Коломийщину відвідали американські українці

 

Американські українці – яскравий приклад любові до рідної землі та мови. Люди, які багато років тому назад виїхати за межі України, продовжують перейматися справами Батьківщини та вносити свою лепту у розвиток національної культури. Подружжя Віри та Юрія Наконечних, які мешкають у місті Філадельфія, що на східному побережжі США у штаті Пенсильванія, - можна, без перебільшень, віднести до когорти справжніх патріотів рідної землі.
 
Пані Віра – американка українського походження з 80-х років минулого століття займається реконструкцією українського народного вбрання, зокрема традиційних головних уборів, в діаспорі. Вона вишиває, створює прикраси з бісеру, робить гуцульські кептарі, реконструює сердаки. Не тільки сама цим займається, а й навчає інших – викладає в Студійному осередку української культури при Менор Коледжі. А щороку, приїжджаючи в Україну, вона завзято збирає інформацію про минувшину. Її чоловік – пан Юрій, виходець з передмістя Тернополя, багатолітній член Спілки української Молоді. Починаючи з 1992 року, керує україномовною радіопередачею у Філадельфії та є засновником програми «Українська книга – Україні».  За 20 років своєї громадської праці він зібрав та подарував майже 14 тисяч книг багатьом національним школам, бібліотекам, установам, Товариствам, осередкам, як Східної, так і Західної  України. Коломийщина не стала виключенням: пан Наконечний зробив чудовий подарунок для справжніх поціновувачів друкованих видань – виславши до писанкового міста понад сто україномовних книг. Презент уже вкотре отримала бібліотека Національного музею Гуцульщини та Покуття ім.. Й. Кобринського. Як розповідає директор музею Мирослава Ткачук, надіслані книги, які коломийці отримали у передріздвяні дні, стали приємною несподіванкою та викликали ще більше бажання поспілкуватися з прекрасною родиною українських еміґрантів. Цього разу музейна бібліотека отримала 37 книг, серед яких були такі цінні видання, як «Археологія України» Ярослава Пастернака, «Історія України» Наталії Полонської-Василенко, «Невигадане» Анатолія Галана, «На поклик рідної землі» Є. Скоцка та чимало інших.

Юрій Наконечний займається благородною справою, повертаючи українську книгу Україні. Він подарував різним містам країни літературу, яка відкриває нам нашу правду. Є чимало книг періоду ІІ Світової війни, особливо про повстанський рух в Україні та за її межами і про діяння людей, які провадили національну боротьбу, - розповіла директор Національного музею Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського Мирослава Ткачук.

Першого лютого американські українці потішили своїм приїздом коломийську інтелігенцію, завітавши до стін Національного музею Гуцульщини та Покуття ім.. Й. Кобринського. Зустрітися та поспілкуватися з подружжям патріотів прийшло багато коломийців, серед яких такі поважні гості, як заступник райдержадміністрації Леся Білищак та начальник відділу культури та туризму міської ради Уляна Мандрусяк. Зустріч тривала у формі невимушеної бесіди, під час якої родина Наконечних розповіла про своє життя за кордоном та поділилася думкою про хід справ в Україні. На американському континенті подружжя активно займається суспільно-громадською діяльністю, пропагуючи українську культури. Пан Юрій стверджує, що американський уряд дає цьому добрий поштовх.
 Розумієте, Америка – це країна еміґрантів, тому їхній уряд вважає, чим більше культурних осередків буде на їхній території, тим кращими громадянами США стануть ці люди. До проголошення незалежності України ми не мали можливості відвідувати рідну землю. Зате тепер ми щороку відвідуємо Батьківщину, щоб отримати наснагу та набратися енергетики рідної землі. Коли бачу цікаві україномовні книги, то одразу беру їх до своєї колекції, щоб потім вислати до України. Я вважаю, що теперішній молоді не вистачає розуміння власної історії та культури. Тому її необхідно вступати до різних Товариств та організацій, щоб віднайти власне коріння. Тільки тоді молоді люди усвідомлять своє походження, - ділиться думкою Юрій Наконечний.
 
Гість багато розповів про книги, які пересилає в Україну, - регіональні збірники Бережанщини, Городенківщини, Коломийщини, Збруківщини та чимало інших. Усі присутні мали бажання поспілкуватися особисто з подружжям Наконечних, які займаються безперечно доброчинною справою. Попереду в них чимало планів, зокрема пані Віра готується до персональної виставки головних уборів в музеї Чикаго. Українські емігранти пообіцяли знову відвідати писанкове місто та надалі поповнювати бібліотечні фонди України.

 

Коломийські Вісти


05.02.2012 2212 0
Коментарі (0)

05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

969
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1530
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

3385 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2639
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3508
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

3049

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

390

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

848

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

859

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1492
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

412
06.02.2025

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

3295
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20797
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1223
07.02.2025

Більшість (54%) громадян зазначають, що стосунки між вірянами різних церков та релігій у місцевості, де вони живуть, є спокійними.  

547
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

617
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

1180
10.02.2025

KOZAK SIROMAHA — артист, який поєднує автентичну козацьку спадщину з сучасним звучанням. Його пісні проникають прямо в серце та надихають пам’ятати, хто ми є.  

320
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

169
10.02.2025

Президент США Дональд Трамп заявив, що мав телефонну розмову з путіним та спробував домовитися про припинення російсько-української війни.  

331
07.02.2025

Звернення ухвалили під час загальних зборів Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.  

3690 1
05.02.2025

Україна готова до закінчення гарячої стадії війни з росією, втім без правових компромісів щодо окупованих територій.  

727 1