26 серпня завершився процес формування 225 окружних виборчих комісій. 5 парламентських фракцій, а також 87 субєктів виборчого процесу мали право брати участь у розподілі посад в комісіях окружного рівня.
Скористалися ним 86 партій-субєктів, серед яких 81 за результатами жеребкування, а 5 відповідно до парламентської квоти.
Всі 225 ОВК утворено Центральною виборчою комісією у максимальному складі з 18 членів. Після математично рівного розподілу посад голів, заступників та секретарів, комісії повинні були організувати перше засідання (до 29 серпня). На жаль, участь технічних партій в цьому процесі призвела до складнощів під час початку роботи ОВК. Як згодом виявили спостерігачі ОПОРИ, частина членів комісій проживають далеко за межами округів і їх прогнозована відсутність на робочому місці заблокувала їх роботу*. [1] Чинне виборче законодавство лібералізувало процедуру висування кандидатів на посади в ОВК, що призвело до несправедливих наслідків розподілу квот між субєктами виборчого процесу.
Партії, які зареєстрували лише 1 кандидата в одномандатному мажоритарному окрузі, отримали після жеребкування 225 місць. А окремі субєкти виборчого процесу (ВО «Свобода», «УДАР»), які за результатами соціологічних опитувань мають шанс подолати 5% прохідний барєр, офіційно жодного. Тільки ВО «Свобода» звернулася до суду щодо результатів формування комісій окружного рівня. Крім того, жеребкування було проведено разово на всі 225 округів, що позбавило можливості реально існуючі партії повноцінно брати участь у організації виборів в ОВК. ОПОРА неодноразово заявляла[2]*, що система жеребкування, встановлена ЦВК, не сприятиме належному взаємному контролю субєктів виборчого процесу. ОПОРА вважає, що громадський контроль за роботою окружних комісій може частково послабити негатив результатів їх формування.
Крім того, ЦВК, належним чином оцінюючи не високу якість представництва в комісіях, відповідально повинна підійти до навчань їх членів та в обовязковому порядку організувати спеціальні курси протягом вересня. ОПОРА закликає ЦВК та законотворців не використовувати вище описану систему жеребкування в майбутніх виборчих практиках та внести зміни до профільного закону. Внесення кандидатур до складу ОВК від депутатських фракцій та політичних партій-суб'єктів виборчого процесу Закон України «Про вибори народних депутатів України» передбачає створення 225 комісій у складі від 12 до 18 членів.
Субєкти подання кандидатур до ОВК поділяються на два типи: Депутатські фракції ВРУ VI скликання (по одному представнику включаються до складу ОВК у обовязковому порядку); Усі політичні партії субєкти виборчого процесу, крім парламентських, які вже отримали свою квоту (не більше, ніж по одному представнику шляхом жеребкування). На момент утворення ОВК у Верховній Раді України зареєстровано 5 депутатських фракцій: Комуністична партія України, Партія регіонів, БЮТ-Батьківщина, Народна партія та Блок «Наша Україна Народна самооборона» (до складу блоку входить 9 партій). За наявності відповідного подання ці фракції мали право на включення їх представника у кожну із 225 ОВК. Подання від фракцій щодо включення їх кандидатур мало бути підписане головами фракцій та скріплене печаткою Апарату Верховної Ради України. Гарантоване право на включення представників парламентських фракцій до складу ОВК не передбачає їх участі у жеребкуванні. Винятком є ті партії, що входять до блоку та не отримали свого представництва за поданням голови фракції. Кожна партія, яка висунула хоч одного кандидата на виборах народних депутатів України, мала право взяти участь у жеребкуванні щодо включення її представників до складу ОВК. Результати жеребкування між субєктами виборчого процесу:
Враховуючи те, що усі пять депутатських фракцій Верховної Ради України мали право на обовязкове включення одного представника до кожної ОВК, вакантними залишалось 13 посад членів відповідної комісії (при її максимальній чисельності 18 осіб).
Саме на ці вакантні позиції претендували 87 політичних партій. Лише 6 партій не внесли свої кандидатури до складу ОВК та, відповідно, не брали участі у жеребкуванні.