Коломия не помия: якою насправді є екологічна ситуація у місті

 

/data/blog/106335/169bc3b582f51f43d4b872c9f55bedb2.jpg

 

Високі гори, зелені ліси, чисте повітря і хороша екологія міцно вкоренилися в той образ Коломиї, до якого звикли всі – і самі коломияни, й гості міста. Ми цим хвалимося і заманюємо сюди туристів. Та от чи справді це так і чи екологічна ситуація у Коломиї така ідеальна? Як зясувалось, не все так однозначно.

 

Розповісти про екологічну ситуацію у місті “Дзеркало Коломиї” попросило Романа Савінського, голову Коломийської громадської організації Національного екологічного руху України. Пан Роман зазначив, що загалом на тлі міст українського промислового Сходу та мегаполісів у Коломиї доволі непогана екологія. Втім, є й серйозні проблеми.

 

Головною екологічною проблемою для Коломиї є потрапляння стічних вод у ґрунт та водойми. Справа в тому, що досі місто не має повністю проведеної каналізації. Відповідно мешканці зливають стічні води у коломийські притоки Пруту та сам Прут. Крім цього, не завжди чесно поводяться підприємці, які зливають нечистоти десь на об’їзній дорозі, а часом навіть просто в Прут. Із нечистотами в навколишнє середовище потрапляють аміак та фосфати. Для людського організму вони є дуже небезпечними.

 

Якщо ж підійти до розв’язання цієї проблеми відповідально, то можна не лише покращити екологічну ситуацію у місті, але й спрямувати відходи у прибуткове русло. Річ у тому, що із стічних вод можна виробляти технічний спирт. Технологічно цей процес не складний і не дорогий. Достатньо встановити ратифікаційну колону, яка і перероблятиме відходи та продукуватиме технічний спирт.

 

Іншою вагомою екологічною проблемою Коломиї є вивіз гравію із берегів Пруту. Ми не торкатимемося юридичного зрізу цього питання. Скажемо тільки, що вивіз тягне за собою екологічне лихо. Гравій та пісок втягує в себе воду та зменшує небезпеку повені та підтоплення. Об’єм гравію, що відповідає кузову КАМАЗу, здатний стримувати до тонни води. Крім цього це спричиняє обвал берегів та зниження рівня річки. Скажімо, за останні роки рівень Пруту впав на 3-5 метрів. Це не тільки руйнує екосистему річки, але напряму впливає на нас з вами. Зокрема, це дуже ускладнює очищення води з Пруту, яка потім витікає з кранів.

 

Не слід забувати також, що вивезення гравію змінює русло річки. Це унеможливлює нерест риби, що вилилося у зменшення її кількості та різноманітності у Пруті.

 

Велику шкоду міській екології, за словами Романа Савінського, приносять і СТО та пункти прийому металобрухту. Достеменно важко сказати, але є підозри, що СТО зливають машинне мастило просто в ґрунт, тим самим забруднюючи його. Є й інший варіант використання мастила – спалювати його у котлах для обігрівання. От поки приміщення СТО обігріваються, всі, хто мешкає поблизу, мусять дихати шкідливими випарами.

 

За схожою схемою забруднюють повітря пункти прийому металобрухту. Відомі випадки, коли люди приносять туди холодильники, телевізори чи іншу побутову техніку. Для того, щоб розділити це на власне метал і неметал, потрібно дуже багато часу. От з метою його економії підприємці просто кидають це у вогонь. Метал вціліє, а все інше згорить. При цьому в повітря потрапляє величезна доза шкідливих викидів, які можуть призвести до раку та інших хворіб.

 

Наступним еконебезпечним пунктом є сміття. Саме по собі сміттєзвалище несе екологічну загрозу. Під ним результатами гниття відходів отруєна вся земля. Звідти через підшкірні води ці всі нечистоти розповсюджуються по місті. Крім цього грішать і мешканці міста. Дехто не хоче платити за вивіз сміття і самостійно вивозить та залишає його в лісах, парках чи просто десь у місті.

 

Велику загрозу несе і браконьєрство. Зокрема минулого року через дії браконьєрів та застосування ними електричних вудок у міському озері масово загинула риба. Ця проблема тягнеться вже роками, і чесні рибалки, які зарибнюють озеро, кажуть, що постійно стикаються із браконьєрськими сітками. Ситуація на річці Прут та на Шевченківському озері не краща. Там незаконні рибалки можуть і погрожувати тим, хто наважиться зробити зауваження.

 

Ну й на завершення згадаємо за вирубку лісів. Для нашого регіону – це катастрофічна проблема. Найбільше зловживань ховається за так званою санітарною вирубкою, коли на цінне дерево пишеться «липовий» акт та зрубується його. Дійшло вже до того, що людям вистачає нахабності вирубувати деревину навіть у Тисовому заповіднику. Поки люди заробляють вирубуванням лісу, страждають заповідні та рекреаційні зони, руйнуючи тим самим і унікальну екосистему. Крім цього це в рази збільшує ризик повені. Одна смерека здатна втримати 500 літрів води. Тож якщо все повирубуємо, то руйнівні повені стануть у наших краях частими гостями, каже Роман Савінський.

 

Для наведення ладу у сфері екології бракує уваги до неї з боку держави. Муніципальна дружина, наприклад, тут має доволі обмежені повноваження. Обласна екологічна інспекція має повноваження, але не має людей. До Коломиї вони приїжджають вкрай рідко, лише тоді, коли стається якийсь форс-мажор. Крім цього, все дуже забюрократизовано. Щоб притягнути когось із порушників до відповідальності, екологові треба пройти досить важкий, а часом нездоланний шлях. У разі виявлення порушення цей факт документується та підписується керівником муніципальної дружини, потім підписати протокол має заступник міського голови, аж потім його виносять на адмінкомісію, де часто порушники мають когось із «своїх». На цьому все зупиняється, підсумовує Роман Савінський.

 

Віктор ФІТЬО, ДК


11.05.2016 2687 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2412
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19499
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1746
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1217 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2267
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3871

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

135

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2010

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

696

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1305
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

907
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24402
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

635
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

611
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

746
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1640
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8050
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

480
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

778
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2055 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

736