Криворівня. Гори, гуцули та митці

 

/data/blog/116171/c724d3b405c7a5f25b35d6d236001067.jpg

 

Криворівня – назву цього прикарпатського селе ми всі (сподіваюсь) чули ще в школі, хоча, звичайно, не всі її пам’ятаємо. Чому йшла мова про Криворівню? В пам’яті спливає Іван Франко – він там бував, відпочивав, працював Іван Франко.

 

Дуже багато разів літував тут Каменяр, а крім нього в Криворівні бували Леся Українка, Гнат Хоткевич, Михайло Коцюбинський, Олександр Олесь, Антін Крушельницький, Михайло Грушевський, Володимир Гнатюк, Володимир Шухевич, Іван Труш та інші. Але про усіх інших (крім Франка), я дізнався не так вже й давно… А ще Криворівня відома тим, що Параджанов знімав тут свій шедевр – «Тіні забутих предків».

 

Колядники

Церква Різдва Богородиці

Гуцульська гражда

Що ж їм, усім цим представникам еліти нації, медом помазано у цій Криворівні? Чому вони їхали саме сюди, адже навколишні села не сильно відрізняються. Так, тут казкова природа – гірські пасма затисли Криворівню в такій собі ущелині, на берегах Чорного Черемошу; тут міцно тримаються гуцульських традицій, які своїм колоритом можуть тягнути творчих людей, особливо свята Різдвяного циклу, із неймовірними масовими колядками та колядниками в гуцульських одностроях. Але на початку минулого століття, якраз тоді, коли всі ці світочі полюбили Криворівню, все це можна було знайти й у сусідніх Верховині та Буковці...

У Криворівні 30 років працював священиком Олексій Волянський – освічений, відомий священик, який славився на все Прикарпаття (та і за його межами) своє багатющою бібліотекою. Саме до нього, і на його запрошення, приїжджали українські митці. Найдовше у Криворівні прожив Іван Франко. Вперше він приїхав сюди за рекомендацією відомого етнографа Володимира Гнатюка (саме він називав Криворівню «Українськими Афінами»). Сталося це у 1901 році. Спочатку письменник зупинявся у гуцула-знахаря Проця Мітчука. Із 1906 року Франко жив у хаті Василя Якіб'юка — відомого різьбяра, доброго знавця народної медицини і фотографа-самоука. Загалом Каменяр бував тут переважно в літні місяці в 1901–1904, 1906–1907, 1909–1914 роках.

У Криворівні Іван Франко не тільки відпочивав, але й працював. Тут він написав повість «Великий шум», поему «Терен у нозі», автобіографічне оповідання «У кузні», оповідання «Як Юра Шикманюк брив Черемош», поезії «У безсонну ніченьку» та багато інших. (Інформація із Вікіпедії)

Нині у Криворівні, в хаті Василя Якіб’юка, влаштовано музей Івана Франка.

Гуцульська гражда

Тричі бував у Криворівні Михайло Коцюбинський. Улітку 1911 року письменник, повертаючись із Капрі, де він лікувався, вирішує здійснити давню мрію - відвідати Карпати. Короткі відвідини Криворівні 1910 року ще не дали письменнику достатньо матеріалу для твору. Бажання написати про "незвичайний казковий народ" - гуцулів - не залишає його. Тепер, у липні 1911 р., вдруге прибувши до Криворівні, письменник вивчає життя гуцулів, їхні звичаї, побут, фольклор, записує говірку, назви рослин, проймається духом гірської природи. І кожного разу, коли він надсилає листи з Криворівні, з його вуст зривається слово "казка". Відчуття казковості карпатського життя не полишає письменника. Насамперед його вражають "гори, які вікують у такій тиші, що чують навіть дихання худоби".

Очевидці згадують, що весь час письменник проводив у мандрівках, бував у горах, повертався з полонин із оберемками квітів, верхи на коні виїжджав до ближніх сіл, знайомився з культурою, славою, звичаями гуцулів. Коли селяни висловлювали подив на його допитливість, то відповідав, що хоче написати правду про гуцульське життя й не помилитися ані у значенні слів, ані в назвах рослин.

Михайлу Коцюбинському вдалося створити прекрасний, правдивий і поетичний твір про карпатський край. У його повісті ожила Гуцульщина з її горами, полонинами, потоками, лісами, людьми, їхніми звичаями, віруваннями, повір'ями, що дало підставу одному із критиків сказати: "Цей дикий, співучий гірський край багато хто намагався описати, але ніхто не зробив цього з такою досконалістю, як... М. Коцюбинський".

1912 року письменник ще раз відвідує Криворівню, висловивши мету своїх відвідин Карпат словами: "Хочу набутися". Набутися - тобто натішитися красою природи, спілкуванням із прекрасним, загадковим і таємничим світом Гуцульщини. (Взято звідси)

Криворівня навіяла Коцюбинському мотиви його найвідомішого твору – «Тіні забутих предків», і зовсім не випадково Сергій Параджанов приїхав сюди знімати свій шедевр.

Хата Івана Палійчука (головного героя твору) – нині Музей – Гуцульська гранда. Це своєрідна садиба-фортеця, яка складається із розташованих поряд (навпроти) хати (дві кімнати й сіни між ними) та господарської будівлі (хлів, клуня, стая) для домашніх тварин та інструменту. З двох кінців хата та сарай з’єднані високим тином, таким чином утворюючи замкнуте тісне, але затишне подвір’я – а це було особливо важливо, в умовах жорсткою гірської зими – тепліше все таки, й від вітру захист.

Взимку Криворівню відвідують багато туристів, зокрема на Різдво – тут, біля дерев’яної Церкви Різдва Богородиці відбувається справжнє шоу – мешканці Криворівні одягають традиційні гуцульські наряди, беруть в руки бартки, трембіти, скрипки та сопілки, і йдуть на святкове богослужіння. Після служби колективно співаються колядки , які нагадують концерт, точніше фольклорно-етнографічний виступ. Але це все не виглядає награним (як у передачі «Сонячні кларнети») – це все живе і суперколоритне.

Церква Різдва Богородиці у Криворівні відома із 1719 року. На вигляд це типовий для Прикарпаття храм. Але повага до нього у мешканців неймовірна, адже протягом усього часу свого існування він не зачинявся, навіть у варварські радянські часи.

Останнього разу і ми вирішили подивитись на колядка-фест у Криворівні. Сніжило, але туристів було багато, як багато було і святково вбраних гуцулів та гуцулок. Служба у церкві тривала довго. Весь час із динаміків лунали колядки, причому не лише українські, а й польські. Потім служба закінчилась і ми вирішили – все, зараз почнеться. Але всі місцеві мешканці, більшість з яких весь час стояли на церковному подвір’ї (причому знизу, із села, підходили весь час нові) різко пішли всередину храму. Біля входу створилася неймовірна тиснява: одні виходили інші заходили.

Я запитав гуцула, який стояв неподалік, що це відбувається. Мируватись усі пішли, відповів той, треба й собі сходити. А скоро колядувати будуть? Та скоро. Хвилин через десять? Ні, мабуть через двадцять… Але ні через десять, ні через двадцять хвилин, навіть через годину і півтори, колядки не почалися. Почалися вони години через дві.

Якщо ви хочете поринути у колорит і традиції – приїжджайте у Криворівню. Недаремно сюди їхала така кількість митців. Але і природа тут неймовірна, тому тут варто обов’язково побувати.

Текст та фото Романа Маленкова


19.09.2016 1690 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2537
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1197
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1122
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2304
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3743
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2738 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

981

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

835

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

784

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

735
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10466
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1321
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

356
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5466
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1174
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2970
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

557
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

409 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

850
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

738
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

790