КРОК ДО ДВОПАРТІЙНОСТІ. АНАЛІЗ ТОГО, ЩО ОПИНИЛОСЯ ПІД МІДНИМ ТАЗОМ

На регіональних виборах-2010 Україна зробила рішучий крок до реальної двопартійності. Про двопартійність казали багато і часто, маючи на увазі спочатку систему, яка б складалась з «Нашої України» і БЮТу (ілюзії 2005 року), а потім – тандем Партії регіонів і БЮТу (ілюзії 2008 року). Реальна політика довела, що партії, побудовані під певного лідера (відповідно, під певну конфігурацію «корита»), не мають достатнього потенціалу для того, щоби стати повноцінними гравцями двопартійної схеми. На сьогодні і «Наша Україна» і БЮТ – вже історія, тіні колишньої «електоральної величі». Зате зцементована певними «народними ідеологемами» ПР пережила кризове десятиліття української політики і тепер знайшла собі гідного партнера для двопартійної схеми – ВО «Свободу».

Ані націонал-ліберали з «НУ», ані класичні популісти з політсили Юлії Тимошенко насправді не вписувались в довгострокові (фундаментальні) міфи двох основних масивів українського електорату. Націонал-ліберали ніколи не були достатньо конкретними і достатньо націоналістичними для більшості мешканців Галичини. Тим більше менталітет галичан був і є космічно далеким від усякого лібералізму з його принципами толерантності. Відповідно, «розмитий», гіперрелятивний, буржуазний, відверто кон’юктурний популізм «Леді Ю» не задовольняв східняків з їхнім моральним кодексом «простої радянської людини», орієнтованим на «пацанські поняття».

Тепер на політичну арену вийшли такі партії, які твердо стоять на фундаменті двох історично сформованих в Україні «народних ідеологій». ПР використовує радянські міфологеми, а ВО «Свобода» на прозір є найповнішим втіленням західноукраїнського ідеалу «націоналістів-бандерівців». Вони готові до реалізації довгострокової – на кілька десятиліть – гри у двопартійність із відчутним географічно-електоральним розділом. ВО «Свобода» буде домінувати в греко-католицькій Галичині (як правий блок ХДС-ХСС у 60—80 роках минулого століття домінував в католицькій Баварії), а ПР домінуватиме на решті територій України. Відповідно, «Свобода» відчайдушно боротиметься з «русифікаторами» у Львові, а ПР шукати і поборювати «фашистів» у Харкові.

При тому і там, і там реально побореними будуть не «фашисти» і не «русифікатори», а ліберали та вільно мислячі інтелектуали усіх видів і кольорів. І «Свобода», і ПР будуть, судячи з усього, переслідувати сучасні культурні і цивілізаційні бренди під гаслом «боротьби з аморальністю» і насаджувати свої «культурки»: на Галичині – рустикально-селянську, а на решті українських земель – рептильно-пострадянську.  Факти, які підтверджують такий прогноз вже маємо у наявності. Скажімо, демонтуючи політичну систему побудовану у часи Ющенка, регіонали залишили недоторканим чи не найбридкіше його породження - Національну комісію з питань моралі.

Постраждають не лише ліберали. Під двопартійну схему, як виглядає, вибудовуватиметься відповідна «двоцерковна» схема. На Галичині домінуватиме УГКЦ, на «регіональних землях» - Московський Патріархат. Зате УПЦ КП та інші автокефали опиняться, скоріше за все, у «сирітській» ситуації. Не кажучи вже про протестантські конфесії та нехристиянські віровчення. Культивована в Україні «нова моральність» («нова духовність») матиме відчутний «попівський» присмак.

Такий варіант двопартійності є фантастично вигідним для  чинного президента. Олег Тягнибок є для нього ідеальним «головним опонентом» на майбутніх президентських виборах (згадаймо проект «Кучма-2 проти комуніста Симоненка»). Саме тому лідера «Свободи» будуть розкручувати всіма можливими засобами. Він часто буде з’являтися в телевізорі. Не  переконані (але і не виключаємо), що його будуть фінасувати, але тиражувати та цитувати – без сумнівів. Він буде грати себе самого. Він буде себе поводити щиро і переконливо. Але саме це і потрібно команді чинного президента. Її завданням на вибори-2015 і є – зліпити з лідера «Свободи» «достойного і потужного» опонента Януковичу на другий тур перегонів за президентство. Якщо опонувати В. Януковичу в другому турі буде хтось менш політично агресивний і екстремальний (навіть ті ж некондиційні Тігіпко чи Яценюк), то завдання Регіонів може ускладнитися кратно. Накреслений «сценарій двопартійності» окрім об’єктивних закономірностей політичного поступу матиме  ще один двигун – обопільну зацікавленость в ньому головних дійових осіб.

Українській варіант двопартійності буде, зрозуміло, більш «просунутим» в бік класичної керованої демократії азійського типу, аніж відвертої автократії Лукашенка. Але наскільки цей варіант потішить європейський політикум і США, важко сказати. ПР, безперечно, зможе більш ефективно контролювати енергопостачання Європи, але союзи з політиками типу Уго Чавеса не сприятимуть зростанню взаєморозумінню між Києвом з одного боку і Брюсселем з Вашингтоном з другого. Скоріше за все Україна на довгий час просто випаде з «поля посиленої уваги» Заходу. І накриється мідним тазом.


Коментарі (7)

colbert repor 2010.11.09, 07:48
Україна випала з поля посиленої уваги заходу ще 2 роки тому, коли до влади у США прийшли демократи. Тоді ж і відбулася здача України Москві. Зараз республіканці впевнено перебирають владу до своїх рук. А з республіканським президентом прийде і новий тренд в український політикум. :)
демарш 2010.11.09, 08:13
Аналітика передбачає рух думки від конкретного до загального, від факту до судження, а не навпаки - коли під симпатичну, начебто оригінальну гіпотезу підбираються "зручні" факти. автори неприпустимо спрощують реальну картинку, не помічаючи навіть, що суперечать самі собі. Ну, скажімо, якщо Свобода і ПР так ідеально лягли в "народні ідеології", то чому б Яценюк мав "кратно" ускладнити завдання регіоналам в 2015 році? Отже, не все так просто з народом :) Результат Свободи не варт недооцінювати, але й переоцінювати - тим паче. Свобода - це саморуйнація галицького політичного міфу, його здрібніння, змаразматіння і виродження, а не вираження. І це, без сумніву, на руку ПР, от з цим не погодитися не можливо. Як і з тим, що Тягнибок - це "бандерівський симоненко" 2015 року розливу для негалицької України. Але вибудувати "двопартійність" - на такій тупій схемі не вийде. І це покажуть результати вже парламентських виборів.
кака 2010.11.09, 08:44
Демаршику. Рух думки "від конкретного до загального" це якраз не АНАЛІЗ, а йому протилежний СИНТЕЗ. Аналітика це - подрібнення на частинки і їх опрацьовування. А щодо нібито протиріччя Свобода-ПР -- Яценюк, то як я зрозумів з тексту, автор якраз усвідомлює складність форматування політикуму України по лінії Свобода-Регіони, при тому, що в межах цих партійних сил є велике зацікавлення саме такого сценарію. До речі Свобода тут може виступити лише "закваскою" майбутньої більш широкої право-соціальної сили. Аналітика це завжди тільки один або кілька сценаріїв з міліонів можливих. Що і є в цьому тексті.
демарш 2010.11.09, 09:35
До каки. Обійдемося без фамільярності - окей? бо хоч ви і кака, але ми з вами на одному городі не тусувались. Мені йдеться про те, що аналітика передбачає уважне і поважне ставлення до фактів, навіть якщо вони не вписуються у модель чи конструкцію, яка особисто автору здається геніальною. А в пропоновану модель, як на мене, не вписується надто багато. Автори воліють винести некомфортні факти за дужки - їхня справа. Але тоді це не аналіз, а так собі - поп-експертиза, якою зараз завалений політичний інтренет. А насамкінець хочеться віддати належне Фіртці за те, що розворушила болітце місцевих ЗМІ. Де б ми ще так посперечалися?
кака 2010.11.09, 09:44
Аналітика в кожному конкретному випадку може мати різні цілі і завдання. Іноді аналітик описує майже неймовірний сценарій розвитку подій, щоб застерегти, убезпечити. А часто ті сценарії, що здавалися неймовірними реалізовуються. А зробити абсолютно правдиву аналітику можуть тільки нострадамуси. Істина - це вся сума потенціно можливих суджень на задану тему у відповідних пропрціях.
Yar 2010.11.09, 21:59
В цьому аналізі є раціональне зерно. Я дивлюся на українське "гетто" в Києві, яке на цих виборах на 80% голосувало за Тягнибока. Ще трироки тому там "Свободу" підтримували лише відморозки і хитрі клоуни типу Бенюка, а тепер Тягнибок для київських українофілів (при тому не тільки галичан за походженням) є втіленням усього українського, така собі "остання барикада" на шляху реставрації СРСР.
Влодко 2010.11.11, 12:59
Не варто звужувати моделі, панове. Дійсно, проект ПР з розкрутки "Свободи" (кому не подобається така форма, можна запропонувати м'ягшу - мовчазного супроводу) вдався. Але "Свобода" - то скоріше компартія навпаки, з таким же як у комуністів страхом взяти владу, бо ці колишні комсомольці добре знають, що така відповідальність їм не під силу. Згідний з Демаршем: уже найближчі парламентські вибори покажуть, що двійко "ПР-Свобода" то надто примітивна як на велику Україну схема (а ще побачимо, як обКАКАється теперішня влада з її "реформами" та "покращенням життя..."). Україні потрібна авторитетна постать загальнонаціонального масштабу (не для москалів і бандерівців окремо). Якщо це не Юля чи Яценюк, то до 2015-го може визріти інша. Недавно, говорячи про те, як неочікувано засвітився УДАР, приятель висловив припущення: а чи не може стати Кличко "українським Саакашвілі-2015"? PS. Не маю жодного стосунку до "ударників"
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

908
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1337
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3441
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5195
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1529
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1856

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

345

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

727

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1527

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1601
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

641
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2329 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2154
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

733
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4773
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

611
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8301
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

501
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

286
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

608
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

767 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

937