Книжковий топ-7: що читає відома франківська письменниця Софія Андрухович

Письменниця Софія Андрухович в ефірі Радіо Культура розповіла про те, що читає та чим надихається, і назвала свої сім найулюбленіших книжок.

Кадзуо Ішіґуро "Не відпускай мене", "Залишок дня" та "Невтішні"

"З Кадзуо Ішіґуро у моєму випадку така ситуація, що я не можу навіть з його творів вибрати якийсь, який мені найбільше імпонує. Вони всі настільки різні, і це теж якийсь момент, який мене дуже до нього притягує. Мені також дуже цікаво випробовувати різні способи оповіді, різні теми, експериментувати з жанрами. Це те, чого я вчуся від Кадзуо Ішіґуро", — ділиться Софія.

На її думку, "Невтішні" — роман, величезний за обсягом, сюжет якого дуже складно або майже неможливо переповісти, але водночас це настільки магнетична книжка, що Софія читала її безперестанку.

"Можна сказати, я жила нею, хоча так є з усіма текстами Кадзуо Ішіґуро, бо він володіє такою магією викладу, яку складно проаналізувати. Його тексти можна розкладати на частини, можна називати переваги, пояснювати, про що йдеться, але словами оформити цю магічну дію, цей магніт, який тримає, майже неможливо", — вважає письменниця.

Софія Андрухович назвала сімку своїх найулюбленіших книг

За словами Андрухович, у Ішіґуро ніколи не буває екшну, несподіваних подій, які розгортаються швидко і захоплюють читача своєю очевидністю. Це завжди якісь буденні напівситуації, яким навіть не кожен письменник здогадався би приділити увагу. І з цих малесеньких ситуацій він вибудовує портрети людей, стосунки між ними, настільки пронизливі і впізнавані, що ти дуже скоро ловиш себе на тому, що плачеш, не можеш заснути або прокручуєш багато разів в голові ці ситуації, і в цьому чари й майстерність.

Софія Андрухович назвала сімку своїх найулюбленіших книг

Леся Українка "Руфін і Прісцілла" або "Кассандра" та В. Домонтович "Романи Куліша" або "Аліна й Костомаров"

"Вони пов’язані, тому що В. Домонтович належить до так званої групи "неокласиків". Хоч він не був поетом, але це людина, чиє життя було тісно сплетене з неокласиками, він з ними спілкувався, був дуже близьким приятелем, вони разом проводили як і приватний час, так і займалися літературними й академічними справами. І вони намагалися впорядкувати та донести до загалу українську літературу, вибудувати новий канон. Усі працювали над тим, щоби поєднувати біографії з творчістю письменників, щоби писати критичні статті, і найбільше це вдалося Миколі Зерову. А однією з головних постатей у їхній версії канону була Леся Українка. Вона була одним із головних джерел їхнього натхнення у дуже багатьох сферах", — каже Софія Андрухович.

Софія Андрухович назвала сімку своїх найулюбленіших книг

Як пояснює письменниця, біографії у виконанні В. Домонтовича, можливо, менш відомі, але вони для неї є коротким шляхом до постаті самого Домонтовича.

"Мій новий роман, який буде опубліковано в середині березня, називається "Амадока". Це об’ємний роман, його можна по-різному окреслювати, але одне з цих окреслень може стосуватись історії ХХ століття України. І одна з частин присвячена Віктору Петрову, неокласикам та сталінським репресіям, знищенню української інтелігенції у 30-х роках. Працюючи з цією темою, я дуже багато досліджувала, читала й занурювалася у творчість В. Домонтовича і у його тексти есеїстичні, його розвідки, ті біографічні відомості, яка можна про нього знайти, спогади інших людей про нього. Ця постать привабила мене тим, чим приваблює й інших дослідників — з одного боку, неоднозначність і трагічна доля, а з іншого — це один з небагатьох випадків, коли людна вижила, пройшла крізь неймовірні, жахливі події і це особа, про яку існують дуже полярні думки. І зараз я щось пишу своєму стилі і у свій спосіб про нього", — розповідає Андрухович.

Щодо Лесі Українки, то і в "Лісовій пісні", і в "Кассандрі" письменниця впізнає основні ідеї драматургині. "Кассандра" — це інтерпретація античного міфу. У "Лісовій пісні", "Кассандрі" і "Руфіні і Прісціллі" йдеться про дуже особливих персонажів, дуже сильних людей, які абсолютно природним чином, через те, що ці персонажі перейшли надзвичайно складний період випробувань і страждань, вони внутрішньо переродились, перетворились, і для них найприроднішим способом поведінки є пожертвування собою заради кого і чогось іншого. Йдеться про іншу людину чи почуття.

Софія Андрухович назвала сімку своїх найулюбленіших книг

Джонатан Літтл "Ласкаві" (The Kindly Ones) та В. Г. Зебальд "Аустерліц"

"Це книги під тисячу сторінок. Хоча ці дві книжки абсолютно різні, різні у сенсі стилю, способу викладу, поводження з історією, з оповіддю, у способі підбору засобів вираження, але і одна книжка, і інша діяли на мене у спосіб якогось певного гіпнозу. Це речі, як дуже складно пояснити і вербалізувати, але і Зебальд, і Джонатан Літтл мають якийсь гіпнотичний вплив. Принаймні на мене вони так діяли. Темою роману Літтла є Голокост, і від цього роману не варто відволікатися. Оповідь ведеться від імені людини, яка убиває, і у цьому неоднозначність роману", — розповідає Софія.

Як каже письменниця, Літтл проробив гігантську дослідницьку роботу, пишучи цей роман. Роман дуже страшний, дуже тяжкий, але це те, що робить література взагалі. Добра література дозволяє відчувати якесь очищення і перетворення, розповідаючи про найбрудніші і найжахливіші теми.

Джуліана Барнса "Нема чого боятися" та Еліот Уайнбергер "Паперовий тигр"

"Це дві книжки есеїстики. "Нема чого боятися" — це есеїстична книжка, і стиль Барнса і його почуття гумору впізнані. він пише максимально чесно, максимально особисто і водночас він пише про смерть з кількох важливих для нього точок зору. І розповідає про те, в який спосіб переживали наближення до смерті відомі постаті світової культури, а тож особисті історії про свою родину. І це є страшна, смішна, зворушлива книжка", — вважає Андрухович.


23.01.2020 1040
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

233
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13338 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1506
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

824
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6037
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1676

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

598

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1421

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1233

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1134
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

481
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

615
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1530
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

559
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

844
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5879
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13428
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

191
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

493
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

443
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

752 2