Коли закінчиться пандемія? Прогнози німецьких науковців

Останні прогнози провідних вірусологів Німеччини щодо термінів завершення пандемії коронавірусу і результати математичного моделювання на суперкомп'ютері - в матеріалі DW.

Пандемія нового коронавірусу SARS-CoV-2 вже понад місяць є найбільш обговорюваною темою у світі. І чим далі, тим гостріше постає питання, коли ж вірус відступить. DW зібрала на цю тему найсвіжіші прогнози провідних науковців Німеччини - від вірусологів до математиків.

Рік карантинних обмежень, а потім - вакцина?

Найчастіше німецькі топ-вірусологи називають один рік як термін, впродовж якого доведеться залишити ті чи інші карантинні обмеження суспільного життя. "Боюся, що тема масок і загальних правил гігієни - передусім я маю на увазі дотримання дистанції до оточуючих, тобто протилежне до Октоберфесту (найбільший в світі пивний фестиваль. - Ред.) - нас хвилюватиме, ймовірно, цілий рік", - заявив 22 квітня відомий вірусолог Александер Кекуле (Alexander Kekulé), директор Інституту медичної мікробіології Галле-Віттенбергського університету в інтерв'ю німецькому суспільному телеканалу ZDF.

Головним фактором для відносно швидкої перемоги над коронавірусом науковці називають розробку вакцини. На те, що вже за рік вона з'явиться в необхідних обсягах, сподівається інший авторитетний вірусолог Крістіан Дростен (Christian Drosten), який очолює Інститут вірусології берлінської університетської клініки Charité. "Думаю, ми можемо покладатися на науку і очікувати, що до цього моменту в наступному році ми зможемо забезпечити вакциною або двома-трьома різними вакцинами, які зараз одночасно розробляються, значну частину населення", - спрогнозував він в нещодавньому інтерв'ю австрійській суспільній телекомпанії ORF від 24 квітня.

Літо майже без вірусу і новий спалах взимку?

Однак цей рік, з точки зору поширення вірусу і жорсткості карантину, може пройти дуже нерівномірно. "Можливо, сезонний ефект дозволить нам благополучно пережити літо з пом’якшеними заходами, з послабленням нинішніх обмежень", - так спрогнозував Дростен можливий сценарій розвитку подій в тому ж інтерв'ю. За його словами, для такого сценарію важливо, щоб, з одного боку, літо було теплим і сухим. А з іншого - щоб люди відповідально поставилися до потенційних нових розпоряджень і за можливості контактували між собою на відкритому повітрі, а не в приміщеннях.

Втім, продовження такого сценарію поширення коронавірусу має не дуже позитивний характер. "Колективного імунітету буде все ще недостатньо, і з імунологічно "наївним" населенням ми потрапимо під зимову хвилю (заражень. - Ред.). Це було б небезпечно", - попереджає експерт. У такому разі люди повинні бути готові до того, що серйозні обмеження будуть повторно запроваджені взимку.

А якщо вакцини від коронавірусу не буде?

Менш оптимістичним в прогнозах щодо термінів розробки вакцини є ще один зірковий вірусолог, очільник Інституту вірусології та досліджень ВІЛ медичного факультету Боннського університету професор Гендрік Штрек (Hendrik Streeck). "Будь-які передбачення про те, що у нас буде вакцина, несерйозні, тому що ми цього не знаємо напевно. Є багато збудників вірусів, вакцини проти яких ми шукаємо роками, і їх досі немає", - нагадав він в інтерв'ю ZDF 24 квітня. Як приклад він навів такі віруси як ВІЛ, гепатит C, малярія і сифіліс.

Як довго коронавірус буде проблемою для людства, якщо вакцина так і не з'явиться? Тут Штрек вказав на парадокс: чим краще вдасться стримувати його поширення в межах, що дозволяють медичним установам допомагати всім пацієнтам, тим довше в суспільстві буде вироблятися колективний імунітет. Експерт вважає, що на це можуть піти роки.

Математики попереджають, що пандемія закінчиться не скоро

До математичного моделювання перебігу і завершення пандемії в Німеччині підходять зі звичною німецькою ґрунтовністю. Над таким проектом спільно працюють відразу три установи - Гейдельберзький університет, Франкфуртський інститут перспективних досліджень та Юліхський дослідницький центр, де розташований один з найпотужніших суперкомп'ютерів у світі. Група науковців уже представила перші результати своєї роботи. Вони не можуть надати відповідь з конкретною датою завершення пандемії, оскільки в дослідженні розглядаються різні варіанти карантинних обмежень та їхнього поступового зняття.

Але якщо резюмувати проміжні результати побудови математичних моделей, то "жоден зі змодельованих сценаріїв не дозволяє сподіватися на те, що вдасться швидко подолати цю кризу", розповіла DW одна зі вчених, що працюють над проєктом, Марія Барбаросса (Maria Barbarossa).

Математичні моделі: пік захворювань - в серпні або листопаді?

Одна з розроблених моделей передбачає поступове і часткове послаблення карантинних обмежень в ФРН. Тобто відкриття шкіл і університетів, багатьох магазинів і ресторанів з початку травня, а з червня - відновлення роботи в офісах і відкриття більшості спортивних та інших об'єднань, але продовження масштабного тестування та ізолювання заражених. В такому випадку розрахунки показують, що пік кількості інфікованих в країні припаде на кінець листопада 2020 року. Тоді в Німеччині, ймовірно, буде 1,3 мільйона активних випадків зараження SARS-CoV-2.

Інший сценарій передбачає поступове, але повне скасування всіх обмежень. Тоді пік прийдеться на кінець серпня або кінець вересня (в залежності від швидкості скасування карантинних заходів), а число одночасно інфікованих в ФРН на піку буде коливатися від 6,3 до 7,2 мільйона громадян.

При цьому якби локдаун в Німеччині зберігся впродовж року, то математичне моделювання спрогнозувало близько 550 тисяч інфікувань (близько 185 тисяч - безсимптомні) і 14 тисяч смертей в країні за весь період епідемії. У розробці всіх прогнозів науковці не брали до уваги сезонність захворювання, оскільки вона поки є недостатньо дослідженою.

Є і кілька моделей, які допоможуть краще зрозуміти можливу ефективність карантину. Якби в Німеччині взагалі не запроваджували жодних заходів, то за весь час епідемії коронавірусом в країні заразилися б 32 мільйонів людей. А за більш суворих обмеженнях загальне число інфікованих становило б 361 тисячу жителів. Станом на 4 травня в Німеччині загалом з початку епідемії зафіксовано близько 165 тисяч випадків зараження SARS-CoV-2. У той же час Марія Барбаросса зізнається, що на сьогодні розрахунки загальної кількості захворювань і смертей від вірусу, а також термінів завершення епідемії "піддаються кількісній оцінці з великою похибкою".


08.05.2020 2738
Коментарі ()

10.08.2020
Тетяна Дармограй

З 2018 року в державі діє Закон України «Про запобігання і протидію домашньому насильству», однак більшість з положень цього законодавчого акту набули чинності з січня 2019 року. Для України проблема домашнього насильства є вкрай актуальною, адже ситуація в багатьох українських сім’ях просто катастрофічна.

423
10.08.2020
Люся Грибик

Про те, яким був шлях до батьківства, з якими викликами стикаються люди, які вирішили усиновити дитину — далі у розмові з журналісткою Фіртки.

436
07.08.2020

Минув рік з часу виборів, й очевидно, що в Едуарда Прощука багато чого змінилося – і в житті, й у світогляді.

391
06.08.2020
Марія Лутчин

Для чого потрібні бактеріологічні дослідження, супербактерії як наслідок COVID-19 та чому ми зловживаємо дезінфекторами Фіртка дізнавалася у лікаря-бактеріолога вищої кваліфікаційної категорії  Лариси Ярич.

2884
05.08.2020
Олена Британська

Що таке наркотик та залежність, як він впливає на мозок дитини, чим можуть зарадити батьки та чому інколи вони ж запускають цей процес?  

987
31.07.2020
Роксолана Остапчук

Пандемія коронавірусу спіткала нас зненацька та внесла свої корективи в життя. Це торкнулося всіх соціальних сфер, в тому числі і освіти.

2028 1

Через масштаби стихії на Західній Україні парламентський екологічний комітет за моєї ініціативи створив робочу групу, яка напрацює стратегію протипаводкових заходів.

33

Під час волонтерства, медики міста неодноразово скаржились мені, зосібна, на несправедливість розподілу надбавок міської влади для медиків лікувальних установ, які знаходяться на передовій боротьби з коронавірусом. Щоб хоч якось підстрахувати медиків ви

2767

Нещодавно на Фіртці започаткував свій блог Олег Саїк, де описав, що місцеві сайти державних установ, які потенційно мали б приваблювати інвесторів, у ганебному стані.

3658

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві. 

6837
02.08.2020

Едуард Канарян - фіналіст шоу “МастерШеф професіонали”. Чоловік запам'ятався глядачам тим, що поєднував непоєднуване і використовував у стравах дари лісу. Нещодавно він відвідав село Старуня Богородчанського району, де на відомому вулкані при

2744
28.07.2020

Літо – час, коли потрібно не тільки відпочити, але і набратися сил, зміцнити імунітет.

888
13.07.2020

Василь Стефурак акліматизував європейських овець і вивів власну породу для проживання в українських Карпатах. Василь –  Голова ГО «Асоціація вівчарів», переможець бізнесово-розважального реаліті «Громада на мільйон» в&

4122
05.08.2020

Вперше, починаючи з 1897 року, Свідки Єгови відмовилися від проведення своїх масових богослужінь на стадіонах та в  орендованих приміщеннях і  перенесли цю щорічну подію на Інтернет-платформу. Усі Свідки і гості будуть  переглядати програм

348 1
31.07.2020

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

806
24.07.2020

Всеукраїнська проща до Зарваниці, яка минулими роками вирізнялася присутністю величезної кількості паломників як з України, так із-за кордону, цього року відбулася набагато скромніше - онлайн. Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, який просив вірних

1630
20.07.2020

З дводенним візитом на Прикарпатті перебуває Митрополит київський і всієї України, предстоятель ПЦУ  Епіфаній. Вчора у Шешорах він очолив Божественну літургію. Сьогодні, 20 липня Митрополит очолив панахиду за жертвами НКВД в Дем'яновому лазі, і

1480
05.08.2020

У столиці Мадриді площу, на якій розташоване посольство України в Іспанії, назвали ім'ям Лесі Українки.

284
10.08.2020

Президент Білорусі Олександр Лукашенко 10 серпня поїхав в Пуховицький район Мінської області для ознайомлення з ходом реалізації інвестиційного проєкту у сфері сільського господарства. Про це пише Українська правда з посиланням на державне інформагентс

75
31.07.2020

Депутати Івано-Франківської обласної ради прийняли звернення до Президента України та голови Верховної Ради України щодо зміни назви Івано-Франківського району Галицький. При цьому центром району пропонують залишити Івано-Франківськ, інформує Фіртка. Н

1348 1
30.07.2020

Перший президент України Леонід Кравчук очолив українську делегацію в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі.

589
14.07.2020

Верховна Рада ухвалила законопроєкт про державне регулювання грального бізнесу. Законопроєкт №2285-д "Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор" підтримали 248 народних депутатів, пише Фіртка з посиланням на Економічну

2704