Копізм - релігія майбутнього !?

 

Доки законодавці розвинених західних країн готують та приймають нові антипіратські закони, а інтернет-користувачі протестують у мережі та оф-лайні, - дехто зважився на радикальний крок. У Швеції зареєстровано нову релігію – копімізм (від англ. copy me — «копіюй мене»). Вона зареєстрована як «Місіонерська церква копімізму» і становить спільноту людей, що виступають за вільний файлообмін та вважають обмін знаннями священним. Догматами новоствореної «церкви» є:

 

1. Усе знання для всіх.

2. Пошук знань – священний.

3. Обмін знаннями – священний.

4. Копіювання – священо.

 

Священною для послідовників копімізму є також комбінація клавіш Ctrl+C та Ctrl+V.

 

Звісно, насправді копімізм релігією не є і бути не може. Релігія за визначенням є способом спілкування із божеством (хто б що не уявляв у якості божества). Наскільки можна судити із інтернет-повідомлень, копімізм – це симетрична відповідь на антипіратські кампанії та законодавства деяких держав. Віднині кожен, кого переслідуватимуть за інформаційне піратство, може послатися на свої релігійні переконання – копімізм. І висунути зустрічну претензію щодо релігійної нетерпимості. Той, хто придумав копімізм, безумовно, має талант, смак та неабияке почуття гумору. Усе прогресивне людство мало б записатися у копімісти. Якби для цього не треба було зрекатися християнства (ісламу, іудаїзму, буддизму і т.п. на свій вибір). Як відомо, неможливо сповідувати дві релігії одночасно.

 

З іншого боку, християни, наприклад, і так можуть копі-пастити із чистою совістю. Гріх займатися плагіатом (красти). Розповсюдження ж інформації можна прирівняти до проповіді, котра сама по собі у жодному разі не є чимось осудним. Якщо проповідувати неосудні, із точки зору Закону Божого, речі. Звісно, кожен має право отримувати платню за свою роботу. У тому числі інтелектуальну і творчу. Але т.зв. «авторське право» передбачає, що людина отримує гроші, так би мовити, двічі. Спершу вона пише програму (книгу)/знімає фільм (кліп)/записує музику. Отримує гроші від замовника/видавництва/кіно- чи телепрокату. Отримує те, про що домовлялася, підписуючи контракт. А потім вимагає, щоб їй платили ще й усі інші. Це я б купила хліба, захотіла поділитися із рідними чи нужденними – а виробник висував би мені та їм претензії. І вимагав ще раз заплатити за хлібину. Чи не абсурд?

 

«Авторським правом» пестується пристрасть зовсім уже нездорового срібролюбства. Як мінімум. Недобре це.

 

Звісно, для будь-якого суду у будь-якій розвиненій країні аргумент «Я – копіміст» звучатиме більш переконливо, ніж «Я – християнин». На християнство, а також на елементарний здоровий глузд, там давно уже ніхто не зважає.

 

P.S. Цікаво, що буде, якщо хто-небудь по-справжньому сприйме нову релігію всерйоз. І почне розробляти не лише вчення, але й уявлення про божество, і культ, і т.д. От як має виглядати відправлення культу копімізму?..

 

Надія Моклюк,

Братство


25.01.2012 Надія Моклюк 1876 0
Коментарі (0)

21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

355
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

495 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

1853
14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

1236
12.06.2025
Тетяна Дармограй

У першому півріччі 2025 року мобілізацію на Івано-Франківщині проводили з використанням нових електронних систем та оновлених процедур. Які зміни в мобілізації діють та що ще планують удосконалити, розповідає Фіртка.

6896
10.06.2025
Павло Мінка

Калуш зіткнувся з енергетичною та екологічною кризою — мільйонні збитки та виснаження підземних вод загрожують питному водопостачанню міста.  

1873

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

271

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

264

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

849

Ані висока освіченість, ані шляхетна спадковість, ані залучення до незлобивих віровчень не породжують усвідомленого гуманізму «просто так».

947
12.06.2025

Все більше людей відмовляються від дієт і переходять до інтуїтивного харчування — підходу, що вчить слухати тіло, а не рахувати калорії.  

613
08.06.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

1679
02.06.2025

На Прикарпатті завершується весняна посівна кампанія.  

1575
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

512
13.06.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3566
07.06.2025

Восьмого та дев'ятого червня християни відзначатимуть свято Трійці.  

3719
01.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

7293
16.06.2025

В Івано-Франківську з 15 по 20 червня відбуватиметься Шекспірівський фестиваль, організатором якого є Івано-Франківський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка.   

531
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

358
16.06.2025

Більше довіряють Президенту мешканці Заходу — серед них 73% довіряють Володимиру Зеленському проти 61-63% в інших регіонах.  

1028
15.06.2025

На думку прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска, протистояння між Ізраїлем та Іраном переростає в повномасштабну війну в регіоні.  

424
10.06.2025

Більшість мешканців західних областей — 60% — усе ще готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно. Утім, це на 19% менше, ніж у лютому 2024 року.  

636