Криве Озеро (фото)

 

Отак вважаєш себе нібито професійним географом, думаєш, що знаєш багато, а от виявляється, що деякі цікаві місця, повз які ти не однократно проїжджав, залишаються для тебе білою плямою. Ось так і з Кривим Озером – крім смішної назви ну нічого про це селище не знав.

 

А виявляється, що воно має багату й напрочуд цікаву історію, виявляється, що до його існування приклали руку запорізькі козаки, поляки, російські чиновники, євреї (куди ж без них) і, навіть бойки (є такий український етнос). Виявляється що в селищі збереглося немало старовинних будівель, зокрема дві православні церкви (обох наших патріархатів) та римо-католицький костьол...

Церква Святої Параскеви (1818 р.)

Церква Різдва Богородиці (1824 р.)

Костьол Святого Людвіка (1819 р.)

Селище Криве Озеро розташоване біля траси Е-95 за 180 км від Одеси. Це районний центр у Миколаївській області, в якому нині мешкає близько восьми тисяч осіб. Такий собі типовий провінційний осередок суспільного життя. Тихі вулички із поганеньким асфальтом (нині, благо влада трудиться у поті лиця, він усюди м’яко кажучи поганенький), райрада із дєдушкой Лєніним, пішохідна зона, існування якої можна пояснити фразою «шоб було», ну і т.д. Але дві церкви, незвичної для ока наддніпрянця, архітектури, римо-католицький костьол, стара будівля млина, старовинні житлові будинки – усе вказує на те, що Криве Озеро не таке вже й просте.

На історичній арені Криве Озеро з’явилося наприкінці 17 століття – тоді легендарний козацький полковник Семен Палій розбив тут ногайських татар. Але то було не поселення, а саме озеро, на якому пізніше виникло поселення. А виникло воно у другій чверті 18 століття стараннями польського магната, брацлавського воєводи Станіслава Любомирського, який зводив украпленні хутори на берегах річки Кодима й заселяв їх різнонаціональними переселенцями. Ці поселення входили до земель Брацлавщини і мали оберігати південні кордони Речі Посполитої від татарських набігів.

Будинок страхового товариства "Саламандра" (кінець ХІХ ст., нині краєзнавчий музей)

Церква Святої Параскеви (1818 р.)

Криве Озеро виникло на перетині важливих чумацьких шляхів і почалося воно із придорожньої жидівської корчми недалечко від озера (якого нині і сліду не залишилося). Ну а потім пішло-поїхало...

У 1764 році в Кривому Озері було 40 хат. Поступово село значно зросло. За матеріалами першого імперського перепису (1897 р.) у поселенні жило майже чотири із половиною тисяч осіб і це було містечко.

Перша православна церква з’явилася в Кривому Озері відразу після його заснування. Але наприкінці 18 століття храм згорів. На його місці поставили капличку та кам’яний хрест. У 1824 році парафіяни накопили кошти й збудували собі новий храм – церкву Різдва Богородиці, яка стоїть і нині. Щоправда, у 1890-му храм реконструювали. Тоді ж було прибудовано дзвіницю (кошти на її будівництво виділив поміщик Широченко). Нині церква Різдва Богородиці є головним православним храмом села і користується особливою повагою у бойків – репресованих переселенців із заходу України.

Церква Різдва Богородиці (1824 р.)

Костьол Святого Людвика (1819 р.)

Бойків переселили до Кривого Озера у 1951 році. Із далеких Бескидів ціле село Скородне, в рамках радянсько-польського обміну територіями, було насильно переселене на Миколаївщину. Горяни-бойки важко сприйняли переселення до посушливої степової території, але зараз у Кривому Озері вони уже корінні мешканці. Поряд із церквою Різдва Богородиці бойки проводять свій культурний захід – «Бойківська ватра».

У 1819 році католики, яких свого часу привів сюди Любомирський збудували костьол Святого Людвіка. Зараз у цій будівлі важко впізнати римо-католицький храм. Якби не хрест – зроду не подумав би, що то костьол. Отак радянські любителі прекрасного спотворили, мабуть, красиву колись будівлю. Нині костьол знову діючий, що свідчить про присутність у Кривому Озері католицької громади.

Ще одна старовинна церква – Святої Параскеви, розташована на південно-західній околиці селища. Її звели у 1818 році на кошти парафіян, яких до парафії входило тоді 4900 осіб. Причому, не лише мешканці Кривого Озера, але й прилеглих сіл.

У центральній частині селища збереглося декілька будівель кінця 19 – початку 20 століть. Це будинок страхового товариства «Саламандра», в якому нині краєзнавчий музей; будинок єврейського торговця залізо-скоб’яними виробами та сільськогосподарським інструментом Креймгольца (нині тут бібліотека), та ще із десяток старовинних будівель.

Звичайно, повноцінним туристичним центром Криве Озеро назвати не можна – інфраструктури та візуальної атрактивності не вистачає. Але любителів старої провінційної архітектури селище зацікавити може.

Текст та фото Романа Маленкова, УН


14.05.2013 764 0
Коментарі (0)

09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

673
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

2121
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33420
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2322
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3040
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

5154 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

410

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1194

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

768

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

975
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

285
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

579
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

640 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1160
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

963
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1057
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

824
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30199 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

922
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3887
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

502
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

538