
У четвер, 17 листопада, в Україні відзначили Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень.
Відтак, в ІФНМУ організували тематичну акцію, зокрема безплатно провели скринінгове обстеження функції зовнішнього дихання для охочих франківців, пише Фіртка.
«Хронічне обструктивне захворювання легень - це патологія, яка впродовж останніх трьох років перемістилася з шостої позиції причин смерті у світі на третю. Другий момент – за 2021 рік за даними ВООЗ приріст смертності у світі дали лише дві хвороби – COVID-19 і якраз ХОЗЛ.
Звичайно, є висока смертність й від серцево-судинної патології, і від онкологічних та інших хворіб, з якими стикаються люди, але кількість летальних випадків від них не зросла. Приріст дали лише коронавірусна хвороба та ХОЗЛ», - коментує Микола Островський, завідувач кафедри фтизіатрії і пульмонології з курсом професійних хвороб.
Зі слів спеціаліста, ХОЗЛ – надзвичайно підступна недуга, адже підкрадається до пацієнта повільно і клінічні прояви з’являються лише тоді, коли захворювання нищить велику частину легень.
«Ця хвороба старших вікових груп, тобто наших бабусь та дідусів. Відповідно, з віком люди не завжди пов’язують свою задишку чи кашель з ХОЗЛ. Дуже багато людей думають, що це тому, що вони набрали зайву вагу, або через куріння. На їхню неправильну думку, їм притаманно так кашляти і не звертають на це увагу.
Дієво боротися з цією патологією можна на ранніх етапах. А для того, щоб це захворювання швидко виявити – необхідно проводити такі процедури, які ми, власне, проводили. Варто оцінити функцію зовнішнього дихання пацієнта, побачивши зміни, надалі діагностувати цю патологію.
Згодом підбирати потрібне лікування. До речі, не зважаючи на війну, 27 жовтня 2022 року прийняли наказ МОЗ №1931, який забезпечує абсолютно безплатний доступ пацієнтів через програму доступних ліків, аби вони отримували належне якісне лікування патології.
Найякісніші препарати, які є на ринку світу, є й у нашій державі. Хоча ще донедавна пацієнти були зобов’язані витрачати свої кошти, аби отримати це лікування», - продовжує спеціаліст.
Микола Островський каже, що ці препарати, як правило, в інгаляційній формі. Для того, аби лікарська речовина потрапила до місця хвороби (а при ХОЗЛ – це бронхи), найкоротший шлях – вдихнути.
«Цей день у календарі визначили для того, аби медична спільнота та громадськість проводили різноманітні заходи, які спрямовані на покращення знань нашого населення про ХОЗЛ.
Кінцева мета – покращити надання медичної допомоги пацієнтам з таким захворюванням, адже це доволі поширена недуга. Ця хвороба є повільно прогресуючою. Найчастіше її діагностують у пацієнтів після 40 років. В групі ризику люди, які часто хворіють на різноманітні інфекції, працюють у шкідливих умовах, як активні, так і пасивні курці, або ж люди, які мають генетичні аномалії розвитку легень. Це захворювання невиліковне, але можна знизити ризики. Для цього важливо вчасно звернутися по медичну допомогу та правильно лікуватися. Це якраз те, про що ми під час цього заходу голосно говоримо», - каже Світлана Філіпова, експерт Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОВА з пульмонології.
Фахівець каже, що до повномасштабної війни на території України, коли вели статистики, на Прикарпатті на обліку у пульмонологів знаходилось приблизно дев’ять тисяч пацієнтів з ХОЗЛ. Щорічно брали на облік 500-600 осіб. Світлана Філіпова також наголошує, що велика кількість людей із таким захворюванням ще не діагностовані.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: