«Князь-варвар»

«Гадаю, що перша помилка – візантійський обряд, що нас, най східнішу частину Заходу, прилучив до Сходу. Наш індивідуалістично-західний дух, спертий деспотичним візантійським православ’ям, так і не зміг вивільнитися із цієї двоїстості духу, двоїстості, що витворила згодом комплекс лицемірства. Дух православ’я тяжким каменем упав на молоду не визрілу душу народу — призвів до жіночності духу як атрибута нашої духовності. Залізна дисципліна татаро-монголів запліднила російський дух, додавши йому агресивності і пірамідальності будови. Український дух так і не зміг видряпатися з-під цього тяжкого каменя»

 

Василь Стус

 

Пролог

 

По-літньому гарний день вже поступово починав клонитися до тієї пори коли сонце полишить зеніт і почне плавно скочуватися до лінії горизонту, яка височіла над тими пагорбами, що простягнулися від великої річки ген-ген в манливу далечінь. Це був саме той день коли в сонячному промінні купався неймовірно п’янкий запах квітучої липи, що в поєднанні із легеньким вітерцем створював неймовірну атмосферу. Ту атмосферу, якою хочеться насолоджуватися, вдихати на повні груди і заплющивши очі йти на зустріч тому благосному відчуттю.

Саме такими відчуттями самотньо бавився дев’ятирічний Володимир. Він марив ясним сонечком, підхоплював легенький подих вітерцю, наповнюючи ним свої дитячі груди і заплющивши очі починав бігти за ароматним запахом липи, так щоб не втратити його. А коли запах втрачався і вітерець наче бавлячись з малюком направляв свій подих у іншу сторону, Володимир зупинявся, відкривав повіки, знову поглядав на сонце, визначаючи, який шлях воно пройшло у напрямку горизонту за той час коли він забавляв вітер. Інколи, Володимиру здавалося, що сонце не здійснило ні кроку, а іноді він помічав, що воно наче зачепилося за маленьку хмаринку і з нею разом пливе по небу.

Володимир знову набрав повні груди повітря, заплющив очі і розставивши руки зі сміхом почав бігти за п’янким запахом липового цвітіння, як раптом він на щось наштовхнувся і мало не впав від несподіванки. Володимир розплющив очі і побачив перед собою двох старших братів: Ярополка і Олега. Він спробував їм усміхнутися, але в душі розумів, що йому не варто чекати від цієї зустрічі нічого хорошого. Старші брати стояли і надмірно дивилися на свого молодшого брата.

-  Смерде, ти як стоїш перед княжичами? – злобно звернувся Олег до Володимира, намагаючись своїми словами принизити його.

І дійсно, слова сказані Олегом, наче голкою прокололи серце малого Володимира. В скронях натужно запульсувала кров. Він не міг знести такої образи, але що він може вдіяти?

-  Я не смерд! - з притиском, і відблиском роздратування в очах, промовив Володимир.

-  Якщо ти не смерд, то може закуп? – нахабно запитав Олег і розсміявся, розуміючи, що його слова ще більше принижують малого Володимира.

-  Я княжич, такий же як і ви, - Володимир намагався відстояти своє княже право. - Я син великого князя Святослава Ігоровича…

-  Ким би його не величали він син служниці тому не має ніякого права називатися княжичем, – наче вирок проголосив Ярополк і тоді різко звернувся до Володимира, намагаючись його налякати, – ставай на коліна перед княжичами, син блудниці.

Володимир не міг вже зносити болючі образи, він відчував що може розплакатися. Сльози хвилею, із глибини душі, від самого серця почали накочуватися до очей. Тому, щоб не розплакатися перед жорстокими братами, Володимир різко розвернувся і побіг в сторону річки, до піщаного берега. Він мав надію, що брати залишать його в спокої, вони вже достатньо його принизили, тому не побіжать за ним. Але він помилявся, старші і дужчі брати швидко наздоганяли його.

Володимир відчув сильний поштовх у спину, від чого він спіткнувся і зробивши ще декілька кроків, з розмаху боляче упав обличчям у пісок, відчувши як піщинки заскреготали між зубів.

«Вони хочуть мене вбити!», - промайнула жахлива думка в голові малого Володимира. І ця думка посилилася непереборним страхом впереміж із лютою ненавистю, яка прорізала його свідомість в ту мить коли Ярополк взяв його за комір сорочки і різко шарпнув. Край натягнутої сорочки уп’явся в горло Володимира, заважаючи йому дихати. Володимир закашлявся і заплющив очі, не маючи наснаги протистояти, своєму, як він вважав, братові-вбивці.

Але Ярополк не мав на меті вбивати молодшого брата. Він підняв його за комір і поставив перед собою на коліна.

-  Вклоняйся майбутньому великому князю цієї землі, син служниці, - прохрипів Ярополк.

Володимир важко дихав. В цю мить біль за образу і злоба почали перемагати страх.

-  Ось твоя земля, - з ненавистю прохрипів Володимир і виплюнув піщинки, які скреготіли на зубах, Ярополку на штани.

Побачивши це Ярополк оскаженів. Він з усього розмаху вдарив Володимира по обличчю. Кров бризнула із носа і розбитих губ. Володимир впав на землю і закрив болюче обличчя долонями.

Ярополк же почав бити ногами тіло майбутнього великого князя київського Володимира Ясне Сонечко, яке лежало втративши свідомість, на піску, поблизу берега річки. Він вдарив його ногою раз, вдруге, але тут схаменувся Олег і почав відтягувати старшого брата від молодшого.

-  Доста з нього пішли, а то ще хтось побачить і батькові скаже, - намагаючись врозумить брата промовив Олег.

Ярополк, хотів ще раз вдарити Володимира, але слова про батька подіяли на нього, як ківш холодної води, він зупинився плюнув з пересердя в бік Володимира і пішов до стежки, яка вела в сторону князівського двору, через невеликий заросляк, щоб на певний час заховатися в ньому. Слідом за ним пішов і Олег.

Коли Володимир прийшов до тями і усвідомив, що з ним відбулося на цьому піщаному березі, то біль і люта ненависть почали розривати його дитячі груди не дитячим риданням. Ще зранку весь світ і життя здавалися йому чудовими і прекрасними, а зараз він відчув все зло цього світу направлене лиш на нього, маленького хлопчика. Його била істерика, він тремтів всім тілом і тремтів не від холоду, а від злоби і невідрадного почуття до своїх братів. Очі горіли не здоровим вогнем і цей вогонь буде виникати, в очах Володимира, на протязі всього його життя, коли він буде чути імена своїх братів, яких він тоді, на тому березі, викреслив із свого життя.

Трохи заспокоївшись, він спробував витерти з обличчя ту суміш крові, піску і сліз які застигли на його щоках, губах і підборідді. Але торкнувшись розбитих губ і носа він знову, відчувши різкий біль, зціпив зуби від нової хвилі ненависті яка виростала із його єства, ширилася ним і поглинала кожну частинку його тіла, щоб вкоренитися там назавжди.

І тут Володимир побачив Добриню. «Ось хто мене захистить», - рятівна думка промайнула в свідомості Володимира. Він зірвався і кинувся до свого дядька, який зупинився за два кроки вражений побаченим.

- Я їх ненавиджу, - прохрипів Володимир приникнувши всім своїм дитячим тілом до кремезного Добрині, - і буду ненавидіти до тих пір поки вони не помруть...


18.06.2012 Ігор Макарук 1595 17
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

286
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

428
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2288
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1694
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1987
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5595 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1096

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1109

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1622

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1099
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

852
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

712
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14528
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

503
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10374
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6043
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

594
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7427
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2697
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

494
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

598
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

432