На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.
Отже, Фіртка дослідила про що саме можна довідатися з нового сервісу?
Про це подивимося на прикладі рекордсменів по заборгованостях з платежів до міського бюджету Івано-Франківська, якими є подружжя Івана та Оксани Мельників. Сумарно вони боргують місту податків на житлову та нежитлову нерухомість в сумі один мільйон 335 тисяч 357 гривень.
Іван Мельник — відомий місцевий підприємець-забудовник, який 25 вересня 2023 року оголошений в розшук.
Тоді, за інформацією Управління міністерства внутрішніх справ в Івано-Франківській області, засновник будівельної компанії “M Group Development” Іван Мельник, який розшукувався за обвинуваченнями у кримінальних злочинах за статтями:
- ст.190 ч.3 (Шахрайство, вчинене в умовах воєнного чи надзвичайного стану, що завдало значної шкоди потерпілому);
- ст.190 ч.4 (Шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки);
- ст.209 ч.3 (Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, визнається вчиненою в особливо великому розмірі).
Як повідомляли медіа, у справі Мельника є понад 60 заявників. Вони повідомили про фінансові махінації на суму, як мінімум, у 50 мільйонів гривень. Багато інвесторів тоді залишилися без житла.
Раніше Іван Мельник вважався чи не найпотужнішим забудівельником Івано-Франківська, який інвестував не лише в будівництво, а й інші види бізнесу, включно з інвестуванням в засоби масової інформації та не цурався публічності та навіть заперечував свої амбіції на чергових виборах мера Івано-Франківська.
А на сьогодні, окрім проблем із законом, засновник будівельної компанії “M Group Development”, згідно з «Порталом місцевих податків Івано-Франківської громади» має податкових боргів місту за житлову та нежитлову нерухомість на суму 682 тисячі 916 гривень.
Оксана Мельник боргує місту сумарно 652 тисячі 440 гривень.
До слова, інші відомі забудівельники, яких ми перевірили, не мають боргів з місцевих податків, або мають їх на незначні поточні суми.
До прикладу, Андрій Луцький («Благо») та Степан Балагура (бенефіціар «Ярковиці») боргів перед міським бюджетом не мають. Тоді як іншим забудовникам ми, не оприлюднюючи прізвища, тут робимо послугу (напевно вони «загубили» чи забули про свої «дрібні» борги – в межах мінімальної місячної зарплати рядового будівельника) — то ж запрошуємо їх до «Порталу місцевих податків Івано-Франківської громади» за посиланням.
Перевіривши бізнесменів, переходимо до політиків та посадовців
Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків та голова Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук за інформацією Порталу податкових зобов’язань не мають. Як і керівники Івано-Франківської обласної ради — Голова облради Олександр Сич та його заступники Василь Гладій та Микола Палійчук.
Натомість в Президії обласної ради є боржники місту (на відносно незначні суми), керівники депутатських комісій та фракцій: Сергій Басараб, Богдан Томенчук та Володимир Семенюк.
Також перевірили ми й народних депутатів від Івано-Франківщини: Ігоря Фріса, Олену Вінтоняк, Василя Вірастюка, Олександра Матусевича, Едуарда Прощука, Романа Мулика, Володимира Тимофійчука та Оксану Савчук.
Серед нардепів заборгованість по місцевому податку за нежитлову нерухомість (в сумі 21 547,50 гривень) має Роман Мулик. А от інформацію про Оксану Василівну Савчук отримати не вдалося, оскільки Портал запитує її ідентифікаційний код, бо в місті зареєстровані її повні тезки. То ж Портал на запит про Оксану Василівну видає наступний текст:
«За вашим запитом у нашій базі є декілька платників. Для з'ясування актуальної інформації, будь ласка, введіть три останні цифри ідентифікаційного номеру».
Загалом в міста є тисячі інших боржників. Серед яких є й боржники на значні суми, до прикладу, «уповноважена юридичної особи ПП «Монтажник» Світлана Сидорчук» боргує місту за нежитлову нерухомість 515 тисяч 727 гривень.
Отож, перевірити себе, своїх близьких, друзів та просто інфлюенсерів, політиків та посадовців можете і ви за посиланням.
Чи можна оприлюднювати таку інформацію? Що каже «Закон»?
Згідно зі ст.5 Закону України «Про захист персональних даних» інформація про фізичних осіб-податкових боржників не належить до інформації з обмеженим доступом, а «Податковий кодекс України» навіть зобов’язує «органи виконавчої влади, що реалізують державну податкову політику» щомісячно оприлюднювати «інформацію про фізичних осіб, які мають податковий борг, із зазначенням прізвища, імені, по батькові, дати народження фізичної особи, сум податкового боргу, в розрізі платежів»…
Четвертою главою Постанови Кабінету Міністрів про «Порядок формування і оприлюднення деякої податкової інформації» також затверджується «порядок формування і оприлюднення інформації щодо фізичних осіб, які мають податковий борг».
Згідно з цим документом, «інформація щодо фізичних осіб, які мають податковий борг складається з прізвища, імені, по батькові фізичної особи, дати її народження» та іншої податкової інформації.
Також Постанова зобов’язує формувати та оприлюднювати ДПС щомісяця не пізніше 20 числа за звітним періодом інформацію щодо фізичних осіб-боржників.
Тому, на завершення, і процитуємо мем-фразу зі старої соціальної реклами – «Заплати податки і спи спокійно!».
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: