З 00:00 години до 5:00 години на території Івано-Франківської області діє комендантська година.
У цей час заборонено перебувати на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток та документів, які посвідчують особу, пише Фіртка.
Разом з тим, під час комендантської години патрульні мають право перевіряти документи й, відповідно, встановлювати правомірність перебування на вулицях та в інших громадських місцях.
Наразі у Кодексі про адміністративні правопорушення не передбачено відповідальності за порушення комендантської години. Покарання можливе лише за відмову виконувати законне розпорядження чи вимоги патруля.
Згідно зі статтею 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення за невиконання вимог законного розпорядження або вимоги патруля порушнику загрожує:
- штраф;
- громадські чи виправні роботи;
- адміністративний арешт до п'ятнадцяти діб.
читайте також: Призов: чи можуть прикарпатці отримати повістку за порушення закону
Вимоги комендантського патруля потребують негайного виконання без зайвого сперечання. Якщо людина навмисно не виконує законні вимоги комендантського патруля до неї можуть застосувати фізичну силу чи вогнепальну зброю.
Водночас, в Україні пропонували встановити для громадян-порушників комендантської години штраф.
Втім, у грудні 2023 року Верховна Рада України не ухвалила в цілому законопроєкт № 10195, що передбачає притягнення громадян до адміністративної відповідальності за порушення комендантської години. Законопроєкт відправили на повторне друге читання.
Які штрафи за порушення комендантської години пропонує законопроєкт
Як йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту, за порушення комендантської години передбачається накладення штрафу на громадян від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів, тобто від 8 500 до 17 000 гривень.
Для бізнесу штрафи складають від 51 000 до 102 000 гривень, а за повторне порушення протягом року штраф зростає до 170 000 або 340 000 гривень.
Не каратимуть за порушення комендантської години, якщо особа:
- прямує до укриттів під час повітряної тривоги (або виходить з них);
- надає домедичну або медичну допомогу;
- супроводжує поранених чи важкохворих;
- перебуває на вулиці у стані крайньої потреби;
- здійснює заходи з евакуації населення або рятування майна.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Мобілізація триває, у людних місцях роздають повістки: що варто знати прикарпатцям
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці