
З початку року на Прикарпатті зареєстрували 113 випадків захворювання на хворобу Лайма, в тому числі у 16 дітей.
Більшість з них трапляється в теплу пору: з травня до листопада. Це - період найвищої активності іксодових кліщів, які є носіями цієї інфекції.
Про це пише Фіртка з посиланням на Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ.
Хвороба Лайма – природно-осередкове інфекційне захворювання з групи бактеріальних зоонозів. Хворобу передають кліщі. Характеризується вона переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми, а також нервової системи, опорно-рухового апарату і серця.
Хвороба передається трансмісивно, через присмоктування іксодових кліщів, які є переносниками збудників у природних осередках, частіше – у листяних лісах з підлісками, кущами і трав’яним покривом, характерних для помірного кліматичного поясу.
Які прояви хвороби Лайма?
При укусі кліща у 70% випадків виявляється почервоніння. Пляма поступово збільшується і досягає близько 10-ти сантиметрів в діаметрі, а іноді 60 і більше.
На місці укусу пляма утворюється у вигляді прямої або овальної форми, при цьому краї мають інтенсивний червоний колір, трохи підносяться над шкірою. Через деякий час пляма в центрі приймає блідий колір і може прийняти синюшний відтінок.
Там, де вкусив кліщ, утворюється кірочка, а потім і рубець. Пляма може пройти саме через кілька тижнів. Іноді спостерігається озноб, лихоманка, ломота по тілу, головний біль та інше.
І тільки через місяць-півтора проявляються ураження нервової системи, суглобів, серця, якщо не здійснювати необхідне лікування. Біль в суглобах набуває вираженого характеру і може доповнюватися набряком, слабкістю в кінцівках, порушеннями рухових функцій.
Через кілька тижнів після укусу зустрічаються типові симптоми: кон'юнктивіт; слабкість; гепатит; епісклерит; аритмія або інші порушення в області серцево-судинної системи.
Якщо не проводити належне лікування, то хвороба Лайма наслідки може мати різного характеру – від легкого до складного (інвалідність).
Профілактика хвороби Лайма
У походи надягайте закритий одяг, волосся ховайте під головним убором/ косинкою (краще, якщо всі ваші речі будуть світлими – так набагато простіше виявити кліща до його проникнення під шкірний покрив).
Здійснюйте під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.
Вдома одразу змініть одяг, білизну, ретельно їх огляньте, виперіть та випрасуйте. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.
Якщо ви виявили на своєму тілі кліща, що вже проник під шкірний покрив, його потрібно без зволікань видалити самостійно або звернутися за кваліфікованою допомогою до найближчого медичного закладу (другий варіант є більш прийнятним, оскільки при "домашньому" видаленні кліщів його частина може залишитися під шкірним покривом).
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
На Прикарпатті в одній із територіальних громад виявили сказ
До уваги мешканців Прикарпаття: у Держпродспоживслужбі попереджають про активізацію кліщів