Криворівня Івана Франка (фото)

 

 

27 серпня ми відзначаємо день народження Івана Франка. Народився він у 1856 році у с. Нагуєвичі Дрогобицького повіту у передгір’ї Карпат. Але любив Каменяр улітку відпочивати на Гуцульщині, у славній Криворівні.
 
 
 
 
 
 
 

Нині у Криворівні Верховинського району Івано-Франківської області працює Літературно-меморіальний музей Івана Франка, який розповідає про те, як Франко любив відпочивати і водночас працювати. Директор музею Ганна Луцюк провела нам дуже цікаву екскурсію музеєм, під час котрої розповіла не тільки про музей і творчість поета, а й про те, чому Франко так полюбив Криворівню.

 

Cело Криворівня знаходиться на висоті 560 метрів над рівнем моря. Перша письмова згадка про це село відноситься до 1654 року. Чому село отримало таку назву? Якщо трошки піднятися на один із горбочків села, то відкривається чудовий пейзаж, коли річка Чорний Черемош змійкою звивається між крутими горами і у центрі села утворює підкову.

 

За рекомендацією відомого етнографа Володимира Гнатюка, який називав Криворівню «Українськими Афінами», Іван Франко приїхав сюди уперше у 1901 році. Це село, де «менше шуму, грому, біганини, яке напувало душу спокоєм, тихою красою», сподобалося Франкові, і він проводив тут свій літній відпочинок упродовж 1901 – 1914 років, за винятком 1905 і 1908.

 

Спочатку Іван Франко зупинявся у гуцула Проця Мітчука, якого називали знахарем, бо він умів лікувати людей і тварин, знав і шанував гуцульську старовину. А з 1906 року Франко жив у хаті Василя Якіб'юка – відомого різьбяра, доброго знавця народної медицини і фотографа-самоука. У ній нині і знаходиться музей Івана Франка. Хату відреставрували, але дерево зовні зберегли зі старого будинку. Дах покрили гонтою.

 

Франко також приїжджав у Криворівню не лише сам, а й зі своєю сім’єю – дружиною Ольгою Федорівною, синами Тарасом, Андрієм, Петром та дочкою Ганною. Цілою родиною вони побували у Криворівні сім разів.

 

Тарас виступав на сторіччі від дня народження Івана Франка. Тепер у Києві живуть його діти – дочка Дарія і син Роланд. Ганна Франко-Ключко жила у місті Торонто (Канада). Померла вона у 1988 році, а у 1967 році приїжджала в Україну. Тоді й побувала у Криворівні. У книзі відгуків музею зберігається такий її запис із того часу: «Відвідини в Криворівні музею Франка навіяли на мою душу сумні і радісні спомини на мою маму і батька, на часи дитинства і ранньої молодості. Спомини, які понесу з собою через широкий світ, через океан, до Канади, де мій дім. Але своє серце, свою любов залишу тут, у моїй рідній батьківщині Україні».

 

Петро Франко був українським січовим стрільцем, одним із засновників української військової авіації та активним пластуном. У 1941 році його розстріляло НКВД.

 

У музеї також експонуються фотографії останніх років життя Івана Франка у Криворівні у 1910 – 1912 роках. У Франка були паралізовані руки (хворів на поліартрит), тому свої твори він уже диктував. Під диктовку писали його діти. Часом також допомагали студенти Львівського університету. Ці рідкісні фотографії – роботи господаря цього будинку.

 

У музеї є кімнатка, у якій жив і працював Франко, коли приїжджав у Криворівню. Залишилося ліжко, на якому він спав. Це ліжко робив господар хати Василь. Збереглися стілець, на якому сидів Франко, столик, за яким працював. На стіні висить той годинник, який висів у господаря за життя Франка. Під картиною ‒ дерев’яний топірець, який називається бартка. Цю бартку зробив Якібюк та подарував Франкові. Збереглася лавка, на якій сиділи всі, хто приходив до Франка, бо, крім Франка, у Криворівню приїжджали ще багато письменників – Василь Стефаник, Марко Черемшина, Ольга Кобилянська, Наталія Кобринська, Осип Маковей, Антін Крушельницький, Олександр Олесь, Володимир Гнатюк, Гнат Хоткевич, Михайло Коцюбинський.

 

У Криворівні Франко не тільки відпочивав. Він мав свій режим дня. Вставав рано і йшов у ліс збирати гриби, потім сідав за роботу. Після обіду знову працював або поспішав на риболовлю. У музеї навіть зберігається сак, яким Франко ловив рибу.

 

У поемі «Терен у нозі» поет подав мальовничий опис Криворівні:

Ось під нами Черемош ізвився,
Та над ним у святковому спокою
Гріється село гуцульське.
Понад берегом стежки стрічками,
По стежках то легіні купками,
То гуцулки в горбатках червоних...

 

Мешканці Криворівні пам’ятають про Каменяра. Музей, у якому ми побували, був відкритий у 1953 р. Переобладнана у 2000 р. нова експозиція музею розповідає про перебування І.Франка, М.Коцюбинського і Г.Хоткевича у Криворівні, про сучасників та місцевих гуцулів, які добре знали Каменяра. Добудовано новий зал. У меморіальній кімнаті відтворена та обстановка, в якій жив Франко. У вітринах експонуються твори, наукові статті, які писав Іван Франко у Криворівні.

 

«Криворівня і зараз залишається місцем зустрічей та відпочинку видатних діячів сучасної української культури. Криворівню та музей Івана Франка відвідує багато туристів, особливо дітей, школярів. Були письменники Марія Влад, Марія Матіос, багато художників. На відвідування у музеї не скаржаться. У нас завжди багато людей. З нашого музею виходять задоволені. І нам це найкраща подяка», – розповідає директор музею пані Ганна Луцюк.

 

Вголос


05.05.2015 2374 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2384
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19404
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1743
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1212 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2261
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3860

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

121

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2002

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

693

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1301
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

377
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

904
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24397
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

630
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

608
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

743
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1637
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8045
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

467
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

775
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2047 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

732