Клімат до 2070 року: спека загрожує мільярдам

Як і в інших живих видів, у людства є певна зона комфортного проживання. До 2070 року вона серйозно зменшиться, місця проживання мільярдів людей можуть стати непридатним для життя.

DW - про тривожний прогноз науковців.

Уже за 50 років близько 3,5 мільярда людей можуть опинитися в зонах погодних умов, що непридатні для життя, якщо людство не зупинить зміну клімату на планеті шляхом скорочення викидів вуглекислого газу (СО2). Такий основний висновок дослідження "Future of the human climate niche" ("Майбутнє кліматичного середовища проживання людини"), опублікованого в одному з найбільш авторитетних наукових видань у світі, журналі Національної академії наук США (PNAS).

Для свого дослідження група авторів – антропологи, екологи та дослідники кліматичних змін - використовувала бази даних про історично сформоване розселення людей на планеті й порівняла ці дані з кліматичними умовами в цих регіонах. Науковці, за їхніми словами, з подивом виявили, що найбільше число поселень розташовується в "досить вузькому діапазоні": на територіях із середньорічною температурою від 11 до 15 градусів. Цей кліматично-географічний розподіл вчені назвали "екологічним середовищем проживання людини".

Середовище проживання людини зменшиться, прогнозують вчені

Утім, швидке глобальне потепління загрожує завдати серйозної шкоди середовищу проживання людини, яке практично не змінювалося протягом останніх 6000 років, як з'ясували науковці. За основу вони взяли прогнози останньої доповіді Міжурядової групи експертів зі зміни клімату, згідно з якою глобальна концентрація парникових газів буде загалом збільшуватися. Другою основою для розрахунків став один з базових сценаріїв майбутнього розвитку планети і динаміки зростання чисельності населення, складений міжнародною групою науковців.

Розрахунки показали, що територія планети, на якій середньорічна температура перевищить позначку в 29 градусів за Цельсієм, до 2070 року збільшиться з 0,8 відсотка до 19 відсотків суходолу. Для розуміння, 29 градусів за Цельсієм - це температурний "режим" пустелі Сахара.

Проблема полягає в тому, що температура збільшиться не лише в практично безлюдній зоні пустель, але і в густонаселених районах з найвищими темпами народжуваності на планеті. Практично безлюдними можуть стати значні ареали в Південній Америці, Індії, Африці, Північній Австралії та Південно-Східній Азії.

Загалом у дослідженні брали участь вчені з дев'яти наукових центрів, у тому числі зі США, Данії, КНР, Японії та Великобританії. Експерти зробили висновок, що кожен додатковий градус середньорічної температури на Землі здатний залишити приблизно мільярд людей без звичних (а точніше, придатних для життя) умов існування. Якщо говорити про окремі країни, то глобальне потепління тільки в Індії позбавить середовища існування мільярд людей, а в Нігерії, Пакистані, Індонезії та Судані не менше 100 мільйонів - у кожній із цих країн.

Глобальне потепління - причина міграції та конфліктів

Але життя зміниться скрізь: у більшості регіонів із середньорічною температурою близько 13 градусів вона може вирости до 20, це можна порівняти з кліматом в найспекотніших регіонах Північної Африки, європейського Середземномор'я і Південного Китаю.

Чи посилять ці кліматичні процеси глобальну міграцію? Науковці утримуються від того, щоб однозначно це стверджувати, посилаючись на те, що причини міграції різні, хоча і вважають саме такий сценарій найімовірнішим. Більшість регіонів, яким загрожують екстремальні температури в майбутньому, є найбіднішими у світі, і їхні можливості пристосовуватися до погіршення погодних умов обмежені, пишуть автори дослідження. Так чи інакше, наслідки будуть трагічними, попереджають вони. "Це матиме не лише спустошливі прямі наслідки, але й ускладнить боротьбу з такими кризами як нові пандемії", - попереджає нідерландський дослідник проблем екології Мартен Шеффер.

Вакцини від зміни клімату не буває

У минулому, коли відбувалися зміни клімату, а людство втрачало оптимальні умови для життя, це призводило до конфліктів і масової міграції, зауважив співавтор дослідження, археолог Тім Колер з Вашингтонського державного університету в США. Людству слід мати план на випадок реалізації подібних сценаріїв в майбутньому. Адже вже сьогодні міграція посилює міжнародну напруженість, хоча за межами країни свого народження живе "відносно помірна кількість - близько 250 мільйонів осіб", пишуть автори дослідження.

"Коронавірус змінив світ так, як ще кілька місяців тому це навряд чи було можливо уявити. Результати наших досліджень показують, що потепління клімату здатне призвести до схожих процесів", - йдеться в заяві Мартена Шеффера, який керував проєктом групи вчених. Швидкість розвитку кліматичної кризи не так помітна, як поширення пандемії, але, на відміну від вірусу, на поліпшення ситуації найближчим часом, впевнений Шеффер, сподіватися не доводиться.

Людство просто не уявляє масштаб загрози

"Потепління клімату змінить температурні умови цілих міст і навіть країн настільки, що сьогоднішні жителі поки не можуть цього уявити", - прокоментував публікацію професор географії в Ексетерському університеті Ніл Адгер, який консультував авторів дослідження. Адгер, якого цитує газета Washington Post, попереджає, що підвищення температури призведе до глибокої зміни у світовій економічній географії.

Дослідження помітив і німецький фахівець із питань глобального потепління, засновник і почесний директор Потсдамського інституту дослідження клімату Ганс Йоахім Шельнгубер (Hans Joachim Schellnhuber). Шельнгубер, який протягом багатьох років є радником канцлерки Анґели Меркель (Angela Merkel) з питань кліматичних змін, зазначив, що дослідження додало аргументів його позиції, згідно з якою "частиною глобальної стратегії адаптації до змін клімату повинна стати масштабна керована міграція, що отримує підтримку".


08.05.2020 1835
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

310
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2912
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21067
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1976
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1347 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2360

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

691

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2137

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

816

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1405
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

138
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

465
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

997
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

140
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

755
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

736
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

679
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8210
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

820 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

873
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2165 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

817