Копізм - релігія майбутнього !?

 

Доки законодавці розвинених західних країн готують та приймають нові антипіратські закони, а інтернет-користувачі протестують у мережі та оф-лайні, - дехто зважився на радикальний крок. У Швеції зареєстровано нову релігію – копімізм (від англ. copy me — «копіюй мене»). Вона зареєстрована як «Місіонерська церква копімізму» і становить спільноту людей, що виступають за вільний файлообмін та вважають обмін знаннями священним. Догматами новоствореної «церкви» є:

 

1. Усе знання для всіх.

2. Пошук знань – священний.

3. Обмін знаннями – священний.

4. Копіювання – священо.

 

Священною для послідовників копімізму є також комбінація клавіш Ctrl+C та Ctrl+V.

 

Звісно, насправді копімізм релігією не є і бути не може. Релігія за визначенням є способом спілкування із божеством (хто б що не уявляв у якості божества). Наскільки можна судити із інтернет-повідомлень, копімізм – це симетрична відповідь на антипіратські кампанії та законодавства деяких держав. Віднині кожен, кого переслідуватимуть за інформаційне піратство, може послатися на свої релігійні переконання – копімізм. І висунути зустрічну претензію щодо релігійної нетерпимості. Той, хто придумав копімізм, безумовно, має талант, смак та неабияке почуття гумору. Усе прогресивне людство мало б записатися у копімісти. Якби для цього не треба було зрекатися християнства (ісламу, іудаїзму, буддизму і т.п. на свій вибір). Як відомо, неможливо сповідувати дві релігії одночасно.

 

З іншого боку, християни, наприклад, і так можуть копі-пастити із чистою совістю. Гріх займатися плагіатом (красти). Розповсюдження ж інформації можна прирівняти до проповіді, котра сама по собі у жодному разі не є чимось осудним. Якщо проповідувати неосудні, із точки зору Закону Божого, речі. Звісно, кожен має право отримувати платню за свою роботу. У тому числі інтелектуальну і творчу. Але т.зв. «авторське право» передбачає, що людина отримує гроші, так би мовити, двічі. Спершу вона пише програму (книгу)/знімає фільм (кліп)/записує музику. Отримує гроші від замовника/видавництва/кіно- чи телепрокату. Отримує те, про що домовлялася, підписуючи контракт. А потім вимагає, щоб їй платили ще й усі інші. Це я б купила хліба, захотіла поділитися із рідними чи нужденними – а виробник висував би мені та їм претензії. І вимагав ще раз заплатити за хлібину. Чи не абсурд?

 

«Авторським правом» пестується пристрасть зовсім уже нездорового срібролюбства. Як мінімум. Недобре це.

 

Звісно, для будь-якого суду у будь-якій розвиненій країні аргумент «Я – копіміст» звучатиме більш переконливо, ніж «Я – християнин». На християнство, а також на елементарний здоровий глузд, там давно уже ніхто не зважає.

 

P.S. Цікаво, що буде, якщо хто-небудь по-справжньому сприйме нову релігію всерйоз. І почне розробляти не лише вчення, але й уявлення про божество, і культ, і т.д. От як має виглядати відправлення культу копімізму?..

 

Надія Моклюк,

Братство


25.01.2012 Надія Моклюк 1881 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1152
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2845
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

997
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1067 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3158 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

927

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2364
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

465
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15084
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

303
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123