Критики незадоволені: у Франківську підбили книжкові підсумки року

 

 

Прикарпатські літератори Євген Баран, Ольга Деркачова і Василь Карп’юк зібралися на "Книжкові підсумки року 2016".

 

За словами літературного критика, викладача ПНУ та голови Івано-Франківської обласної організації Національної спілки письменників України Євгена Барана, цього року в Україні вдвічі скоротився обсяг друкованої художньої продукції українською мовою, пише Курс.

 

"Я би не казав, що цей рік був насичений читанням. Цей рік був спокійний, а також для переосмислення того, що було прочитане. Це був для мене рік перепрочитання сучасної літератури", – поділився Євген Баран.

 

Письменниця та доктор наук Ольга Деркачова зазначила, що цьогорічний літературний процес нічим особливим не відрізняється від попередніх років, хіба книги подорожчали.

 

"Як правило, скаржаться на високі ціни на книги ті, хто їх і не купує. Водночас тішить те, що збільшилася промоція дитячого читання та книг для дітей", – відзначила Ольга Деркачова.

 

Письменниця розповіла, що прочитала чимало як сучасної української літератури, так і іноземної, а також монографій. Вона зауважила, що часто відсутня реклама залишає у тіні гідні літературні твори.

 

"Складається враження, що в нас є книги, які всі читають, є книги, про які багато говорять, і є хороші книги. Нам би це якось поєднати в наступному році хоча би на 50%: читання, говоріння і дійсно якісну літературу, щоб було три в одному", – додала Деркачова.

 

Поет, есеїст і видавець Василь Карп’юк розповів як читач, що щороку у його бібліотеці залишається все менше нових книжок, які би потім хотілося перечитати. А як видавець зазначив, що у 2016-му кількість проданих примірників книг від видавництва "Discursus" зросла на 40%. Загалом, протягом року вдалося видати 34 книжки. При цьому збільшується не так кількість творів українських письменників, як число перекладів з іноземних мов.

 

"Завдяки перекладам іноземної літератури українські письменники, які не знають інших мов (вони і не зобов’язані їх знати), їх прочитають і українські твори стануть кращими, цікавішими. Іноземна література, її сюжети і смисли додають і в нашу літературу", – вважає видавець.

 

За словами арт-менеджера книгарні "Є" Оксани Карп’юк, найбільш популярними цьогоріч серед франківської публіки стали новинки сучасної української літератури, серед яких твори Сергія Жадана, Юрія Винничука, Оксани Забужко, Катерини Бабкіної, Остапа Дроздова, Андрія Любки, Тані Малярчук. Також підігрітий інтерес читачів і до книжки Володимира Лиса "Століття Якова", за мотивами якої зняли однойменний фільм. 

 

Євген Баран досить скептично ставиться до згаданих популярних авторів, серед яких відзначив лише Оксану Забужко. Ольга Деркачова зазначила, що тексти цих авторів є справді літературою, але – "на смак". Василь Карп’юк зізнався, що українських сучасних авторів цьогоріч майже не читав.

Фільм "Століття Якова" літератори також розкритикували. Але відзначили, що українське кіно "нарешті починається".

 

"Коли я почала цей фільм дивитися, я його дивилася, як злий філолог, – зазначила Деркачова. – Там не по книжці, а де там лемківська пісня, а де взагалі їхній діалект… А потім помітила, як мій син дивиться цей фільм, не відводячи погляду. Для нього важливо, що цей сюжет український".

 

Василь Карп’юк зазначив, що стрічка нічим особливим не відрізняється від того, що показують по телевізору.

 

Окрему увагу літератори приділили Тані Малярчук, чия книжка "забуття" стала книгою року за версією ВВС.  Євген Баран зазначив, що є і більш гідні романи. Ольга Деркачова пораділа за Таню Малярчук, бо "вона наша прикарпатська письменниця". "Якщо є претензії до тексту, то вони мають бути втілені в якісній рецензії, а не зводитися до рівня "заслужила – не заслужила". Переможців не судять. Вона премію отримала і вона – молодець!" – додала Деркачова.

 

"Зараз залишається чекати, коли українські письменники досягнуть світового рівня. В нас є кілька умовних метрів, і кожен має своїх улюблених письменників. Але коли загальна маса української літератури підніметься якісно, тоді буде і більше зацікавлення за кордоном нашими книжками", – вважає Василь Карп’юк. 


20.12.2016 555 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

751
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1710
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3294
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2226 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4422
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6164

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

582

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

523

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

509

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

571
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10142
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

985
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

926
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

749
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2565
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

978
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1298
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34238 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

438
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

504
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

850 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1045