Кияни створили проект, що душить московитські ботоферми у Вікіпедії (ФОТО)

Взимку 2020-го в Україні з'явився Вікіпатруль. Це проєкт, де київські бізнесмени та українські волонтери з усього світу дають відсіч російській пропаганді, вкидають українські сенси в ЄС, США та РФ.

Зокрема, порушують і актуалізують теми війни на сході України, кібервійни, економічної блокади. Вперше з часів незалежності українці пробують нав'язувати український порядок денний в міжнародному інформаційному полі. Наприклад кібербійці Вікіпатруля створюють в українській, російській і англійській, іспанській Вікіпедіях статті про захисників Донецького аеропорту, українських топових композиторів світового масштабу і тд.

Проєкт заснували кияни з Могилянки:  Богдан Дубильовський та Роман Мельник.  У них досвід редагування Вікіпедії уже більше 10 років. Особливо активно вікіпедисти зайнялись редагуванням вікі в період застою режиму Януковича, що якраз співпав із ерою інформатизації та проникнення інтернету в широкі маси. Смартфони, оптоволокно в селах та інші ноухау. 

Студенти, живучи в гуртожитку Києво-Могилянської академії на Троєщині, мріяли як можуть зробити щось корисне для країни і суспільства. Вони почали вести активно свої блоги, де Свиноматка у 2011 році увійшла в топ україномовних вордрпрес блогів. 

Паралельно хлопці писали статті у Вікіпедію. Цікавило все: від історичних постатей, до сучасних компаній та трендів. До процесу наповнення і популяризації Вікіпедії почали залучати також інших людей. Богдан навіть придумав термін “Віківишкіл” на позначення вікі-марафонів, під час яких вікіпедисти навчають новачків основ редагування.

З часом до хлопців почали звертатися друзі та знайомі: митці, спортсмени, активіти із проханнями проконсультувати чи допомогти їм оформити сторінки у Вікіпедії згідно з правилами та регламентом вікі. На певному етапі звернень стало так багато, що довелося створити першу в Україні агенцію з маркетингу у Вікіпедії. Над назвою довго не парились і назвали Вікібізнес

Стрімка деградація держінститутів, гібридна війна Росії проти України і слабкість української дипломатії змусила підприємців самим зайняти цей напрямок. Кинути виклик Росії і підсилити інформаційну безпеку України на Заході. Так в грудні 2019 року була заснована громадська організацію Українська Вікіпедія. Одним із напрямків зробили написання важливих героїчних сторінок російсько-української війни у Вікіпедії.

Звідси зародився напрям Вікіпатруль, який успішно підтримують пожертвами українці зі всього світу на краудфандинговій платформі Патреон. Здебільшого це діаспора, яка розуміє цінність донесення правдивої інформації і важливість опору російській пропаганді. Станом на серпень 2020 року команду Вікіпатруля активно підтримують 34 українці(діаспоряни), які жертвують щомісяця по $217. В ядро команди  входить 20 волонтерів, які у вільний від основної роботи час, пишуть і перекладають статті. Це дуже різні люди з геть різних куточків планети, які уже заробили на хліб з маслом, а тому розуміють важливість війни в інфопросторі.

Зараз команда Вікіпатруля активно розростається і вже дає відсіч росіянам та совкам, а також створює напрям популяризації українських композиторів в англомовній Вікіпедії.  Публікуючи статті англійською про талановитих композиторів і музикантів родом з України. А ГО Українська Вікіпедія, у свою чергу, координує весь рух та проводить тренінги, на яких навчає редагувати вікіпедію і таким чином залучає нових вікі-бійців. Аби перемогти - нас має бути багато. 

За 2 місяці діяльності, Вікіпатруль уже створив кількадесят статтей у основних Вікіпедіях світу.  Про Кіборгів ДАП в іншомовних розділах вікіпедії,  розповів англомовному світу про Український кібер-альянс та про російській диверсії проти України та багато іншого. 

Партнерський матеріал

 

Фотогалерея


20.08.2020 2608
Коментарі ()

01.12.2023

Подарунків на свята чекають не тільки діти, а й дорослі. Тому, знижка на купівлю оселі сподобається всім членам сім’ї.

485
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

2968 9
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3743
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

4133
30.10.2023
Вікторія Матіїв

Про те, як стала монахинею та робить все на більшу славу Божу з журналісткою Фіртки поспілкувалася сестра Софія, яка проживає у монастирі Згромадження Пресвятої Родини у селі Гошів.

5260
24.10.2023
Тіна Любчик

Івано-Франківський національний медичний університет стане першим закладом в системі МОЗ, що має свій басейн, який залучатимуть для відновлення здоров'я українських бійців.  

4694

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

438

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

1044

Як РПЦ і пропагандисти з Дмитрія Донського ліпили образ борця з Золотою Ордою.

1546

На основі праць російських істориків минулого і сучасності демонструється, як з допомогою брехні, фейків і маніпуляцій російською церквою і пропагандистами створювався героїчний образ Олександра Невського. 

2309
02.12.2023

Під час їжі найкраще взагалі ні на що не відволікатися, максимум допустима легка світська бесіда.

130
30.11.2023

Як зазначають експерти в галузі дієтології, вживання квашеної капусти в невеликих кількостях не тільки поліпшує стан імунної системи, але і в рази знижує ризик розвитку пухлин в організмі.

38477
28.11.2023

Зберігання моркви — не проста справа. Щоб вона зберігалася всю зиму, потрібно вчасно її зібрати, правильно підготувати до зберігання.  

401
01.12.2023

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні.   

686
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

661
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5281
16.11.2023

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

20179
01.12.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

13142
30.11.2023

Відбудеться саміт Європейської Ради, де лідери держав Європейського Союзу ухвалюватимуть рішення стосовно України та всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС.  

276
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

1106
15.11.2023

Власне виробництво зброї в Україні є пріоритетом.  

2695