Косівський лісничий закликає узаконити вирубку хворого смерекового лісу

 

/data/blog/80073/0e821bdeb929d770e806854d2b7910c9.jpg

 

Косівський район перейде на дешеве деревне паливо та уникне екологічної катастрофи в разі продажу селянам сухих та ушкоджених смерек за низькими цінами.



Ініціатором проекту став молодий кутський лісничий Петро Пліхтяк спільно з іншими активістами Громадського комітету Косівщини, до якого входять всі 39 сільських громад району, повідомляє Фіртка з посиланням на gk-press.



За його словами, третину лісу, яким на Косівщині вкрито понад 43 тис. га, займає вибаглива смерека. Через дерево, яке має поверхневе коріння і швидко всихає, значна частина лісу щороку вимирає. Оскільки сухі стовбури, поруйновані короїдами, на високогір'ї ніхто не утилізує, небезпечна мошкара перекидається на добротні смереки та молодняк, розповідає Петро Пліхтяк, наголошуючи, що стан лісового фонду у районі близький до екологічної катастрофи.



Молодий фахівець впевнений, що врятувати Косіщину від екологічного лиха та непідйомних боргів за природний газ - лише впродовж лютого місцеві підприємства використали на опалення понад 6 млн кубометрів газу – може інтенсивна заміна смереки, створення реального механізму вирубки і транспортування з лісу хворих дерев та освоєння їх на території підніжжя. За підрахунками Петра Пліхтяка, з місцевих лісів можна вивезти понад 3,5 млн. кубометрів смереки.



В разі узаконення вирубки хворого смерекового лісу спеціалізовані бригади лісгоспів зможуть за собівартістю валити дерева, а громади, утворюючи так звані "кооперативи", на конях чи трактором спускати колоди вниз, вважає активіст. Сухостій продавати селянам необхідно за прийнятними цінами, зауважує молодий лісничий, додаючи, що в сучасних реаліях лісгоспи повинні відновити дрібний відпуск на пні, який був заборонений у 2000-х роках. Така практика дозволить покласти край хаотичній вирубці лісу, зокрема, врятує здорові дерева, впевнений Петро Пліхтяк.

 

За словами координатора Комітету громад Косівщини Олександра Вуйціка, лісгоспи мають безпосередньо звернутися до обласної ради та Кабінету міністрів з проханням дозволити дрібний продаж лісу. Хворі дерева необхідно розцінювати як відходи і виписувати по 50 гривень за кубометр, вважає активіст, наголошуючи, що таким чином можна задовольнити місцеві потреби дешевими дровами, створити підвалини для нового виробництва та залучити інвесторів.



Олександр Вуйцік підкреслює, що на розташованих недалеко від сіл та лісу переробних підприємствах повинно працювати місцеве населення, а прибуток та податки йти у місцевий бюджет. Як результат, відновлене у Косівському районі виробництво палива у промислових масштабах дозволить підняти економіку, створити нові робочі місця та забезпечити додаткові надходження до місцевих бюджетів.



Для реалізації альтернативного проекту, під яким підписалися всі 39 сільських голів району, Комітет громад Косівщини має намір провести круглий стіл за участю працівників СБУ, прокуратури, правоохоронців, лісокористувачів та сільських голів. Передбачається, що після заходу на місцях створять комісії і вже у лісі визначатимуть ділянки, які потрібно очистити від хворих та ушкоджених смерек.



Згідно з даними, три підприємства у Косівському районі мають дозвіл вирубувати, вивозити та утилізувати дерева: Держлісгосп за рік вирубує ліс на площі 16 140 га, Райагроліс - на площі 19 227 га, Національний природний парк "Гуцульщина" експлуатує 7606 га гірської території. За реальними підрахунками Петра Пліхтяка, практична потреба лісокористувачів, або ж господарств, яким дозволено валити ліс та складувати деревину, - 300 тис. кубометрів деревини. Згідно з офіційними даними, місцеві господарства освоюють тільки 25-30 тисяч кубометрів.


Примітно, що місяць опалювального сезону, враховуючи нові тарифи на газ, обходитиметься району у 75 млн гривень. Таким чином, бюджет Косівщини, який у 2014 році становив 370 млн гривень, не покриє витрат на опалення газом. 


24.06.2015 617 0
Коментарі (0)

28.07.2025
Павло Мінка

Фіртка розповідає, як незаконні заправки та контрафактне виробництво пального загрожують економіці й безпеці регіону.  

739
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

673
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3286
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21369
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2145
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1624 1

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

494

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

306

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

903

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2303
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

314
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

591
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1139
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

293
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

918
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

887
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

789
23.07.2025

Програма промоції читання «Текстура» спільно з «Видавництвом Старого Лева» запрошують на розмову довкола абетки-енциклопедії «Антонич від А до Я» — книжки, що розповідає про поета, закоханого у світ, сонце й слово.  

162
25.07.2025

263 народні депутати підтримали законопроєкт, зокрема — дев’ятеро з Івано-Франківщини. Хто і як голосував, і якою була їхня реакція згодом — розповідає Фіртка.

1633 1
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

507
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1463 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2326 4