«Якщо у вас немає доброго набору зброї для виживання, купіть його негайно. Хай це буде одним із пріорітетів – після запасу продовольства, води, палива, житла. Купіть хоча б середніх розмірів пістолет, військову напівавтоматичну гвинтівку і пістолет або гвинтівку 22-го калібра… Непогано мати також помпову рушницю, а ще краще – напівавтоматичний карабін…», - це не цитата з романа-детектива чи інструкції по створенню вуличної банди, це всього лише порада з інтернет-щоденника людини, що пережила дефолт в Аргентині в 2001 році. Коли в грудні 2001-го одномоментно обвалилося «аргентинське економічне чудо», країна з благополучної і досить заможної «житниці Європи» перетворилася в чи не найнебезпечніше місце на землі. Країна з комфортним кліматом, добрими землями, розміреним і безпечним життям, що ще кілька років тому претендувала на входження в десятку найзаможніших країн світу за кілька тижнів перетворилася на країну голодних бунтів, погромів, вуличних перестрілок та грабежів, де загальною проблемою стало задоаолення елементарних проблем – їжа, вода, безпека, житло.
Анлогій з сучасною Україною в Аргетнини десятолітньої давності достатньо. Ті самі масова приватизація, лібералізація, відсутність протекціонізму щодо національного виробника, надспоживання завдяки дешевим зовнішнім запозиченням, спрощення механізму входження трнаснаціональних компаній в економіку Аргентини. Все за інструкціями Міжнародного Валютного Фонду, який вважав своє «дітище» - Аргентину 90-х років минулого століття, – зразком для наслідування… І все насправді було симпатичним та прогесивним. Але… щось змінюється в сучасному світі. Схоже, що епоха надмірного захоплення речами віртуальними завершується. Світова економіка, що як виявилося діяла останні сто років як гігантська доларова піраміда себе вичерпує. Падіння з «віртуалу» в «реал» буде болісним і жорстоким.
…Гігантський зовнішній борг Аргентини при неконтрольованому імпорті (зовсім як в Україні, в якій за останніми даними Держстатистики в 2008 році негативне сальдо зовнішньої торгівлі склало 18,5(!!!) мільярда доларів) вимагав ще більше іноземної валюти, поглиблював залежність країни від зовнішніх запозичень. Крах економіки боргового «пірамідального» типу в таих випадках є лише питанням часу… В 2001 році високі врожаї в світі на зернові (основна стаття експорту та валютних надходжень до Аргентини) привів до падіння валютних надходжень в країну. (Порівнюємо з падінням ринків українського експорту – металургії та хімії – від початку 2008-го і дотепер). Обвал національної валюти. І в результаті – в грудні 2001-го – дефолт, зі всім набором деструкції. А далі – довгі роки економічного занепаду та соціального хаосу.
Виглядає на те, що стуація в Україні може повторити аргентинську, і не виключено, що в ще більш жорсткому варіанті. В післядефолтній Аргентині звичне явище, коли на полях на найродючіших землях, що огорожені високими парканами, вирощуються технічні культури, а все продовольство вивозиться за кордон (за дефолтні борги потрібно ж бо розраховуватися, бухгалтери міжнародних фінансів боргів не прощають…). А навколо тих парканів – мільйони голодних, бо земля – єдине ліквідне, чим ми зможемо розрахуватися за кілька років кредитного надспоживання.
Можливо я згущую фарби, але в цій ситуації, на всіх рівнях, від держави до кожної окремої сім’ї як казав Подервянський «краще перебдіть, ніж недобдіти».
P.S. Що робити? Запас продуктів, палива, побутових товарів не зашкодить. А хто вважає це маячнею, то є й інші варіанти. Досвід з інтернету:
Жартівники кажуть, що якщо ви кажете що щурі несмачні, то це означає, що просто не вмієте їх готувати.
Схема розробки тушки щура та рекомендації по приготуванню:
- 1. Мозги (в харчових щурів солодкі, в диких трохі гірчать).
- 2. Вуха. Засушити або підсмажити (добре смакують під пиво).
- 3. Морда (проблем багато, краще пустити на холодець).
- 4. Вуса (єдине з щура нідочого не придатне)..
- 5. Шийна частина (їсти можна).
- 6. Загривок (шкіри багато, м’яса мало).
- 7. Голяшка (добра холодна закуска).
- 8. Лапки (добре йдуть на холодець).
- 9. Лопаточна частина (найсмачніша),
- 10. Грудна частина (також смакота),
- 11. Спинка (м’ясиста, добра для зажарки),
- 12. Тазобедрена частина (чиста філейка!),
- 13. Пашина (ну-у.., це для гурманів),
- 14. Хвіст (річ багатофункціональна).
Такі ж інструкції є і по тараканах-прусаках, голубах, «песиках і котиках»….