Криза жанрів у українській політиці або знову Бандера та Шухевич не герої України?

Звичайно, це одна з цілей, якої добивалася влада – завдяки вкладеному у голови громадян переконанню, що «всі одним дьогтем вимазані», легше протягнути і своїх людей, і свої переконання – бо ж все воно одне і те ж. І тоді суд над Юлією Тимошенко чи можливий у майбутньому такий самий суд над Віктором Януковичем нікого по справжньому не зачепить – бо ж все воно одне і те ж.

Так, сьогодні це проблема Тимошенко. Але і вона, як і ті, ім’я яким легіон, тобто багато хто з нас, свого часу приклалася до того, щоб моральний нігілізм став суспільною нормою. Те, що на суд над нею за великим рахунком ніхто не реагує є тільки наслідком цієї деморалізації, моральної ентропії та збайдужіння, яке було і є вигідним кожній владі.

Може не дуже час про це говорити, все ж вона під судом, але девальвація моральних цінностей почалася ще тоді, коли такий собі Родік Кірєєв 1987 року пішов до школи, а у нас наступили звитяжні часи для започаткування бізнесу – а це був кінець 80-х, коли й зійшла зоря Юлії Володимирівни. І повір після того, що ми всі знаємо, як це відбувалося, в її моральну бездоганність. Сьогодні це її велика проблема.

Саме тоді не було закладено міцних моральних основ під суспільство, що народжувалося – нову політичну націю. Натомість ті, хто стали успішними у новому-старому дуже совєтизованому українському суспільстві, користувалися вічною засадою всіх моральних релятивістів – «мета виправдовує засоби». Суспільство послідовно привчали до аморальності як норми. І воно стало нечутливим до порушення найелементарніших моральних норм.

Такі «родіки» тільки продукти часу. Ну украв – то що з того – он синок попереднього президента грається молільником з діамантами. Ну привласнив – молодець – а вам заздрісно – зате дав на церкву…копієчку. Потягав дівчину за волосся по ресторану – сама така. Збив автомобілем будучи п’яним людей на зупинці – а що тут зробиш – мажор. Суспільство стало нечутливим, байдужим і навіть злорадним. Тягають колишнього «головного мента» Юрія Луценка – а щоб знав, це ж його тягають ті, за кого він «грудьми стояв» - чи не так?

Але разом з тим ця ентропія породжує неймовірну нудоту і нудьгу. Під рядном цієї безнадії виборці не лише втрачають інтерес до самого процесу вибору, але й країна неначе засинає, кожен ховається у мушлю приватного життя (доти, доки його звідти не виколупають чергові пацани та мажори). Одним словом країна перестає працювати як складно організований організм, що має певну мету. Вона втрачає перспективу. «Тупить» народ. «Тупить» недобита опозиція. Але «тупить» і влада. А корабель з назвою «Україна» ржавіє на дрейфі. Ржавіє, поки немає шторму чи яких-небудь піратів, які візьмуть її на абордаж. І тоді – «рятуйся, хто може»…

Однак я про те, як «тупить» і влада, і опозиція. Суд над Тимошенко поволі перетворився на мапет-шоу – попри те, якою є чи була Тимошенко, в Україні і поза нею немає жодної людини, яка не бачить, що це чистої води політична розправа. Проте якась невдала і до нудоти скучна.

Тому на днях відбувся черговий акт фарсу на який перетворився політичний процес в Україні. Вкотре Вищий адміністративний суд відібрав звання героя України у генерала УПА Романа Шухевича та провідника ОУН Степана Бандери. Це не лише відвертання уваги громадськості від суду над Тимошенко, але продовження дискредитації цих імен. Однак і воно є таким самим невдалим мапет-шоу.

Ну витягнули вкотре всім остогидлу «рибу» - ще раз запустили «дурку» з тими героями України Шухевичем та Бандерою, щоб відвернути увагу від суду над Тимошенко, і ще раз мобілізнути свій вже оспалий електорат. Ось така логіка. При тому, що за великим рахунком організаторам цього позбавлення звання героїв України самі Бандера та Шухевич глибоко байдужі. У них немає нічого особистого – чистий бізнес. Чи політтехнологія, як це тепер називається. А насправді це ще один прояв тієї ж моральної ентропії – організатори подібних позориськ і честь своєї матері ладні виставити на торги задля політичної та бізнесової доцільності.

Дивно, що ті, для яких ці імена щось означають, втягуються у це безглузде протистояння. Заклав його, звичайно, не надто продуманий указ Віктора Ющенка. Невже, щоб мобілізувати своїх прихильників на президентських виборах 2010 року він його підписував? Але це теж цинічно – використати їх для вирішення своїх політичних проблем. Тим більше, що вже тоді було зрозуміло, що намарне. Чи, може, щоб відштовхнути частину поміркованих виборців у бік Януковича? Чи забрати виборців у Тимошенко?

Все це домисли. Однак сьогодні маємо наслідок. Вже не політичні важковаговики, а політична босота топчеться по іменах Бандери та Шухевича. Можна бути чи не бути їхнім прихильником, однак це коробить. Навряд чи можна бути їхнім послідовником, бо часи змінилися, а тому ми не можемо вирішувати проблем, які вони вирішували, не можемо приймати рішень, які їм приходилося приймати (дивись http://www.ji.lviv.ua/n28texts/N28-volyn.htm ). Вони вже є частиною новітньої української історії. Ще до кінця не осмисленою і не продуманою. А цього нам дуже бракує. Бракує задля нашого майбутнього. Бо осмислення нашого минулого будує наше майбутнє. А таке «осмислення» як постійне паплюження на потіху босоті та безкритичне «славословіє» на потіху тій самій босоті лишень затуманюють наш шлях у майбутнє.

На сьогодні не може бути ніякого загальнонаціонального консенсусу щодо того, чи є вони героями, чи ні. Бо немає консенсусу, яку ж країну ми будуємо. А тому і не було сенсу ні визнавати це доволі дискредитоване звання за ними, бо воно є рудиментом совєтської епохи (всіх тих герїв Советского Союза), ні сьогодні ганебно тягатися у судах.

Задля збереження гідності все тих же номінантів, як на мене, слід просто ефективно висловити своє холодне презирство і до цього «судочинства», і до цього «позбавлення звання героїв України», і його організаторів. Так само, як і до недолугих ініціаторів цього нагородження. Невже не досить витирати кути чергового районного суду їхніми іменами? Чи сумніваєтеся, яке рішення прийме вища інстанція? Чи гадаєте, що попередні інстанції приймали рішення у відповідності із законом? Чи, може, хочете усовістити тих, хто «сраму не имут» - вони ж моральні трупи.

Адже у совєтські часи жодна пропаганда не змінила відношення західних українців до героїки УПА. Герої залишилися героями. А мерзотники мерзотниками. То навіщо сьогодні у нашій на сьогодні не своїй державі боротися з вітряками? Навіщо «метати перли перед свинями» - на жаль мусимо констатувати, що всі судді щільно вбудовані у систему влади – «раби на лексусах».

Тай свою гідність варто зберегти а не підігрувати сьогоднішнім моральним нігілістам. Попри те, що я розумію всю контраверсійність і складність цих історичних постатей, мене коробить не стільки від ницості тих, хто пнеться відібрати це звання, скільки від приниження тих, хто неначе його відстоює. Це принижує мене особисто. Гадаю, що за цих обставин і самі номінанти, будь вони живими, демонстративно відмовилися б від цієї мишачої веремії. Були б вищими над цією ганебною для України тяганиною. Принаймні це була б, як на мене, більш гідна моральна постава, ніж принизлива дискусія з циніками про мораль. Принаймні зміна жанру.

http://www.radiosvoboda.org/content/article/24286453.html


04.08.2011 Тарас Возняк 1638 1
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1613
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1031
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1292 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3766 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33887
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2854

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

367

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

771

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1711

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1081
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

643
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

521
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

898
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1999
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12214
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1507
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1296
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

554
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

263
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

336
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

381
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1273