Коломийщину відвідали американські українці

 

Американські українці – яскравий приклад любові до рідної землі та мови. Люди, які багато років тому назад виїхати за межі України, продовжують перейматися справами Батьківщини та вносити свою лепту у розвиток національної культури. Подружжя Віри та Юрія Наконечних, які мешкають у місті Філадельфія, що на східному побережжі США у штаті Пенсильванія, - можна, без перебільшень, віднести до когорти справжніх патріотів рідної землі.
 
Пані Віра – американка українського походження з 80-х років минулого століття займається реконструкцією українського народного вбрання, зокрема традиційних головних уборів, в діаспорі. Вона вишиває, створює прикраси з бісеру, робить гуцульські кептарі, реконструює сердаки. Не тільки сама цим займається, а й навчає інших – викладає в Студійному осередку української культури при Менор Коледжі. А щороку, приїжджаючи в Україну, вона завзято збирає інформацію про минувшину. Її чоловік – пан Юрій, виходець з передмістя Тернополя, багатолітній член Спілки української Молоді. Починаючи з 1992 року, керує україномовною радіопередачею у Філадельфії та є засновником програми «Українська книга – Україні».  За 20 років своєї громадської праці він зібрав та подарував майже 14 тисяч книг багатьом національним школам, бібліотекам, установам, Товариствам, осередкам, як Східної, так і Західної  України. Коломийщина не стала виключенням: пан Наконечний зробив чудовий подарунок для справжніх поціновувачів друкованих видань – виславши до писанкового міста понад сто україномовних книг. Презент уже вкотре отримала бібліотека Національного музею Гуцульщини та Покуття ім.. Й. Кобринського. Як розповідає директор музею Мирослава Ткачук, надіслані книги, які коломийці отримали у передріздвяні дні, стали приємною несподіванкою та викликали ще більше бажання поспілкуватися з прекрасною родиною українських еміґрантів. Цього разу музейна бібліотека отримала 37 книг, серед яких були такі цінні видання, як «Археологія України» Ярослава Пастернака, «Історія України» Наталії Полонської-Василенко, «Невигадане» Анатолія Галана, «На поклик рідної землі» Є. Скоцка та чимало інших.

Юрій Наконечний займається благородною справою, повертаючи українську книгу Україні. Він подарував різним містам країни літературу, яка відкриває нам нашу правду. Є чимало книг періоду ІІ Світової війни, особливо про повстанський рух в Україні та за її межами і про діяння людей, які провадили національну боротьбу, - розповіла директор Національного музею Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського Мирослава Ткачук.

Першого лютого американські українці потішили своїм приїздом коломийську інтелігенцію, завітавши до стін Національного музею Гуцульщини та Покуття ім.. Й. Кобринського. Зустрітися та поспілкуватися з подружжям патріотів прийшло багато коломийців, серед яких такі поважні гості, як заступник райдержадміністрації Леся Білищак та начальник відділу культури та туризму міської ради Уляна Мандрусяк. Зустріч тривала у формі невимушеної бесіди, під час якої родина Наконечних розповіла про своє життя за кордоном та поділилася думкою про хід справ в Україні. На американському континенті подружжя активно займається суспільно-громадською діяльністю, пропагуючи українську культури. Пан Юрій стверджує, що американський уряд дає цьому добрий поштовх.
 Розумієте, Америка – це країна еміґрантів, тому їхній уряд вважає, чим більше культурних осередків буде на їхній території, тим кращими громадянами США стануть ці люди. До проголошення незалежності України ми не мали можливості відвідувати рідну землю. Зате тепер ми щороку відвідуємо Батьківщину, щоб отримати наснагу та набратися енергетики рідної землі. Коли бачу цікаві україномовні книги, то одразу беру їх до своєї колекції, щоб потім вислати до України. Я вважаю, що теперішній молоді не вистачає розуміння власної історії та культури. Тому її необхідно вступати до різних Товариств та організацій, щоб віднайти власне коріння. Тільки тоді молоді люди усвідомлять своє походження, - ділиться думкою Юрій Наконечний.
 
Гість багато розповів про книги, які пересилає в Україну, - регіональні збірники Бережанщини, Городенківщини, Коломийщини, Збруківщини та чимало інших. Усі присутні мали бажання поспілкуватися особисто з подружжям Наконечних, які займаються безперечно доброчинною справою. Попереду в них чимало планів, зокрема пані Віра готується до персональної виставки головних уборів в музеї Чикаго. Українські емігранти пообіцяли знову відвідати писанкове місто та надалі поповнювати бібліотечні фонди України.

 

Коломийські Вісти


05.02.2012 2199 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

807
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1980
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3223 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4016
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3467
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2398

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

281

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

856

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

696

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1827
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

496
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

696
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

1025
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

74
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1066 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5262
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

564
23.12.2024

В Івано-Франківську у період з 26 по 29 грудня у храмі Царя Христа оо. Василіян по вул. Незалежності, 181, триватиме щорічний XVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях».  

567
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

266
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

487
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

487 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

568