Косівська «Килимарка» змагається за півмільйона

Косівська міська рада  увійшла у число фіналістів конкурсу проектів «Малі міста – великі враження», що відбувся  у Міністерстві культури.

 

За словами організаторів торік упродовж листопада надійшло 158 проектних заявок до Міністерства культури, а до фінального захисту допущено 20 проектів. Серед фіналістів – проект зі створення арт-центру «Килимарка», ініціатором якого є Косівська міська рада.

 

За словами міського голови Косова Юрія Плосконоса, проект «Килимарка» має велике значення для міста.

 

«Косів – специфічний, тут немає залізниці, немає великих земельних ділянок для втілення інвестиційних проектів, тобто для розвитку виробництва чи сільського господарства, – розповів Юрій Плосконос. – Залишається лише – розвивати туризм.  Проте склалося історично так, що у нас дуже багаті традиції ужиткового мистецтва. Віддавна гуцули славилися тим, що свої побутові речі уміли красиво і вишукано оформити, і це вміння стало мистецтвом. Гуцули мають до цього хист, їхні вироби – це витвори мистецтва. Проте приїхати в Косів і знайти справжнього майстра своєї справи непросто. Хтось відправляє свої вироби в Австралію, хтось в Америку. Ніхто не бачить цих мистецьких шедеврів, натомість скрізь є ширпотреб. Тобто зі справжніми представниками ужиткового мистецтва немає зв’язку. І забезпечити комунікацію з митцями Косова покликаний проект «Килимарка» шляхом створення мистецького простору. Важливо, аби усі охочі мали можливість насолоджуватися мистецькими виробами справжніх майстрів. Також прагнемо популяризувати гуцульське ужиткове мистецтво для широкого кола осіб».

 

За словами Юрія Просконоса, однією із цілей проекту є створення мистецького простору для студентів Косівської філії Львівської національної академії мистецтв.

 

За словами секретаря Косівської міської ради, у рамках проекту передбачено створення арт-центру «Килимарка» з виставковою залою, майстернями для проведення майстер-класів, лекційною залою, арт-кафе, сувенірною крамницею та резиденцією, що сприятимуть активному громадському життю локальної спільноти та популяризації традиційної культури серед молоді.

 

Килимарка впливатиме на формування позитивного іміджу регіону, що підвищить індекс інвестиційної привабливості та створить умови для більш інтенсивного розвитку малого та середнього бізнесу. Ключовою особливістю Килимарки має стати дослідження й переосмислення давніх традицій та автентичних ремесл у контексті сучасних викликів. 

 

Ідея створення арт-центру «Килимарка» базується в першу чергу на тому, що місто Косів знаходиться на перетині багатьох культур та є осередком розвитку традиційних ремесел, що безперервно передавались від батька до сина, від майстра до учня. Основними ремеслами регіону є ткацтво, гончарство, різьбярство, обробка шкіри, тощо.   

 

Як поінформували організатори, шляхом проведення відкритого конкурсу буде відібрано шість об’єднаних територіальних громад та малих міст для впровадження пілотних культурних стартапів, що пов’язані із культурною спадщиною, реалізація яких сприятиме подальшому культурно – економічному розвитку територій.

 

Переможці конкурсу – учасники проекту отримають фінансову підтримку у розмірі не менш ніж 500 тис. грн для реалізації проекту, а також  методичну допомогу у розробці ексклюзивної ідеї та концепції стартапу, супровід під час реалізації та маркетингову підтримку проекту.

 

«Цей конкурс привернув увагу до стану об’єктів культурної спадщини по всій країні. Переконаний, це стане стимулом для відновлення замків та палаців, започаткування  нових фестивалів та інших культурних проектів. Реалізація місцевих ініціатив у сфері культури надасть позитивного іміджу містам та ОТГ, підвищить  туристичну привабливість територій. Будуть створені умови для розвитку бізнесу та залучення інвестицій», – зазначив учасник експертної ради, виконавчий директор Асоціації міст України  Олександр Слобожан.

 

Нагадаємо, 2018 рік у Європейському Союзі оголошено Роком культурної спадщини. Україна не залишилася осторонь від процесів – 18 жовтня 2017 року Кабінет Міністрів підтримав проект Указу Президенту України про оголошення 2018 року Роком охорони культурної спадщини. Враховуючі світові тенденції та процеси, що відбуваються у країні, Міністерство культури ініціювало проект «Малі міста – великі враження».

 

Оксана ПРОЦЮК

 

Підписуйтесь на Телеграм-канал FIRTKA.IF.UA - https://t.me/firtkaIF


23.01.2018 1170 0
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2593
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20078
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1778
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1265 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2285
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3914

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

409

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2036

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

720

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1332
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

401
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

928
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24425
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

665
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

622
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

768
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1659
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8090
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

550
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

796
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2086 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

758