КРАСА ВРЯТУЄ СВІТ

«Краса – узагальнений, інтуїтивний

критерій істинності».

(З якогось довідника)

 

Колись моя викладачка російської мови і літератури  в Івано-Франківській СШ №7 Ріта Пєтровна (яку боялися всі, включно з Васею Барчуком, який намагався «втретє» закінчити восьмий клас, та Вовою Беном – майбутнім кримінальним «татом» Івано-Франківська, що був підірваний у власному авто, здається, в кінці «буремних» 90-тих) промовила цю фразу Достоєвського: «Краса врятує світ!». Тоді ця формула рятування світу видалася примітивною банальністю.

А пояснити не було кому. Ріта Пєтровна мала, казали, досвід викладання в колонії для малолітніх злочинців, - зі всіма «витікаючими наслідками», навиками та вміннями. Проте, її викладання було попри постійний для нас прес та стрес – Стильним (тобто «Красивим») в своїй надмірній дхарматичній жорсткості. А ще Конфуцій сказав, що все, мовляв, на світі – фігня, головне – Стиль.

Що таке Стильність? Це  – разом з відповідністю Концепту, ще й, безперечно, Пропорційність, Гармонійність, Красота.

 

*******

Кращі філософи останніх століть задалися питанням, що головніше – Етика чи Естетика? Що первинне? Що важливіше?

Ми зараз більше говоримо про Етику, Естетика виглядає «буржуйською надмірністю». А дарма. В античних Греції та Римі вважали, що Гармонійність (читай Красота-Естетика) зовнішнього світу безпосередньо проектується на Гармонійність внутрішню, яка, в тому числі, утримує людину жорстко в Етичних рамках, відповідних часу, епосі. Естетика зовнішнього світу віддзеркалюється на Естетику внутрішню беззаперечно, вважали древні.

Філософи середньовіччя підтвердили формулу, яка твердить, що «чим менше Естетики навколо, тим більше проблем в Етиці»… Тобто чим менше матеріалізованої красоти зовні, тим менше і красоти всередині – в наших душах .

 

*******

Є така широковідома книга «Многії літа. Благії літа». Ця книга заповідей 104-річного карпатського мудреця Андрія Ворона – «як жити довго в щасті і радості», витримала вже 12 перевидань.  Вона – як інструкція до щастя з коротких історій, приповідок, рецептів та цитат.

Є в ній і таке: «Все тобі можна. Але не все потрібно. Все тобі дозволяється, але не все корисне. Вибирай не те, що хочеться, а те, що потрібно.  Я не покликаю тебе вибирати лише корисне. Життя буде пісним. Я, приміром, з корисного і красивого частіше вибираю – красиве».

Як міг 100-літній гуцул вивести формулу, над якою століттями б’ються кращі філософські уми нашої цивілізації? Цивілізації, що все більше забуває про вічні пропорції Божественної Архітектури, і у всьому хоче бачити лише прагматичну користь…

 

*******

Все більше розмов і праць на тему Етики з’являється якраз в часі занепаду Естетики. Зараз навіть в школах ввели предмет «Християнська Етика»… Чому в школах не навчають вічній «Естетиці», Божественним константам, чи, скажімо, Християнській Ісихії (Містиці), Мистецтву Молитви, Медитації? Тільки тому, що немає викладачів? Ну, Етику також викладають не завжди взірці моральної чистоти… Певно справи наші дійсно погані. Етика – виглядає ніби останньою лінією оборони перед приходом хаосу та «менеджера» Світу Цього.

…Хоча третій закон термодинаміки ніби то й твердить, що «будь яке зростання ентропії (хаосу) замкнутої системи завжди приводить до самоорганізації цієї системи через встановлення рівноваги та внутрішніх балансів…» А «внутрішні баланси», необхідні для самоорганізації і є тими Божественними Константами, які повернуть нам втрачену Естетику. Все нібито добре. Але через хаос треба буде пройти… Погано те, що дійдемо не всі :(


22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

329
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

453
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2306
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1702
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1996
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5604 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1108

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1120

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1635

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1108
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

864
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

719
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14540
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

520
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10383
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6056
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

607
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7494
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2728
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

508
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

605
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

442