Клерикальне майбутнє України

Церковно-політичний ресурс

 

Ще кілька років тому політичні аналітики зауважили новий рівень використання церковного (і ширше – релігійного) ресурсу в українській політиці. Це, у першу чергу, стосувалося візитів Патріарха Кирила в Україну, які розглядалися як безпосередня пропагандистська підтримка Партії регіонів та тодішнього претендента на президентську посаду Віктора Януковича. Вже тоді політичні аналітики відмітили, що реальний вплив конфесійних лідерів на українську політику виявився більшим та грунтовнішим, аніж це уявлялось вітчизняному експертному товариству.

 

Виявилося, що український електорат готовий сприймати оціночні судження церковних ієрархів в якості політичних дороговказів. При доволі низькому відсотку воцерковленості українців (лише 10-12% населення щонеділі відвідують храми і дотримуються постів), біля 43% готові сприймати Церкву як суспільно авторитетного речника та організацію, що має право формувати державну політику.

 

Цей факт змусив і політичних опонентів Януковича звернутись до «церковно-політичного» ресурсу. Юлія Тимошенко у період перед президентськими виборами фактично пішла на своєрідний «конкордат» з Київським Патріархатом. На останньому (й найвідповідальнішому, з точки зору піар-технологій) передвиборному мітингу 5 лютого 2010 року тодішня кандидатка на президентську посаду з’явилася в супроводі ієрархів УПЦ КП. Виступ Тимошенко на Софіївській площі був тематично і стилістично генералізований як квазіцерковна проповідь.

 

Можемо констатувати, що на тлі системної кризи всіх владних інституцій Церква з морального і духовного авторитету перетворилась на діючий політичний ресурс, а у перспективі може стати чинником «паралельної» влади, яка перебиратиме на себе владні функції, що їх втрачатиме деградуюча офіційна політична бінарність «влада-опозиція».

 

 

Шлях до Великого Собору

 

Виступ під час візиту до Москви Варфоломія І у травні минулого року із зверненням до УПЦ КП та УАПЦ «повернутись до материнського лона канонічного Православ’я» стала головним ідеологічним стрижнем «української політики» РПЦ.

 

Пізніше Партіарх Кирил акцентував на словах Варфоломія про те, що «автокефалія переростає у розкольницький «афтокефалізм», який руйнує єдність Православного світу. Ця ідеологема була адресована також українській владі, від якої РПЦ та УПЦ МП чекатимуть дійової підтримки у справі об’єднання та протидії «афтокефалізмові» до того, як збереться т.зв. Великий Православний собор (орієнтовно до 2012 року), а саме: рекомендувати місцевій владі (особливо в тих регіонах, де Київський Патріархат та УАПЦ мають вплив на населення) не йти з цими церквами на компроміси та політичні домовленості, які б посилювали позиції «розкольників», підтримати процеси (включно із судовими) повернення власності УПЦ МП, припинити будь яку офіціалізацію УПЦ КП та УАПЦ, включно з усіма видами допомоги, відмовити у будь-яких видах державної уваги до цих конфесій, не приховувати від громадськості факти неналежної громадської поведінки лідерів УПЦ КП та УАПЦ, зокрема робити надбанням гласності випадки педофілії, розкрадання грошей церковних громад, незаконних забудов, схиляння до корупції держслужбовців та інших правопорушень, які вчинюють клерикальні посадовці з означених конфесій.

 

Лідери РПЦ очікуватимуть від української влади сприяння діяльності  солідарного з Московським Патріархатом Вірного козацтва та молодіжних організацій типу Сестринства милосердя в ім’я Св.Княгині Ольги.

 

МП схвалює підтримку від влади священоначалія Печерської Лаври, Святогорської Лаври, Китаївської пустині, Почаївської Лаври та Корецького монастиря.

 

Нещодавно лідер Київського Патріархату Філарет Денисенко заявив, що до літа 2011 року влада планує ліквідувати УПЦ КП. Не виключено, що це також один з кроків до проведення об’єднюючого Великого Православного собору 2012 року, який може стати відправною точкою для процесу клерикалізації України.

 

 

Клерикалізація у ХХІ столітті

 

Політичні філософи стверджують, що на території колишнього СРСР за двадцять років відбулось переродження влади, яка набула ознак «кланово-дискретної» системи регулювання суспільних процесів. Головною темою нової влади стала тема формування нового «керівного прошарку», який позиціонує себе через неофіційне право на «рішення питань» та на особливий спосіб життя. Фактично в Україні сформована система владної клептократії, яка здійснює (і відтворює) своє буття через регулярне і практично неприкрите напівкримінальне присвоєння матеріальних цінностей.

 

Така деформація і деградація влади без сумніву змушує людей шукати альтернативні структури, на які може спертись суспільство у прагненні справедливості, моральності і розвитку. Одною з таких альтернатив виступає і виступатиме у майбутньому Церква. Тому в Україні можлива клерикалізація політики, коли цілі групи священиків увійдуть до владних структур і при допомозі «цивільних» політиків-симпатиків утворять сильне клерикально-політичне лобі (КПЛ). Подібне спостерігаємо у Польщі і, частково, у Румунії.

 

КПЛ буде діяти як чинник «консервативної революції», коли актуалізується перелік родинно-колективістських цінностей і буде витіснено на маргінес список ліберальних цінностей, зокрема принцип пріоритету інтересів особи над інтересами громади. КПЛ може стати союзником авторитарного лідера (диктатора), якщо той проголосить себе однодумцем клерикальних політиків.

 

Аналітична група «Фіртка-Магус»


Коментарі (1)

Гога 2011.02.04, 12:27
Наших попів наснажує приклад муслімських імамів. Он єгипетські "брати-мусульмани" вже собі виторгували право бути політичною партією. Чому б у нас не виникла партія "братів-православних"? Купа людей за ними піде, особливо після того як зрозуміють, що нацики ведуть у тупик.
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1946
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1851
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1846
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5458 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2144 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1501

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

734

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

788

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

987

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

996
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1760
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3670
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10247
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26132
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10172 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7702
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

885
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

180
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

245
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

372
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1267
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

872