Кияни створили проект, що душить московитські ботоферми у Вікіпедії (ФОТО)

Взимку 2020-го в Україні з'явився Вікіпатруль. Це проєкт, де київські бізнесмени та українські волонтери з усього світу дають відсіч російській пропаганді, вкидають українські сенси в ЄС, США та РФ.

Зокрема, порушують і актуалізують теми війни на сході України, кібервійни, економічної блокади. Вперше з часів незалежності українці пробують нав'язувати український порядок денний в міжнародному інформаційному полі. Наприклад кібербійці Вікіпатруля створюють в українській, російській і англійській, іспанській Вікіпедіях статті про захисників Донецького аеропорту, українських топових композиторів світового масштабу і тд.

Проєкт заснували кияни з Могилянки:  Богдан Дубильовський та Роман Мельник.  У них досвід редагування Вікіпедії уже більше 10 років. Особливо активно вікіпедисти зайнялись редагуванням вікі в період застою режиму Януковича, що якраз співпав із ерою інформатизації та проникнення інтернету в широкі маси. Смартфони, оптоволокно в селах та інші ноухау. 

Студенти, живучи в гуртожитку Києво-Могилянської академії на Троєщині, мріяли як можуть зробити щось корисне для країни і суспільства. Вони почали вести активно свої блоги, де Свиноматка у 2011 році увійшла в топ україномовних вордрпрес блогів. 

Паралельно хлопці писали статті у Вікіпедію. Цікавило все: від історичних постатей, до сучасних компаній та трендів. До процесу наповнення і популяризації Вікіпедії почали залучати також інших людей. Богдан навіть придумав термін “Віківишкіл” на позначення вікі-марафонів, під час яких вікіпедисти навчають новачків основ редагування.

З часом до хлопців почали звертатися друзі та знайомі: митці, спортсмени, активіти із проханнями проконсультувати чи допомогти їм оформити сторінки у Вікіпедії згідно з правилами та регламентом вікі. На певному етапі звернень стало так багато, що довелося створити першу в Україні агенцію з маркетингу у Вікіпедії. Над назвою довго не парились і назвали Вікібізнес

Стрімка деградація держінститутів, гібридна війна Росії проти України і слабкість української дипломатії змусила підприємців самим зайняти цей напрямок. Кинути виклик Росії і підсилити інформаційну безпеку України на Заході. Так в грудні 2019 року була заснована громадська організацію Українська Вікіпедія. Одним із напрямків зробили написання важливих героїчних сторінок російсько-української війни у Вікіпедії.

Звідси зародився напрям Вікіпатруль, який успішно підтримують пожертвами українці зі всього світу на краудфандинговій платформі Патреон. Здебільшого це діаспора, яка розуміє цінність донесення правдивої інформації і важливість опору російській пропаганді. Станом на серпень 2020 року команду Вікіпатруля активно підтримують 34 українці(діаспоряни), які жертвують щомісяця по $217. В ядро команди  входить 20 волонтерів, які у вільний від основної роботи час, пишуть і перекладають статті. Це дуже різні люди з геть різних куточків планети, які уже заробили на хліб з маслом, а тому розуміють важливість війни в інфопросторі.

Зараз команда Вікіпатруля активно розростається і вже дає відсіч росіянам та совкам, а також створює напрям популяризації українських композиторів в англомовній Вікіпедії.  Публікуючи статті англійською про талановитих композиторів і музикантів родом з України. А ГО Українська Вікіпедія, у свою чергу, координує весь рух та проводить тренінги, на яких навчає редагувати вікіпедію і таким чином залучає нових вікі-бійців. Аби перемогти - нас має бути багато. 

За 2 місяці діяльності, Вікіпатруль уже створив кількадесят статтей у основних Вікіпедіях світу.  Про Кіборгів ДАП в іншомовних розділах вікіпедії,  розповів англомовному світу про Український кібер-альянс та про російській диверсії проти України та багато іншого. 

Партнерський матеріал

 

Фотогалерея


20.08.2020 2768
Коментарі ()

19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

429
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

1542
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1592
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1578
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5522
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

8078 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

835

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1540

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2302

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2310
16.09.2024

Хоча вживання гострої їжі може допомогти зміцнити імунну систему, не варто на неї налягати, якщо маєте проблеми зі шлунком.  

452
10.09.2024

Якщо ви шукаєте ідеальне місце для відпочинку, де можна насолодитися не лише природними красотами, а й автентичною кухнею, то Яремче — саме те, що вам потрібно.  

2472
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3864
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2108
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

421
14.09.2024

Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2339
10.09.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

3357
20.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

25906 1
16.09.2024

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади.  

733
11.09.2024

Кандидат у президенти США Камала Гарріс заявила, про підтримку України у війні з Росією, а кандидат у президенти США Дональд Трамп, за її словами, здасться за 24 години після того, як очолить країну.   

963 1
09.09.2024

Посол України в Італії Ярослав Мельник засудив показ фільму "Росіяни на війні" російської режисерки Анастасії Трофімової на Венеційському кінофестивалі та закликав його організаторів не допускати російської пропаганди.  

673
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

2225 6