Коронавірус: вчені знайшли гени, від яких залежить важкість хвороби

Одна з головних загадок пандемії коронавірусу полягає в тому, що одні люди хворіють практично без симптомів, а інші опиняються в реанімації.

Обстеження понад двох тисяч пацієнтів реанімаційних відділень показали, що всі вони мали гени, що можуть посилювати симптоми Covid-19, результати дослідження опублікували в журналі Nature, повідомляє BBC Україна.

Це може пояснити, де саме відбувається збій в імунній системі, та допомогти підібрати нові методи лікування.

А в такому лікуванні, необхідність не відпаде навіть з появою нових вакцин, вважає консультант Королівської лікарні Единбурга, професор Кеннет Бейлі, який очолював Геномний проєкт (Genomicc project).

"Вакцини мають різко знизити захворюваність, однак, найімовірніше, лікарі в усьому світі ще багато років лікуватимуть хворих у відділеннях реанімації, тому необхідно терміново шукати нові методи лікування", - переконаний професор Бейлі.

Агресивні клітини

Під час дослідження вчені вивчили ДНК пацієнтів майже 200 відділень реанімації британських лікарень, які потрапили туди з діагнозом "коронавірус".

Потім геноми цих людей порівняли з геномами здорових, щоб виявити можливі розбіжності й знайшли кілька. Першим з них виявився ген TYK2.

"Цей ген є частиною системи, що робить ваші імунні клітини більш агресивними", - пояснює професор Бейлі.

Але якщо цей ген має дефект, імунна система може перегрітися, і тоді може початися сильне запалення, небезпечне для легенів хворого.

Для стримування таких процесів (наприклад, ревматоїдного артриту) застосовують антизапальні ліки, проте чи допоможуть вони у випадку з коронавірусом, можна з'ясувати під час масштабних клінічних випробувань.

Замало інтерферону?

Генетичні відмінності також виявили в гені DPP9, який важливий при запаленнях, та в гені OAS, що перешкоджає реплікації вірусу.

У пацієнтів відділень реанімації також знайшли варіації гена IFNAR2, що пов'язаний з виробленням інтерферону - потужної антивірусної молекули, яка запускає імунну систему за першої ознаки інфекції.

Вважають: якщо організм виробляє надто мало інтерферону, це дає вірусу перевагу, він встигає швидко розмножитись, і це підсилює хворобу.

Інтерферон можна використовувати для лікування, однак ВООЗ, за результатами клінічних випробувань, дійшла висновку, що він не допомагає хворим у важкій формі.

Проте, як стверджує професор Університету Рокфеллера в Нью-Йорку Жан-Лоран Казанова, який вивчав вплив інтерферону, важливим є момент початку його вживання.

"Гадаю, якщо почати лікування в перші один-два-три-чотири дні з моменту захворювання, інтерферон працюватиме, оскільки він дасть організму молекули, які пацієнт не може виробляти самостійно", - каже професор Казанова.

Коли все погано

За словами генетика з Імперського коледжу Лондона доктора Ванесси Санчо-Шиміцу, нові відкриття в галузі генетики дозволили детально вивчити біологічні механізми захворювання.

"Це гарний приклад надточної медицини, коли ми можемо визначити сам момент, коли щось в організмі пішло не так, - розповіла вона в інтерв'ю ВВС. - Результати цих генетичних досліджень допоможуть нам виявити шляхи подальшого терапевтичного втручання".

При цьому геном не поспішає відкривати всі свої таємниці.

Геномний проєкт і низка інших досліджень вже виявили генні кластери на хромосомі-3, тісно пов'язані з важкими симптомами захворювання, однак біологічне підґрунтя цих процесів поки не з'ясували.

Тому генетики мають намір розширити коло пацієнтів, залучених до дослідження.

"Нам цікаві всі пацієнти, але особливо хотілося б бачити представників етнічних меншин, яких непропорційно багато серед тяжкохворих, - каже професор Бейлі. - До того ж терміново потрібно знайти нові методи лікування цього захворювання. Ми маємо зробити правильний вибір, що саме тестувати першою чергою, адже часу на помилки в нас немає".


13.12.2020 2921 2
Коментарі (2)

За 200 км вільний ЄС 2020.12.13, 14:47

Що таке імперський коледж Лондона і звідки у коледжу можливості дослідження генів і коронавірусу? Ви уявляєте якоб має бути така лабораторія? 

За 200 км вільний ЄС 2020.12.13, 15:00

 Інститут Росліна Единбург в спілці з різними інститутами і лікарнями. Результати не остаточні і потребують ширшого дослідження перед зміною призначення ліків при важкому перебігу Ковіду. Якщо підтвердиться - це буде прорив і можна буде угикнути смертей від "блискавичного запалення", коли фізично здорові некурящі вмирають за декілька днів втративши легені.

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1575
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1016
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1277 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3734 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33870
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2834

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

355

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

751

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1696

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1065
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

631
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

509
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

886
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1984
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12200
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1496
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1279
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

539
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

252
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

321
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

367
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1259