«Князь-варвар»

«Гадаю, що перша помилка – візантійський обряд, що нас, най східнішу частину Заходу, прилучив до Сходу. Наш індивідуалістично-західний дух, спертий деспотичним візантійським православ’ям, так і не зміг вивільнитися із цієї двоїстості духу, двоїстості, що витворила згодом комплекс лицемірства. Дух православ’я тяжким каменем упав на молоду не визрілу душу народу — призвів до жіночності духу як атрибута нашої духовності. Залізна дисципліна татаро-монголів запліднила російський дух, додавши йому агресивності і пірамідальності будови. Український дух так і не зміг видряпатися з-під цього тяжкого каменя»

 

Василь Стус

 

Пролог

 

По-літньому гарний день вже поступово починав клонитися до тієї пори коли сонце полишить зеніт і почне плавно скочуватися до лінії горизонту, яка височіла над тими пагорбами, що простягнулися від великої річки ген-ген в манливу далечінь. Це був саме той день коли в сонячному промінні купався неймовірно п’янкий запах квітучої липи, що в поєднанні із легеньким вітерцем створював неймовірну атмосферу. Ту атмосферу, якою хочеться насолоджуватися, вдихати на повні груди і заплющивши очі йти на зустріч тому благосному відчуттю.

Саме такими відчуттями самотньо бавився дев’ятирічний Володимир. Він марив ясним сонечком, підхоплював легенький подих вітерцю, наповнюючи ним свої дитячі груди і заплющивши очі починав бігти за ароматним запахом липи, так щоб не втратити його. А коли запах втрачався і вітерець наче бавлячись з малюком направляв свій подих у іншу сторону, Володимир зупинявся, відкривав повіки, знову поглядав на сонце, визначаючи, який шлях воно пройшло у напрямку горизонту за той час коли він забавляв вітер. Інколи, Володимиру здавалося, що сонце не здійснило ні кроку, а іноді він помічав, що воно наче зачепилося за маленьку хмаринку і з нею разом пливе по небу.

Володимир знову набрав повні груди повітря, заплющив очі і розставивши руки зі сміхом почав бігти за п’янким запахом липового цвітіння, як раптом він на щось наштовхнувся і мало не впав від несподіванки. Володимир розплющив очі і побачив перед собою двох старших братів: Ярополка і Олега. Він спробував їм усміхнутися, але в душі розумів, що йому не варто чекати від цієї зустрічі нічого хорошого. Старші брати стояли і надмірно дивилися на свого молодшого брата.

-  Смерде, ти як стоїш перед княжичами? – злобно звернувся Олег до Володимира, намагаючись своїми словами принизити його.

І дійсно, слова сказані Олегом, наче голкою прокололи серце малого Володимира. В скронях натужно запульсувала кров. Він не міг знести такої образи, але що він може вдіяти?

-  Я не смерд! - з притиском, і відблиском роздратування в очах, промовив Володимир.

-  Якщо ти не смерд, то може закуп? – нахабно запитав Олег і розсміявся, розуміючи, що його слова ще більше принижують малого Володимира.

-  Я княжич, такий же як і ви, - Володимир намагався відстояти своє княже право. - Я син великого князя Святослава Ігоровича…

-  Ким би його не величали він син служниці тому не має ніякого права називатися княжичем, – наче вирок проголосив Ярополк і тоді різко звернувся до Володимира, намагаючись його налякати, – ставай на коліна перед княжичами, син блудниці.

Володимир не міг вже зносити болючі образи, він відчував що може розплакатися. Сльози хвилею, із глибини душі, від самого серця почали накочуватися до очей. Тому, щоб не розплакатися перед жорстокими братами, Володимир різко розвернувся і побіг в сторону річки, до піщаного берега. Він мав надію, що брати залишать його в спокої, вони вже достатньо його принизили, тому не побіжать за ним. Але він помилявся, старші і дужчі брати швидко наздоганяли його.

Володимир відчув сильний поштовх у спину, від чого він спіткнувся і зробивши ще декілька кроків, з розмаху боляче упав обличчям у пісок, відчувши як піщинки заскреготали між зубів.

«Вони хочуть мене вбити!», - промайнула жахлива думка в голові малого Володимира. І ця думка посилилася непереборним страхом впереміж із лютою ненавистю, яка прорізала його свідомість в ту мить коли Ярополк взяв його за комір сорочки і різко шарпнув. Край натягнутої сорочки уп’явся в горло Володимира, заважаючи йому дихати. Володимир закашлявся і заплющив очі, не маючи наснаги протистояти, своєму, як він вважав, братові-вбивці.

Але Ярополк не мав на меті вбивати молодшого брата. Він підняв його за комір і поставив перед собою на коліна.

-  Вклоняйся майбутньому великому князю цієї землі, син служниці, - прохрипів Ярополк.

Володимир важко дихав. В цю мить біль за образу і злоба почали перемагати страх.

-  Ось твоя земля, - з ненавистю прохрипів Володимир і виплюнув піщинки, які скреготіли на зубах, Ярополку на штани.

Побачивши це Ярополк оскаженів. Він з усього розмаху вдарив Володимира по обличчю. Кров бризнула із носа і розбитих губ. Володимир впав на землю і закрив болюче обличчя долонями.

Ярополк же почав бити ногами тіло майбутнього великого князя київського Володимира Ясне Сонечко, яке лежало втративши свідомість, на піску, поблизу берега річки. Він вдарив його ногою раз, вдруге, але тут схаменувся Олег і почав відтягувати старшого брата від молодшого.

-  Доста з нього пішли, а то ще хтось побачить і батькові скаже, - намагаючись врозумить брата промовив Олег.

Ярополк, хотів ще раз вдарити Володимира, але слова про батька подіяли на нього, як ківш холодної води, він зупинився плюнув з пересердя в бік Володимира і пішов до стежки, яка вела в сторону князівського двору, через невеликий заросляк, щоб на певний час заховатися в ньому. Слідом за ним пішов і Олег.

Коли Володимир прийшов до тями і усвідомив, що з ним відбулося на цьому піщаному березі, то біль і люта ненависть почали розривати його дитячі груди не дитячим риданням. Ще зранку весь світ і життя здавалися йому чудовими і прекрасними, а зараз він відчув все зло цього світу направлене лиш на нього, маленького хлопчика. Його била істерика, він тремтів всім тілом і тремтів не від холоду, а від злоби і невідрадного почуття до своїх братів. Очі горіли не здоровим вогнем і цей вогонь буде виникати, в очах Володимира, на протязі всього його життя, коли він буде чути імена своїх братів, яких він тоді, на тому березі, викреслив із свого життя.

Трохи заспокоївшись, він спробував витерти з обличчя ту суміш крові, піску і сліз які застигли на його щоках, губах і підборідді. Але торкнувшись розбитих губ і носа він знову, відчувши різкий біль, зціпив зуби від нової хвилі ненависті яка виростала із його єства, ширилася ним і поглинала кожну частинку його тіла, щоб вкоренитися там назавжди.

І тут Володимир побачив Добриню. «Ось хто мене захистить», - рятівна думка промайнула в свідомості Володимира. Він зірвався і кинувся до свого дядька, який зупинився за два кроки вражений побаченим.

- Я їх ненавиджу, - прохрипів Володимир приникнувши всім своїм дитячим тілом до кремезного Добрині, - і буду ненавидіти до тих пір поки вони не помруть...


18.06.2012 Ігор Макарук 1676 17
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

397
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

573
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1312
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2259 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1120
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3053

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

879

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1028

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1453

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2059
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26359 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

749
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

946
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2987
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1236
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

930
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1188
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1197
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

403
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4247
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1060
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1628