Хвороба Лайма, яку передають кліщі: скільки випадків зареєстрували на Прикарпатті за рік

З початку року на Прикарпатті зареєстрували 113 випадків захворювання на хворобу Лайма, в тому числі у 16 дітей.

Більшість з них трапляється в теплу пору: з травня до листопада. Це - період найвищої активності іксодових кліщів, які є носіями цієї інфекції.

Про це пише Фіртка з посиланням на Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ.

Хвороба Лайма – природно-осередкове інфекційне захворювання з групи бактеріальних зоонозів. Хворобу передають кліщі. Характеризується вона переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми, а також нервової системи, опорно-рухового апарату і серця.

Хвороба передається трансмісивно, через присмоктування іксодових кліщів, які є переносниками збудників у природних осередках, частіше – у листяних лісах з підлісками, кущами і трав’яним покривом, характерних для помірного кліматичного поясу.


Які прояви хвороби Лайма?


При укусі кліща у 70% випадків виявляється почервоніння. Пляма поступово збільшується і досягає близько 10-ти сантиметрів в діаметрі, а іноді 60 і більше.

На місці укусу пляма утворюється у вигляді прямої або овальної форми, при цьому краї мають інтенсивний червоний колір, трохи підносяться над шкірою. Через деякий час пляма в центрі приймає блідий колір і може прийняти синюшний відтінок.

Там, де вкусив кліщ, утворюється кірочка, а потім і рубець. Пляма може пройти саме через кілька тижнів. Іноді спостерігається озноб, лихоманка, ломота по тілу, головний біль та інше.

І тільки через місяць-півтора проявляються ураження нервової системи, суглобів, серця, якщо не здійснювати необхідне лікування. Біль в суглобах набуває вираженого характеру і може доповнюватися набряком, слабкістю в кінцівках, порушеннями рухових функцій.

Через кілька тижнів після укусу зустрічаються типові симптоми: кон'юнктивіт; слабкість; гепатит; епісклерит; аритмія або інші порушення в області серцево-судинної системи.

Якщо не проводити належне лікування, то хвороба Лайма наслідки може мати різного характеру – від легкого до складного (інвалідність).


Профілактика хвороби Лайма


У походи надягайте закритий одяг, волосся ховайте під головним убором/ косинкою (краще, якщо всі ваші речі будуть світлими – так набагато простіше виявити кліща до його проникнення під шкірний покрив).

Здійснюйте під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.

Вдома одразу змініть одяг, білизну, ретельно їх огляньте, виперіть та випрасуйте. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.

Якщо ви виявили на своєму тілі кліща, що вже проник під шкірний покрив, його потрібно без зволікань видалити самостійно або звернутися за кваліфікованою допомогою до найближчого медичного закладу (другий варіант є більш прийнятним, оскільки при "домашньому" видаленні кліщів його частина може залишитися під шкірним покривом).


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

У Коломийському районі лис зі сказом покусав собаку

На Прикарпатті в одній із територіальних громад виявили сказ

До уваги мешканців Прикарпаття: у Держпродспоживслужбі попереджають про активізацію кліщів


14.10.2022 Тіна Любчик 893
Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1254
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1654 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2429
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2278 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7544
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15257 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

317

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1040

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1105

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1889
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

285
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

660
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

901
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3128
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

920
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1953
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1007
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35158 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

267
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

484
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

630
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

949