Криве Озеро (фото)

 

Отак вважаєш себе нібито професійним географом, думаєш, що знаєш багато, а от виявляється, що деякі цікаві місця, повз які ти не однократно проїжджав, залишаються для тебе білою плямою. Ось так і з Кривим Озером – крім смішної назви ну нічого про це селище не знав.

 

А виявляється, що воно має багату й напрочуд цікаву історію, виявляється, що до його існування приклали руку запорізькі козаки, поляки, російські чиновники, євреї (куди ж без них) і, навіть бойки (є такий український етнос). Виявляється що в селищі збереглося немало старовинних будівель, зокрема дві православні церкви (обох наших патріархатів) та римо-католицький костьол...

Церква Святої Параскеви (1818 р.)

Церква Різдва Богородиці (1824 р.)

Костьол Святого Людвіка (1819 р.)

Селище Криве Озеро розташоване біля траси Е-95 за 180 км від Одеси. Це районний центр у Миколаївській області, в якому нині мешкає близько восьми тисяч осіб. Такий собі типовий провінційний осередок суспільного життя. Тихі вулички із поганеньким асфальтом (нині, благо влада трудиться у поті лиця, він усюди м’яко кажучи поганенький), райрада із дєдушкой Лєніним, пішохідна зона, існування якої можна пояснити фразою «шоб було», ну і т.д. Але дві церкви, незвичної для ока наддніпрянця, архітектури, римо-католицький костьол, стара будівля млина, старовинні житлові будинки – усе вказує на те, що Криве Озеро не таке вже й просте.

На історичній арені Криве Озеро з’явилося наприкінці 17 століття – тоді легендарний козацький полковник Семен Палій розбив тут ногайських татар. Але то було не поселення, а саме озеро, на якому пізніше виникло поселення. А виникло воно у другій чверті 18 століття стараннями польського магната, брацлавського воєводи Станіслава Любомирського, який зводив украпленні хутори на берегах річки Кодима й заселяв їх різнонаціональними переселенцями. Ці поселення входили до земель Брацлавщини і мали оберігати південні кордони Речі Посполитої від татарських набігів.

Будинок страхового товариства "Саламандра" (кінець ХІХ ст., нині краєзнавчий музей)

Церква Святої Параскеви (1818 р.)

Криве Озеро виникло на перетині важливих чумацьких шляхів і почалося воно із придорожньої жидівської корчми недалечко від озера (якого нині і сліду не залишилося). Ну а потім пішло-поїхало...

У 1764 році в Кривому Озері було 40 хат. Поступово село значно зросло. За матеріалами першого імперського перепису (1897 р.) у поселенні жило майже чотири із половиною тисяч осіб і це було містечко.

Перша православна церква з’явилася в Кривому Озері відразу після його заснування. Але наприкінці 18 століття храм згорів. На його місці поставили капличку та кам’яний хрест. У 1824 році парафіяни накопили кошти й збудували собі новий храм – церкву Різдва Богородиці, яка стоїть і нині. Щоправда, у 1890-му храм реконструювали. Тоді ж було прибудовано дзвіницю (кошти на її будівництво виділив поміщик Широченко). Нині церква Різдва Богородиці є головним православним храмом села і користується особливою повагою у бойків – репресованих переселенців із заходу України.

Церква Різдва Богородиці (1824 р.)

Костьол Святого Людвика (1819 р.)

Бойків переселили до Кривого Озера у 1951 році. Із далеких Бескидів ціле село Скородне, в рамках радянсько-польського обміну територіями, було насильно переселене на Миколаївщину. Горяни-бойки важко сприйняли переселення до посушливої степової території, але зараз у Кривому Озері вони уже корінні мешканці. Поряд із церквою Різдва Богородиці бойки проводять свій культурний захід – «Бойківська ватра».

У 1819 році католики, яких свого часу привів сюди Любомирський збудували костьол Святого Людвіка. Зараз у цій будівлі важко впізнати римо-католицький храм. Якби не хрест – зроду не подумав би, що то костьол. Отак радянські любителі прекрасного спотворили, мабуть, красиву колись будівлю. Нині костьол знову діючий, що свідчить про присутність у Кривому Озері католицької громади.

Ще одна старовинна церква – Святої Параскеви, розташована на південно-західній околиці селища. Її звели у 1818 році на кошти парафіян, яких до парафії входило тоді 4900 осіб. Причому, не лише мешканці Кривого Озера, але й прилеглих сіл.

У центральній частині селища збереглося декілька будівель кінця 19 – початку 20 століть. Це будинок страхового товариства «Саламандра», в якому нині краєзнавчий музей; будинок єврейського торговця залізо-скоб’яними виробами та сільськогосподарським інструментом Креймгольца (нині тут бібліотека), та ще із десяток старовинних будівель.

Звичайно, повноцінним туристичним центром Криве Озеро назвати не можна – інфраструктури та візуальної атрактивності не вистачає. Але любителів старої провінційної архітектури селище зацікавити може.

Текст та фото Романа Маленкова, УН


14.05.2013 788 0
Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

476
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

872
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1901
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3401
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2327 5
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4544

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

705

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

609

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

588

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

609
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10244
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1079
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5123
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

889
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2686
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1097
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

199
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

604
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

523
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

583
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

927 2