Коломийщину відвідали американські українці

 

Американські українці – яскравий приклад любові до рідної землі та мови. Люди, які багато років тому назад виїхати за межі України, продовжують перейматися справами Батьківщини та вносити свою лепту у розвиток національної культури. Подружжя Віри та Юрія Наконечних, які мешкають у місті Філадельфія, що на східному побережжі США у штаті Пенсильванія, - можна, без перебільшень, віднести до когорти справжніх патріотів рідної землі.
 
Пані Віра – американка українського походження з 80-х років минулого століття займається реконструкцією українського народного вбрання, зокрема традиційних головних уборів, в діаспорі. Вона вишиває, створює прикраси з бісеру, робить гуцульські кептарі, реконструює сердаки. Не тільки сама цим займається, а й навчає інших – викладає в Студійному осередку української культури при Менор Коледжі. А щороку, приїжджаючи в Україну, вона завзято збирає інформацію про минувшину. Її чоловік – пан Юрій, виходець з передмістя Тернополя, багатолітній член Спілки української Молоді. Починаючи з 1992 року, керує україномовною радіопередачею у Філадельфії та є засновником програми «Українська книга – Україні».  За 20 років своєї громадської праці він зібрав та подарував майже 14 тисяч книг багатьом національним школам, бібліотекам, установам, Товариствам, осередкам, як Східної, так і Західної  України. Коломийщина не стала виключенням: пан Наконечний зробив чудовий подарунок для справжніх поціновувачів друкованих видань – виславши до писанкового міста понад сто україномовних книг. Презент уже вкотре отримала бібліотека Національного музею Гуцульщини та Покуття ім.. Й. Кобринського. Як розповідає директор музею Мирослава Ткачук, надіслані книги, які коломийці отримали у передріздвяні дні, стали приємною несподіванкою та викликали ще більше бажання поспілкуватися з прекрасною родиною українських еміґрантів. Цього разу музейна бібліотека отримала 37 книг, серед яких були такі цінні видання, як «Археологія України» Ярослава Пастернака, «Історія України» Наталії Полонської-Василенко, «Невигадане» Анатолія Галана, «На поклик рідної землі» Є. Скоцка та чимало інших.

Юрій Наконечний займається благородною справою, повертаючи українську книгу Україні. Він подарував різним містам країни літературу, яка відкриває нам нашу правду. Є чимало книг періоду ІІ Світової війни, особливо про повстанський рух в Україні та за її межами і про діяння людей, які провадили національну боротьбу, - розповіла директор Національного музею Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського Мирослава Ткачук.

Першого лютого американські українці потішили своїм приїздом коломийську інтелігенцію, завітавши до стін Національного музею Гуцульщини та Покуття ім.. Й. Кобринського. Зустрітися та поспілкуватися з подружжям патріотів прийшло багато коломийців, серед яких такі поважні гості, як заступник райдержадміністрації Леся Білищак та начальник відділу культури та туризму міської ради Уляна Мандрусяк. Зустріч тривала у формі невимушеної бесіди, під час якої родина Наконечних розповіла про своє життя за кордоном та поділилася думкою про хід справ в Україні. На американському континенті подружжя активно займається суспільно-громадською діяльністю, пропагуючи українську культури. Пан Юрій стверджує, що американський уряд дає цьому добрий поштовх.
 Розумієте, Америка – це країна еміґрантів, тому їхній уряд вважає, чим більше культурних осередків буде на їхній території, тим кращими громадянами США стануть ці люди. До проголошення незалежності України ми не мали можливості відвідувати рідну землю. Зате тепер ми щороку відвідуємо Батьківщину, щоб отримати наснагу та набратися енергетики рідної землі. Коли бачу цікаві україномовні книги, то одразу беру їх до своєї колекції, щоб потім вислати до України. Я вважаю, що теперішній молоді не вистачає розуміння власної історії та культури. Тому її необхідно вступати до різних Товариств та організацій, щоб віднайти власне коріння. Тільки тоді молоді люди усвідомлять своє походження, - ділиться думкою Юрій Наконечний.
 
Гість багато розповів про книги, які пересилає в Україну, - регіональні збірники Бережанщини, Городенківщини, Коломийщини, Збруківщини та чимало інших. Усі присутні мали бажання поспілкуватися особисто з подружжям Наконечних, які займаються безперечно доброчинною справою. Попереду в них чимало планів, зокрема пані Віра готується до персональної виставки головних уборів в музеї Чикаго. Українські емігранти пообіцяли знову відвідати писанкове місто та надалі поповнювати бібліотечні фонди України.

 

Коломийські Вісти


05.02.2012 2240 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7592 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1131
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

626
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5645
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1530
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1393

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

471

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1289

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1120

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1021
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

357
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

414
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1356
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

432
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

700
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5742
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

449
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

316
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

653 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1097
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

953