Клерикальне майбутнє України

Церковно-політичний ресурс

 

Ще кілька років тому політичні аналітики зауважили новий рівень використання церковного (і ширше – релігійного) ресурсу в українській політиці. Це, у першу чергу, стосувалося візитів Патріарха Кирила в Україну, які розглядалися як безпосередня пропагандистська підтримка Партії регіонів та тодішнього претендента на президентську посаду Віктора Януковича. Вже тоді політичні аналітики відмітили, що реальний вплив конфесійних лідерів на українську політику виявився більшим та грунтовнішим, аніж це уявлялось вітчизняному експертному товариству.

 

Виявилося, що український електорат готовий сприймати оціночні судження церковних ієрархів в якості політичних дороговказів. При доволі низькому відсотку воцерковленості українців (лише 10-12% населення щонеділі відвідують храми і дотримуються постів), біля 43% готові сприймати Церкву як суспільно авторитетного речника та організацію, що має право формувати державну політику.

 

Цей факт змусив і політичних опонентів Януковича звернутись до «церковно-політичного» ресурсу. Юлія Тимошенко у період перед президентськими виборами фактично пішла на своєрідний «конкордат» з Київським Патріархатом. На останньому (й найвідповідальнішому, з точки зору піар-технологій) передвиборному мітингу 5 лютого 2010 року тодішня кандидатка на президентську посаду з’явилася в супроводі ієрархів УПЦ КП. Виступ Тимошенко на Софіївській площі був тематично і стилістично генералізований як квазіцерковна проповідь.

 

Можемо констатувати, що на тлі системної кризи всіх владних інституцій Церква з морального і духовного авторитету перетворилась на діючий політичний ресурс, а у перспективі може стати чинником «паралельної» влади, яка перебиратиме на себе владні функції, що їх втрачатиме деградуюча офіційна політична бінарність «влада-опозиція».

 

 

Шлях до Великого Собору

 

Виступ під час візиту до Москви Варфоломія І у травні минулого року із зверненням до УПЦ КП та УАПЦ «повернутись до материнського лона канонічного Православ’я» стала головним ідеологічним стрижнем «української політики» РПЦ.

 

Пізніше Партіарх Кирил акцентував на словах Варфоломія про те, що «автокефалія переростає у розкольницький «афтокефалізм», який руйнує єдність Православного світу. Ця ідеологема була адресована також українській владі, від якої РПЦ та УПЦ МП чекатимуть дійової підтримки у справі об’єднання та протидії «афтокефалізмові» до того, як збереться т.зв. Великий Православний собор (орієнтовно до 2012 року), а саме: рекомендувати місцевій владі (особливо в тих регіонах, де Київський Патріархат та УАПЦ мають вплив на населення) не йти з цими церквами на компроміси та політичні домовленості, які б посилювали позиції «розкольників», підтримати процеси (включно із судовими) повернення власності УПЦ МП, припинити будь яку офіціалізацію УПЦ КП та УАПЦ, включно з усіма видами допомоги, відмовити у будь-яких видах державної уваги до цих конфесій, не приховувати від громадськості факти неналежної громадської поведінки лідерів УПЦ КП та УАПЦ, зокрема робити надбанням гласності випадки педофілії, розкрадання грошей церковних громад, незаконних забудов, схиляння до корупції держслужбовців та інших правопорушень, які вчинюють клерикальні посадовці з означених конфесій.

 

Лідери РПЦ очікуватимуть від української влади сприяння діяльності  солідарного з Московським Патріархатом Вірного козацтва та молодіжних організацій типу Сестринства милосердя в ім’я Св.Княгині Ольги.

 

МП схвалює підтримку від влади священоначалія Печерської Лаври, Святогорської Лаври, Китаївської пустині, Почаївської Лаври та Корецького монастиря.

 

Нещодавно лідер Київського Патріархату Філарет Денисенко заявив, що до літа 2011 року влада планує ліквідувати УПЦ КП. Не виключено, що це також один з кроків до проведення об’єднюючого Великого Православного собору 2012 року, який може стати відправною точкою для процесу клерикалізації України.

 

 

Клерикалізація у ХХІ столітті

 

Політичні філософи стверджують, що на території колишнього СРСР за двадцять років відбулось переродження влади, яка набула ознак «кланово-дискретної» системи регулювання суспільних процесів. Головною темою нової влади стала тема формування нового «керівного прошарку», який позиціонує себе через неофіційне право на «рішення питань» та на особливий спосіб життя. Фактично в Україні сформована система владної клептократії, яка здійснює (і відтворює) своє буття через регулярне і практично неприкрите напівкримінальне присвоєння матеріальних цінностей.

 

Така деформація і деградація влади без сумніву змушує людей шукати альтернативні структури, на які може спертись суспільство у прагненні справедливості, моральності і розвитку. Одною з таких альтернатив виступає і виступатиме у майбутньому Церква. Тому в Україні можлива клерикалізація політики, коли цілі групи священиків увійдуть до владних структур і при допомозі «цивільних» політиків-симпатиків утворять сильне клерикально-політичне лобі (КПЛ). Подібне спостерігаємо у Польщі і, частково, у Румунії.

 

КПЛ буде діяти як чинник «консервативної революції», коли актуалізується перелік родинно-колективістських цінностей і буде витіснено на маргінес список ліберальних цінностей, зокрема принцип пріоритету інтересів особи над інтересами громади. КПЛ може стати союзником авторитарного лідера (диктатора), якщо той проголосить себе однодумцем клерикальних політиків.

 

Аналітична група «Фіртка-Магус»


Коментарі (1)

Гога 2011.02.04, 12:27
Наших попів наснажує приклад муслімських імамів. Он єгипетські "брати-мусульмани" вже собі виторгували право бути політичною партією. Чому б у нас не виникла партія "братів-православних"? Купа людей за ними піде, особливо після того як зрозуміють, що нацики ведуть у тупик.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

892
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1335
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3440
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5192
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1528
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1854

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

345

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

726

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1526

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1600
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

640
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2328 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2151
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

731
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4772
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

610
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8300
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

499
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

285
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

607
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

766 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

936