Клімат до 2070 року: спека загрожує мільярдам

Як і в інших живих видів, у людства є певна зона комфортного проживання. До 2070 року вона серйозно зменшиться, місця проживання мільярдів людей можуть стати непридатним для життя.

DW - про тривожний прогноз науковців.

Уже за 50 років близько 3,5 мільярда людей можуть опинитися в зонах погодних умов, що непридатні для життя, якщо людство не зупинить зміну клімату на планеті шляхом скорочення викидів вуглекислого газу (СО2). Такий основний висновок дослідження "Future of the human climate niche" ("Майбутнє кліматичного середовища проживання людини"), опублікованого в одному з найбільш авторитетних наукових видань у світі, журналі Національної академії наук США (PNAS).

Для свого дослідження група авторів – антропологи, екологи та дослідники кліматичних змін - використовувала бази даних про історично сформоване розселення людей на планеті й порівняла ці дані з кліматичними умовами в цих регіонах. Науковці, за їхніми словами, з подивом виявили, що найбільше число поселень розташовується в "досить вузькому діапазоні": на територіях із середньорічною температурою від 11 до 15 градусів. Цей кліматично-географічний розподіл вчені назвали "екологічним середовищем проживання людини".

Середовище проживання людини зменшиться, прогнозують вчені

Утім, швидке глобальне потепління загрожує завдати серйозної шкоди середовищу проживання людини, яке практично не змінювалося протягом останніх 6000 років, як з'ясували науковці. За основу вони взяли прогнози останньої доповіді Міжурядової групи експертів зі зміни клімату, згідно з якою глобальна концентрація парникових газів буде загалом збільшуватися. Другою основою для розрахунків став один з базових сценаріїв майбутнього розвитку планети і динаміки зростання чисельності населення, складений міжнародною групою науковців.

Розрахунки показали, що територія планети, на якій середньорічна температура перевищить позначку в 29 градусів за Цельсієм, до 2070 року збільшиться з 0,8 відсотка до 19 відсотків суходолу. Для розуміння, 29 градусів за Цельсієм - це температурний "режим" пустелі Сахара.

Проблема полягає в тому, що температура збільшиться не лише в практично безлюдній зоні пустель, але і в густонаселених районах з найвищими темпами народжуваності на планеті. Практично безлюдними можуть стати значні ареали в Південній Америці, Індії, Африці, Північній Австралії та Південно-Східній Азії.

Загалом у дослідженні брали участь вчені з дев'яти наукових центрів, у тому числі зі США, Данії, КНР, Японії та Великобританії. Експерти зробили висновок, що кожен додатковий градус середньорічної температури на Землі здатний залишити приблизно мільярд людей без звичних (а точніше, придатних для життя) умов існування. Якщо говорити про окремі країни, то глобальне потепління тільки в Індії позбавить середовища існування мільярд людей, а в Нігерії, Пакистані, Індонезії та Судані не менше 100 мільйонів - у кожній із цих країн.

Глобальне потепління - причина міграції та конфліктів

Але життя зміниться скрізь: у більшості регіонів із середньорічною температурою близько 13 градусів вона може вирости до 20, це можна порівняти з кліматом в найспекотніших регіонах Північної Африки, європейського Середземномор'я і Південного Китаю.

Чи посилять ці кліматичні процеси глобальну міграцію? Науковці утримуються від того, щоб однозначно це стверджувати, посилаючись на те, що причини міграції різні, хоча і вважають саме такий сценарій найімовірнішим. Більшість регіонів, яким загрожують екстремальні температури в майбутньому, є найбіднішими у світі, і їхні можливості пристосовуватися до погіршення погодних умов обмежені, пишуть автори дослідження. Так чи інакше, наслідки будуть трагічними, попереджають вони. "Це матиме не лише спустошливі прямі наслідки, але й ускладнить боротьбу з такими кризами як нові пандемії", - попереджає нідерландський дослідник проблем екології Мартен Шеффер.

Вакцини від зміни клімату не буває

У минулому, коли відбувалися зміни клімату, а людство втрачало оптимальні умови для життя, це призводило до конфліктів і масової міграції, зауважив співавтор дослідження, археолог Тім Колер з Вашингтонського державного університету в США. Людству слід мати план на випадок реалізації подібних сценаріїв в майбутньому. Адже вже сьогодні міграція посилює міжнародну напруженість, хоча за межами країни свого народження живе "відносно помірна кількість - близько 250 мільйонів осіб", пишуть автори дослідження.

"Коронавірус змінив світ так, як ще кілька місяців тому це навряд чи було можливо уявити. Результати наших досліджень показують, що потепління клімату здатне призвести до схожих процесів", - йдеться в заяві Мартена Шеффера, який керував проєктом групи вчених. Швидкість розвитку кліматичної кризи не так помітна, як поширення пандемії, але, на відміну від вірусу, на поліпшення ситуації найближчим часом, впевнений Шеффер, сподіватися не доводиться.

Людство просто не уявляє масштаб загрози

"Потепління клімату змінить температурні умови цілих міст і навіть країн настільки, що сьогоднішні жителі поки не можуть цього уявити", - прокоментував публікацію професор географії в Ексетерському університеті Ніл Адгер, який консультував авторів дослідження. Адгер, якого цитує газета Washington Post, попереджає, що підвищення температури призведе до глибокої зміни у світовій економічній географії.

Дослідження помітив і німецький фахівець із питань глобального потепління, засновник і почесний директор Потсдамського інституту дослідження клімату Ганс Йоахім Шельнгубер (Hans Joachim Schellnhuber). Шельнгубер, який протягом багатьох років є радником канцлерки Анґели Меркель (Angela Merkel) з питань кліматичних змін, зазначив, що дослідження додало аргументів його позиції, згідно з якою "частиною глобальної стратегії адаптації до змін клімату повинна стати масштабна керована міграція, що отримує підтримку".


08.05.2020 1534
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1113
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2471
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2084
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2131
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6449 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2417 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

291

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1116

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1141

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1357
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

237
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

561
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2026
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26475
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

523
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10426 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7969
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

506
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

369
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

519
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

593
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1540