Хронічне обструктивне захворювання легень: як часто хворіють прикарпатці на таку недугу (ФОТО)

У четвер, 17 листопада, в Україні відзначили Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень.

Відтак, в ІФНМУ організували тематичну акцію, зокрема безплатно провели скринінгове обстеження функції зовнішнього дихання для охочих франківців, пише Фіртка.

«Хронічне обструктивне захворювання легень - це патологія, яка впродовж останніх трьох років перемістилася з шостої позиції причин смерті у світі на третю. Другий момент – за 2021 рік за даними ВООЗ приріст смертності у світі дали лише дві хвороби – COVID-19 і якраз ХОЗЛ.

Звичайно, є висока смертність й від серцево-судинної патології, і від онкологічних та інших хворіб, з якими стикаються люди, але кількість летальних випадків від них не зросла. Приріст дали лише коронавірусна хвороба та ХОЗЛ», - коментує Микола Островський, завідувач кафедри фтизіатрії і пульмонології з курсом професійних хвороб.

Зі слів спеціаліста, ХОЗЛ – надзвичайно підступна недуга, адже підкрадається до пацієнта повільно і клінічні прояви з’являються лише тоді, коли захворювання нищить велику частину легень.

«Ця хвороба старших вікових груп, тобто наших бабусь та дідусів. Відповідно, з віком люди не завжди пов’язують свою задишку чи кашель з ХОЗЛ. Дуже багато людей думають, що це тому, що вони набрали зайву вагу, або через куріння. На їхню неправильну думку, їм притаманно так кашляти і не звертають на це увагу.

Дієво боротися з цією патологією можна на ранніх етапах. А для того, щоб це захворювання швидко виявити – необхідно проводити такі процедури, які ми, власне, проводили. Варто оцінити функцію зовнішнього дихання пацієнта, побачивши зміни, надалі діагностувати цю патологію.

Згодом підбирати потрібне лікування. До речі, не зважаючи на війну, 27 жовтня 2022 року прийняли наказ МОЗ №1931, який забезпечує абсолютно безплатний доступ пацієнтів через програму доступних ліків, аби вони отримували належне якісне лікування патології.

Найякісніші препарати, які є на ринку світу, є й у нашій державі. Хоча ще донедавна пацієнти були зобов’язані витрачати свої кошти, аби отримати це лікування», - продовжує спеціаліст.

Микола Островський каже, що ці препарати, як правило, в інгаляційній формі. Для того, аби лікарська речовина потрапила до місця хвороби (а при ХОЗЛ – це бронхи), найкоротший шлях – вдихнути.

«Цей день у календарі визначили для того, аби медична спільнота та громадськість проводили різноманітні заходи, які спрямовані на покращення знань нашого населення про ХОЗЛ.

Кінцева мета – покращити надання медичної допомоги пацієнтам з таким захворюванням, адже це доволі поширена недуга. Ця хвороба є повільно прогресуючою. Найчастіше її діагностують у пацієнтів після 40 років. В групі ризику люди, які часто хворіють на різноманітні інфекції, працюють у шкідливих умовах, як активні, так і пасивні курці, або ж люди, які мають генетичні аномалії розвитку легень. Це захворювання невиліковне, але можна знизити ризики. Для цього важливо вчасно звернутися по медичну допомогу та правильно лікуватися. Це якраз те, про що ми під час цього заходу голосно говоримо», - каже Світлана Філіпова, експерт Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОВА з пульмонології.

Фахівець каже, що до повномасштабної війни на території України, коли вели статистики, на Прикарпатті на обліку у пульмонологів знаходилось приблизно дев’ять тисяч пацієнтів з ХОЗЛ. Щорічно брали на облік 500-600 осіб. Світлана Філіпова також наголошує, що велика кількість людей із таким захворюванням ще не діагностовані.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В центрі Івано-Франківська безплатно вимірювали глюкозу крові та артеріальний тиск охочим прикарпатцям (ФОТО)

Виплати для іванофранківців. Скільки складає допомога та хто може отримати?

В Івано-Франківську проводять навчання з домедичної допомоги. Як записатись?

Де на сьогодні на Івано-Франківщині можна знайти інсулін — перелік аптек

Фотогалерея


18.11.2022 Тіна Любчик 949
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18161
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1598
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1143
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2182
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3733
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1426

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1849

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

610

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1232

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1385
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

770
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24328
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

585
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

553
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

690
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1587
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

751
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7830
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

715
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1908 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

685
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

590