сталіна в Запоріжжі, справа активістів «Податкового Майдану», переслідування активістів та депутатів ВО «Свобода» на Львівщині за подіями 9 травня.
Останнім часом політична заангажованість справ проти організації «Тризуб», активістів «Податкового Майдану» та подібних стає дедалі очевиднішою, констатував Євген Захаров.
Думка української правозахисної спільноти про те, що справи проти опозиції та громадських активістів політично забарвлені, підтверджують і міжнародні організації, серед яких ЄС, Рада Європи, ОБСЄ, уряд Сполучених Штатів», – повідомив правозахисник. Порушення кримінальних справ із політичною складовою констатує також організація Amnesty International у своєму щорічному звіті.
У своєму виступі на зборах голова БРАТСТВА Дмитро Корчинський нагадав про справу політв’язня Олексія Макарова, який уже понад рік незаконно утримується в Одеському СІЗО за свої виступи проти антиукраїнської політики влади, та закликав українських правозахисників боротися за його звільнення.