Коли і як закінчиться пандемія коронавірусу?

Коли кількість людей, у яких позитивні аналізи на Covid-19 перевищує 1 мільйон і збільшується кількість країн, що запроваджують режим карантину, щоб уповільнити пандемію, виникає питання: "Коли це все закінчиться?".


Відповідь невідома, оскільки не визначена природа нового коронавірусу, який викликає захворювання, також невідомо, як швидко вчені зможуть зробити вакцину. Також важливим чинником у розв'язанні проблеми є ціна, яку можуть дозволити собі різні країни, як з економічної, так і з політичної точки зору.


1. Отже, яким чином це закінчиться?

Існує спільна думка, що пандемія закінчиться лише встановленням так званого набутого імунітету. Це відбувається, коли достатня кількість людей у ​​громаді буде захищеною від збудника, тобто перехворіє без летальних наслідків. Для досягнення такого результату є два шляхи. Один - імунізація. Дослідникам доведеться розробити вакцину, яка виявиться безпечною та ефективною проти коронавірусу, і органам охорони здоров’я доведеться ввести її достатній кількості людей. Другий шлях до імунітету спільноти - жорстокіший: він може виникнути після того, як значна частина громади отримає збудник хвороби й таким чином розвине стійкість до нього.


2. Як нам діяти в цей час?

Для багатьох країн стратегія полягає в обмеженні руху, щоб різко уповільнити розповсюдження вірусу закрили підприємства та навчальні заклади, заборонили збори та рекомендують людям бути вдома. Ідея полягає в тому, щоб запобігти величезному піку випадків інфікування, що перевантажує медичну систему, спричиняючи смерті, внаслідок недостатнього догляду. "Згладжування кривої" збільшує тривалість періоду і забезпечує владі та медичним працівникам час на мобілізацію - для створення потенціалу для тестування, для відстеження контактів людей, які заражені, та для лікування хворих шляхом розширення лікарняних закладів, включаючи можливість під'єднання до апаратів штучної вентиляції легень та реанімації.

 Хроніки COVID-19 на Прикарпатті: постійно оновлюється

3. Коли обмеження можна послабити?

Громадськість не повинна сподіватися, що життя швидко нормалізується. Не варто занадто швидко скасовувати обмеження - це ризик запустити нову хвилю інфікування. Влада Китаю зняла карантинні обмеження в місті Ухань, звідки почалася пандемія, через два місяці після того, як цю територію ізолювали від світу, коли передача вірусу практично припинилася. Але заходи Китаю були суворішими, ніж де-небудь ще, і принаймні один округ повернувся до карантину знову. Заступник головного лікаря Англії Дженні Харріс заявила, що карантинні заходи потрібно запроваджувати на два, три або, в ідеалі, до шести місяців. Аннеліс Уайлдер-Сміт, професор нових інфекційних захворювань Лондонської школи гігієни та тропічної медицини, рекомендує обмеження залишати в силі, поки щоденні випадки інфікування не припиняться протягом принаймні двох тижнів.


4. Тоді що?

План дій, створений групою американських спеціалістів з охорони здоров’я, включаючи колишнього уповноваженого з питань управління продуктами харчування та лікарськими засобами Скотта Готліба, передбачає проміжний етап, коли школи та підприємства будуть відкриватися, але збори все ще будуть обмежені. Людей продовжують заохочувати триматись на відстані один від одного, а особам з високим ризиком рекомендується обмежувати час на публіці. Якщо кількість випадків інфікування знову почне зростати, обмеження будуть посилені. Їх звіт, опублікований американським інститутом підприємницької діяльності, є, напевно, більш оптимістичним, ніж майбутнє, передбачене дослідниками Імперського коледжу Лондона. Їх моделі припускають, що принаймні дві третини часу, поки не буде встановлений імунітет спільноти, всім домогосподарствам потрібно буде зменшити контакт зі школами, робочими місцями чи громадськістю на 75%. У будь-якому випадку, на цьому етапі важлива широка доступність тестування. В основі плану США: щонайменше 750 000 тестів на тиждень.


5. Чому тестування такі важливі?

Цей вірус наробив стільки хаосу, не тому, що особливо смертельний, а тому, що він підступний: багато заражених безсимптомно продовжували займатися своєю повсякденною діяльністю, мимоволі поширюючи його на інших. Це робить життєво важливим тестування на наявність інфекції серед населення та перевірити всіх, хто має симптоми. Таким чином, тих, хто може інфікувати інших, треба ізолювати, і всіх, з ким вони мали тісний контакт також, обмеживши поширення в громаді. Інший вид тесту шукає антитіла, щоб побачити, хто вже переміг вірус і, таким чином, навряд чи буде повторно заражений, принаймні на деякий час. Коли вони будуть широко доступними, такі тести можуть дати можливість людям, які мають позитивний аналіз на антитіла, зняти карантинні обмеження.


6. Чому має значення, де людина перебуває?

Такі авторитарні країни, як Китай, можуть накласти більш жорсткий контроль за переміщеннями та застосувати більш нав'язливі засоби контролю, такі як перевірка температури при виході з дому, відстеження щодо дотримання карантинних умов, і вони менш вразливі до тиску з боку бізнесу та громадської думки. Це дає їм потужні інструменти для контролю вірусу, якщо вони пильні щодо імпортованих випадків. Проте це складніше завдання для інших країн. Найбідніші країни можуть легше дозволити собі економічні втрати, спричинені тривалими карантинними обмеженнями, і часто не мають інфраструктури охорони здоров'я для проведення широкого нагляду.


7. Скільки часу буде тривати розробка вакцини?

Десятки компаній та університетів у всьому світі працюють над цим, але немає гарантії, що вони це зроблять. Як правило, розробка вакцини - це довгий і складний процес, який включає роки тестування щодо безпеки та ефективності зразків. У боротьбі з коронавірусом дехто з учасників процесу обіцяє розробити вакцину впродовж 12-18 місяців, що є дуже амбітною заявою. Окрім використання перевірених підходів, вчені покладаються на нові технології, наприклад, такі, що додають вірусний генетичний матеріал до людських клітин, спонукаючи їх виробляти білки, що стимулюють імунну відповідь. Деякі фахівці з вакцини вважають, що уряди, громадяни та інвестори повинні стримувати свій оптимізм. Не зрозуміло, чи будуть працювати їхні методи, чи будуть дотримані терміни чи компанії зможуть виготовити достатню кількість вакцини.


8. А як щодо другого шляху - до імунітету спільноти?

По-перше, це відбудеться лише в тому випадку, якщо одужання від інфекції залишить людей зі стійким імунітетом. Ще невідомо, чи ця теорія стосується нового коронавірусу. Невідома також кількість населення, якій довелося б зазнати інфікування вірусом для встановлення імунітету спільноти. Як правило, вона висока, наприклад 75% для дифтерії та 91% для кору. Патрік Валанс, головний науковий радник уряду США, у лютому оцінив цей показник у 60%. Скільки часу буде потрібно для досягнення необхідного порогу, залежатиме від заходів, які уряди запровадять у відповідь на пандемію. Без жорстких обмежень це було б швидше реалізувати, внаслідок стрімкого інфікування та смертям, оскільки системи охорони здоров’я будуть перевантажені. Деякі дослідження припускають, що фактична кількість інфекцій значно перевищує підтверджені випадки. Якщо це правда, країни ближче до набутого імунітету, ніж нам відомо.


9. Чи є інші варіанти?

Нам може пощастити у тому випадку, якщо вірус зникне з настанням літа в північній півкулі, де найбільше випадків, як буває зі спалахами грипу, які вщухають із сезонними змінами. Але все ще залишається невідомим, чи зіграє роль тепліша погода. Навіть якщо за таких умов інфікування зменшиться, вірус може повернутися восени. Дехто покладає надії на нетрадиційну терапію чи лікування.

за матеріалами Bloomberg


09.04.2020 4925
Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

458
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1255
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2184 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1056
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2979
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2053

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

822

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

982

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1413

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2013
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26294 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

702
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

902
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2930
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1180
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

888
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1150
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1147
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

345
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4153
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1015
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1580