Коли закінчиться пандемія? Прогнози німецьких науковців

Останні прогнози провідних вірусологів Німеччини щодо термінів завершення пандемії коронавірусу і результати математичного моделювання на суперкомп'ютері - в матеріалі DW.

Пандемія нового коронавірусу SARS-CoV-2 вже понад місяць є найбільш обговорюваною темою у світі. І чим далі, тим гостріше постає питання, коли ж вірус відступить. DW зібрала на цю тему найсвіжіші прогнози провідних науковців Німеччини - від вірусологів до математиків.

Рік карантинних обмежень, а потім - вакцина?

Найчастіше німецькі топ-вірусологи називають один рік як термін, впродовж якого доведеться залишити ті чи інші карантинні обмеження суспільного життя. "Боюся, що тема масок і загальних правил гігієни - передусім я маю на увазі дотримання дистанції до оточуючих, тобто протилежне до Октоберфесту (найбільший в світі пивний фестиваль. - Ред.) - нас хвилюватиме, ймовірно, цілий рік", - заявив 22 квітня відомий вірусолог Александер Кекуле (Alexander Kekulé), директор Інституту медичної мікробіології Галле-Віттенбергського університету в інтерв'ю німецькому суспільному телеканалу ZDF.

Головним фактором для відносно швидкої перемоги над коронавірусом науковці називають розробку вакцини. На те, що вже за рік вона з'явиться в необхідних обсягах, сподівається інший авторитетний вірусолог Крістіан Дростен (Christian Drosten), який очолює Інститут вірусології берлінської університетської клініки Charité. "Думаю, ми можемо покладатися на науку і очікувати, що до цього моменту в наступному році ми зможемо забезпечити вакциною або двома-трьома різними вакцинами, які зараз одночасно розробляються, значну частину населення", - спрогнозував він в нещодавньому інтерв'ю австрійській суспільній телекомпанії ORF від 24 квітня.

Літо майже без вірусу і новий спалах взимку?

Однак цей рік, з точки зору поширення вірусу і жорсткості карантину, може пройти дуже нерівномірно. "Можливо, сезонний ефект дозволить нам благополучно пережити літо з пом’якшеними заходами, з послабленням нинішніх обмежень", - так спрогнозував Дростен можливий сценарій розвитку подій в тому ж інтерв'ю. За його словами, для такого сценарію важливо, щоб, з одного боку, літо було теплим і сухим. А з іншого - щоб люди відповідально поставилися до потенційних нових розпоряджень і за можливості контактували між собою на відкритому повітрі, а не в приміщеннях.

Втім, продовження такого сценарію поширення коронавірусу має не дуже позитивний характер. "Колективного імунітету буде все ще недостатньо, і з імунологічно "наївним" населенням ми потрапимо під зимову хвилю (заражень. - Ред.). Це було б небезпечно", - попереджає експерт. У такому разі люди повинні бути готові до того, що серйозні обмеження будуть повторно запроваджені взимку.

А якщо вакцини від коронавірусу не буде?

Менш оптимістичним в прогнозах щодо термінів розробки вакцини є ще один зірковий вірусолог, очільник Інституту вірусології та досліджень ВІЛ медичного факультету Боннського університету професор Гендрік Штрек (Hendrik Streeck). "Будь-які передбачення про те, що у нас буде вакцина, несерйозні, тому що ми цього не знаємо напевно. Є багато збудників вірусів, вакцини проти яких ми шукаємо роками, і їх досі немає", - нагадав він в інтерв'ю ZDF 24 квітня. Як приклад він навів такі віруси як ВІЛ, гепатит C, малярія і сифіліс.

Як довго коронавірус буде проблемою для людства, якщо вакцина так і не з'явиться? Тут Штрек вказав на парадокс: чим краще вдасться стримувати його поширення в межах, що дозволяють медичним установам допомагати всім пацієнтам, тим довше в суспільстві буде вироблятися колективний імунітет. Експерт вважає, що на це можуть піти роки.

Математики попереджають, що пандемія закінчиться не скоро

До математичного моделювання перебігу і завершення пандемії в Німеччині підходять зі звичною німецькою ґрунтовністю. Над таким проектом спільно працюють відразу три установи - Гейдельберзький університет, Франкфуртський інститут перспективних досліджень та Юліхський дослідницький центр, де розташований один з найпотужніших суперкомп'ютерів у світі. Група науковців уже представила перші результати своєї роботи. Вони не можуть надати відповідь з конкретною датою завершення пандемії, оскільки в дослідженні розглядаються різні варіанти карантинних обмежень та їхнього поступового зняття.

Але якщо резюмувати проміжні результати побудови математичних моделей, то "жоден зі змодельованих сценаріїв не дозволяє сподіватися на те, що вдасться швидко подолати цю кризу", розповіла DW одна зі вчених, що працюють над проєктом, Марія Барбаросса (Maria Barbarossa).

Математичні моделі: пік захворювань - в серпні або листопаді?

Одна з розроблених моделей передбачає поступове і часткове послаблення карантинних обмежень в ФРН. Тобто відкриття шкіл і університетів, багатьох магазинів і ресторанів з початку травня, а з червня - відновлення роботи в офісах і відкриття більшості спортивних та інших об'єднань, але продовження масштабного тестування та ізолювання заражених. В такому випадку розрахунки показують, що пік кількості інфікованих в країні припаде на кінець листопада 2020 року. Тоді в Німеччині, ймовірно, буде 1,3 мільйона активних випадків зараження SARS-CoV-2.

Інший сценарій передбачає поступове, але повне скасування всіх обмежень. Тоді пік прийдеться на кінець серпня або кінець вересня (в залежності від швидкості скасування карантинних заходів), а число одночасно інфікованих в ФРН на піку буде коливатися від 6,3 до 7,2 мільйона громадян.

При цьому якби локдаун в Німеччині зберігся впродовж року, то математичне моделювання спрогнозувало близько 550 тисяч інфікувань (близько 185 тисяч - безсимптомні) і 14 тисяч смертей в країні за весь період епідемії. У розробці всіх прогнозів науковці не брали до уваги сезонність захворювання, оскільки вона поки є недостатньо дослідженою.

Є і кілька моделей, які допоможуть краще зрозуміти можливу ефективність карантину. Якби в Німеччині взагалі не запроваджували жодних заходів, то за весь час епідемії коронавірусом в країні заразилися б 32 мільйонів людей. А за більш суворих обмеженнях загальне число інфікованих становило б 361 тисячу жителів. Станом на 4 травня в Німеччині загалом з початку епідемії зафіксовано близько 165 тисяч випадків зараження SARS-CoV-2. У той же час Марія Барбаросса зізнається, що на сьогодні розрахунки загальної кількості захворювань і смертей від вірусу, а також термінів завершення епідемії "піддаються кількісній оцінці з великою похибкою".


08.05.2020 3878
Коментарі ()

12.05.2021
Лідія Вітранчик

Ніхто і гадки не мав, що «Прикарпаття», яке ще рік назад дивувало своїх вболівальників перемогами та досягненнями, зараз буде вести таку складну боротьбу за виживання і своє заслужене місце в лавах елітної Першої ліги.     

267
11.05.2021
Ліля Горковенко

Міський голова Руслан Марцінків став лідером серед українських мерів за кількістю заступників. В останній місяць 2020 року очільник міста зробив собі подарунок і у два рази збільшив їх штат.

894
08.05.2021
Катерина Черкашина

Кореспондентка «Фіртки» побувала на головних подіях святкування Дня міста. Як він пройшов – у її репортажі.

1181
29.04.2021
Андрій Кецмур

Про пригоди впродовж дворічного робочого відрядження "Фіртка" поспілкувалася із франківцем Юрієм Войчаком - фахівцем у банківській сфері, міжнародним експертом з кредитування бізнесу. Ділимося з вами його «нотатками мандрівника» про дивний для українця світ Непалу.

2696
27.04.2021
Остап Микитюк

Інтерв’ю з відомим українським перекладачем та молодим поетом — В’ячеславом Стельмахом: чим живуть, про що мріють і як відпочивають ті, завдяки кому ми маємо можливість читати світові бестселери українською.

2350
19.04.2021
Тетяна Дармограй

Сьогодні, у час пандемії й війни, люди стали особливо вразливими до панічних атак. Водночас їх часто плутають з серцевим нападом й інфарктом міокарда, тому на прикладі життєвої історії розповідаємо простими словами про особливості нападів паніки.  

3920

Про нічний клуб - просто в серці COVID-реактора; відставки; очікування шалених фінансових стягнень і вірогідно - міжнародний скандал...

6447

Під час останнього пленарного засідання четвертої сесії Івано-Франківської обласної ради створено депутатську групу  «СТРАТЕГІЯ ПРИКАРПАТТЯ-2050». До її складу ввійшло кілька депутатів з різних фракцій. Я стала ініціатором та головою ново

6044

[оновлено!] Жаху в Україні - можна було уникнути! ІФ не став би COVID-Чорнобилем, а статистика (яку після локдауну вже неможливо приховувати) - мала б зовсім інший характер, якби... Саме про це - дана публікація.

8667

Чому цвинтарний "старшина" – регулярно отримує премію в понад півсотні тисяч?! А лікар, що рятує життя (ризикуючи своїм власним) – має лише три тисячі зарплати?!! На гарантовані надбавки лікарям (за версією трипальц-"паТРІотів") – начебто "нема грошей". Чи справді нема?

7329
22.04.2021

Про це йдеться у звіті Міжнародної організації виноградарства і виноробства.

2429
16.04.2021

Пагони цибулі - унікальна комбінація корисних речовин, потрібних саме навесні, і їх набагато більше навіть ніж у цибулі ріпчастій.

3249
15.03.2021

Великий піст у 2021 році налічує 47 днів. Відомо, що у цей проміжок часу треба дуже прискіпливо ставитись до харчового раціону...

5663
05.05.2021

У третій день Великодніх свят Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин завітав на парафію святого Апостола Юди Тадея, що в Івано-Франківську, на вул. Стуса, 29.  

1115
03.05.2021

Поливаний понеділок у 2021 році відзначають 3 травня, на другий день після Великодня.  

1600
02.05.2021

На Христове Воскресіння, яке відзначається 2 травня, очільники Православної церкви України та Української греко-католицької церкви звернулися до українців зі святковими посланнями.  

1234
02.05.2021

У переддень світлого празника Воскресіння Христового Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин звернувся до вірних з Великоднім привітанням.  

1291
10.05.2021

Активісти в Німеччині домоглися офіційного визнання нічних клубів країни культурними установами. Раніше їх класифікували як розважальні заклади нарівні з букмекерськими конторами та ігровими залами.

489
30.04.2021

Вона визначала життя в Німеччині майже 16 років. Але зараз політична стабільність, якою країна користувалася так довго за часів Ангели Меркель, підходить до кінця, політик готується відмовитись від посади канцлера.  

1990
25.04.2021

Міністерства закордонних справ Литви, Латвії та Естонії 23 квітня оголосили у своїх країнах персонами нон ґрата чотирьох російських дипломатів.

2219
15.04.2021

Президент США Джо Байден оголосив про запровадження у США загальнонаціонального надзвичайного стану у зв’язку з "надзвичайною загрозою" через зовнішню діяльність уряду Російської Федерації.  

3805
11.04.2021

Велика Британія та США вважають, що Росія повинна негайно «послабити напругу» і жити у відповідності з її міжнародними зобов’язаннями.  

3385 1