Кияни створили проект, що душить московитські ботоферми у Вікіпедії (ФОТО)

Взимку 2020-го в Україні з'явився Вікіпатруль. Це проєкт, де київські бізнесмени та українські волонтери з усього світу дають відсіч російській пропаганді, вкидають українські сенси в ЄС, США та РФ.

Зокрема, порушують і актуалізують теми війни на сході України, кібервійни, економічної блокади. Вперше з часів незалежності українці пробують нав'язувати український порядок денний в міжнародному інформаційному полі. Наприклад кібербійці Вікіпатруля створюють в українській, російській і англійській, іспанській Вікіпедіях статті про захисників Донецького аеропорту, українських топових композиторів світового масштабу і тд.

Проєкт заснували кияни з Могилянки:  Богдан Дубильовський та Роман Мельник.  У них досвід редагування Вікіпедії уже більше 10 років. Особливо активно вікіпедисти зайнялись редагуванням вікі в період застою режиму Януковича, що якраз співпав із ерою інформатизації та проникнення інтернету в широкі маси. Смартфони, оптоволокно в селах та інші ноухау. 

Студенти, живучи в гуртожитку Києво-Могилянської академії на Троєщині, мріяли як можуть зробити щось корисне для країни і суспільства. Вони почали вести активно свої блоги, де Свиноматка у 2011 році увійшла в топ україномовних вордрпрес блогів. 

Паралельно хлопці писали статті у Вікіпедію. Цікавило все: від історичних постатей, до сучасних компаній та трендів. До процесу наповнення і популяризації Вікіпедії почали залучати також інших людей. Богдан навіть придумав термін “Віківишкіл” на позначення вікі-марафонів, під час яких вікіпедисти навчають новачків основ редагування.

З часом до хлопців почали звертатися друзі та знайомі: митці, спортсмени, активіти із проханнями проконсультувати чи допомогти їм оформити сторінки у Вікіпедії згідно з правилами та регламентом вікі. На певному етапі звернень стало так багато, що довелося створити першу в Україні агенцію з маркетингу у Вікіпедії. Над назвою довго не парились і назвали Вікібізнес

Стрімка деградація держінститутів, гібридна війна Росії проти України і слабкість української дипломатії змусила підприємців самим зайняти цей напрямок. Кинути виклик Росії і підсилити інформаційну безпеку України на Заході. Так в грудні 2019 року була заснована громадська організацію Українська Вікіпедія. Одним із напрямків зробили написання важливих героїчних сторінок російсько-української війни у Вікіпедії.

Звідси зародився напрям Вікіпатруль, який успішно підтримують пожертвами українці зі всього світу на краудфандинговій платформі Патреон. Здебільшого це діаспора, яка розуміє цінність донесення правдивої інформації і важливість опору російській пропаганді. Станом на серпень 2020 року команду Вікіпатруля активно підтримують 34 українці(діаспоряни), які жертвують щомісяця по $217. В ядро команди  входить 20 волонтерів, які у вільний від основної роботи час, пишуть і перекладають статті. Це дуже різні люди з геть різних куточків планети, які уже заробили на хліб з маслом, а тому розуміють важливість війни в інфопросторі.

Зараз команда Вікіпатруля активно розростається і вже дає відсіч росіянам та совкам, а також створює напрям популяризації українських композиторів в англомовній Вікіпедії.  Публікуючи статті англійською про талановитих композиторів і музикантів родом з України. А ГО Українська Вікіпедія, у свою чергу, координує весь рух та проводить тренінги, на яких навчає редагувати вікіпедію і таким чином залучає нових вікі-бійців. Аби перемогти - нас має бути багато. 

За 2 місяці діяльності, Вікіпатруль уже створив кількадесят статтей у основних Вікіпедіях світу.  Про Кіборгів ДАП в іншомовних розділах вікіпедії,  розповів англомовному світу про Український кібер-альянс та про російській диверсії проти України та багато іншого. 

Партнерський матеріал

 

Фотогалерея


20.08.2020 3029
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

280
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1695
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3147
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1138
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1158
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1198 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

235

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1110

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

929

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

410
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

320
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2485
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1235
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1308
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

544
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15175
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7476
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

327
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

615 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

457
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

380
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

470