Коучинг в освітньому процесі

Сучасний директор школи — хто він? Це перш за все мотиватор, консультант, новатор, модератор, організатор та комунікатор. Сучасний освітянин повинен бути активним, комунікабельним, динамічним, компетентним і толерантним. Сучасний освітянин — це творча особистість, тому він свідомо повинен іти в ногу з часом.

В умовах інновацій та реформ освітні заклади повинні змінювати свої методи та підходи в системі роботи освітнього процесу. Адже одна із основних вимог базового закону «Про освіту» – компетентнісний підхід, а це фактично орієнтація на комбінацію знань, методів комунікації, способів розвитку критичного мислення та інших якостей дитини, які дадуть їй можливість успішно себе реалізувати.

У сьогоднішньому суспільному житті великого значення набуває новий метод спілкування – це коуч-комунікація, яка не обмежується простим передаванням інформації. Спробую проаналізувати види комунікацій та визначити основні засади їх застосування в коуч-комунікації. (Гріфін Р., Яцура В. «Основи менеджменту», 2001; Андрушків Б.М., Кузьмін О.Є. «Основи менеджменту», 1995, Ентоні А.Д’Суза  «Сьогоднішні лідери-надія на завтра», 2005).

Цей метод здійснюється таким чином, щоб надіслана інформація впливала на поведінку того, кому вона адресована, мотивувала його до певних дій і зворотного зв’язку. А це можливо лише тоді, коли обидві сторони впевнені в тому, що рішення й відповідні дії на основі цієї інформації приведуть до позитивного розвитку подій, розв’язання проблеми.

Для цього коуч-комунікатор повинен подавати дані, які прямо чи опосередковано стосуються об’єкта управління.

В управлінській діяльності директора (коуча) школи основними є два види комунікацій: формальні та неформальні.

Формальні коуч-комунікації передбачені організаційною структурою школи. Вони поділяються на: вертикальні, горизонтальні та діагональні. До перших належать комунікації зверху вниз і знизу вгору. Зв’язки зверху вниз використовуються керівником для направлення, координації і оцінки діяльності підлеглих. За допомогою коуч-комунікацій знизу вгору керівники отримують всю інформацію про стан справ у школі, а саме: про виконання поставлених завдань структурними підрозділами, про запити батьків та учнів; вирішують управлінські питання в органах керівництва освітою, співпрацюють з громадськістю, позашкільними установами, різноманітними організаціями тощо.

Горизонтальні коуч-комунікації мають місце між членами одного рівня: педагогічним, обслуговуючим, учнівським та батьківським колективами. Вони необхідні для того, щоб прискорити і полегшити обмін інформацією, координувати та інтегрувати різні функції у діяльності школи.

При діагональних коуч-комунікаціях перехрещуються функції та рівні діяльності закладу.

Неформальні ж реалізуються за допомогою незапланованих керівництвом способів – це обмін інформацією (здебільшого чутками) поза каналами, передбаченими організаційною структурою. Вони можуть здійснюватися спонтанно, а можуть провокуватися навмисно для того, щоб пересвідчитися у достовірності офіційної інформації (доповнити її) чи визначити реакцію підлеглих на деякі процеси та зміни, що відбуваються або плануються. В останньому випадку «санкціонованим» витоком даних може скористатися керівництво для того, щоб зрозуміти, як поставляться підлеглі до майбутніх змін, і розробити заходи для подолання опору, якщо він очікується.

Інформація, отримана неформальними каналами, є досить цінною для керівника (коуча), оскільки надходить набагато швидше і доповнює офіційну, надіслану формальними каналами. Однак не можна допускати, щоб вона домінувала у стосунках між керівниками та підлеглими, оскільки в колективі може розвинутися атмосфера недовіри. Неформальне спілкування, так само, як і формальне, може бути вертикальним, горизонтальним та діагональним. Але йому не притаманна усталеність, воно може виникати спорадично і з випадковими особами.

Отже, організаційні коуч-комунікації мають відбуватися у різних напрямках – всередині школи і назовні; у межах одного управлінського рівня (горизонтальні) і між рівнями (вертикальні); здійснюватися по діагоналі, якщо в обговорення шляхів й усунення проблеми включаються суміжні підрозділи, а також бути вільними від будь-яких обмежень і відбуватися неформальним чином (через поширення чуток). Кожен із зазначених видів коуч-комунікацій має своє завдання і здійснюється за певними правилами чи процедурами, дотримання яких забезпечує ефективність інформаційних потоків.

  1. Встановлення дієвого зворотного зв’язку на основі:
  • формування питань до слухача в ході свого повідомлення;
  • повторення всього повідомлення або його частини;
  • подання інформації у різних варіантах.
  1. Використання емпатії (спроможність поставити себе на місце співбесідника, врахування його відчуттів, особливостей характеру).
  2. Забезпечення взаємної довіри.
  3. Спрощення мови повідомлення.
  4. Розвиток здібностей ефективного слухання.

Для початку потрібно визначити учасників коуч-комунікації в освітньому процесі та визначити основні етапи у спілкуванні з кожною групою. До горизонтальної коуч-комунікації віднесу громадськість, яка включає засоби масової інформації, батьків, громадські організації та інститути влади, а саме: виконавча влада, органи місцевого самоврядування, суди тощо. До вертикального спілкування пропоную віднести учнівський та трудовий колективи, саме вони визначають внутрішнє середовище освітнього закладу й від них найбільше залежить результативність коуч-комунікацій.

Яка ж система коуч-комунікації директора школи?

Керівнику освітнього закладу потрібно  усвідомлювати, що чіткий напрям та ефективне спілкування відіграють головну роль у координуванні працівників. Перш за все директор школи повинен бути впевненим, що канали спілкування відкриті і забезпечують вільний потік інформації в обидва боки. Тому  поради для коуча у роботі з колективом освітньої сфери будуть такими:

  1. Спілкуйтеся щиро. Коли ви як коуч відверті та щирі, то демонструєте повагу до інших як до людей і як до професіоналів.
  2. Заохочуйте і мотивуйте свій колектив. Дуже важливо для коуча чути думку кожного члена команди щодо конкретних проектів, а також давати можливість розгортати хід думки і хід її реалізації. Адже залучення працівників до процесу вирішення проблем та прийняття рішень задовольнятиме їхню потребу робити творчий внесок і разом з тим професійно зростати.
  3. Розвивайте своїх працівників колективу як у фаховому, так і в особистісному зростанні. Заохочуючи працівників до розвитку свого потенціалу, який прямо-пропорційно пов’язаний з цілями освітнього закладу, ви створюєте успішну коуч-комунікацію в закладі.
  4. Будьте чесні, порядні і неупередженні при застосуванні коучингових технологій. Це дуже важливий фактор довіри, без якої неможливе застосування коуч-комунікацій.

Освоївши ці постулати, можна плавно перейти до прийомів успішної роботи в коуч-комунікації.


30.03.2018 Шевченко Алла 7418
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

776
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699