Хронічне обструктивне захворювання легень: як часто хворіють прикарпатці на таку недугу (ФОТО)

У четвер, 17 листопада, в Україні відзначили Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень.

Відтак, в ІФНМУ організували тематичну акцію, зокрема безплатно провели скринінгове обстеження функції зовнішнього дихання для охочих франківців, пише Фіртка.

«Хронічне обструктивне захворювання легень - це патологія, яка впродовж останніх трьох років перемістилася з шостої позиції причин смерті у світі на третю. Другий момент – за 2021 рік за даними ВООЗ приріст смертності у світі дали лише дві хвороби – COVID-19 і якраз ХОЗЛ.

Звичайно, є висока смертність й від серцево-судинної патології, і від онкологічних та інших хворіб, з якими стикаються люди, але кількість летальних випадків від них не зросла. Приріст дали лише коронавірусна хвороба та ХОЗЛ», - коментує Микола Островський, завідувач кафедри фтизіатрії і пульмонології з курсом професійних хвороб.

Зі слів спеціаліста, ХОЗЛ – надзвичайно підступна недуга, адже підкрадається до пацієнта повільно і клінічні прояви з’являються лише тоді, коли захворювання нищить велику частину легень.

«Ця хвороба старших вікових груп, тобто наших бабусь та дідусів. Відповідно, з віком люди не завжди пов’язують свою задишку чи кашель з ХОЗЛ. Дуже багато людей думають, що це тому, що вони набрали зайву вагу, або через куріння. На їхню неправильну думку, їм притаманно так кашляти і не звертають на це увагу.

Дієво боротися з цією патологією можна на ранніх етапах. А для того, щоб це захворювання швидко виявити – необхідно проводити такі процедури, які ми, власне, проводили. Варто оцінити функцію зовнішнього дихання пацієнта, побачивши зміни, надалі діагностувати цю патологію.

Згодом підбирати потрібне лікування. До речі, не зважаючи на війну, 27 жовтня 2022 року прийняли наказ МОЗ №1931, який забезпечує абсолютно безплатний доступ пацієнтів через програму доступних ліків, аби вони отримували належне якісне лікування патології.

Найякісніші препарати, які є на ринку світу, є й у нашій державі. Хоча ще донедавна пацієнти були зобов’язані витрачати свої кошти, аби отримати це лікування», - продовжує спеціаліст.

Микола Островський каже, що ці препарати, як правило, в інгаляційній формі. Для того, аби лікарська речовина потрапила до місця хвороби (а при ХОЗЛ – це бронхи), найкоротший шлях – вдихнути.

«Цей день у календарі визначили для того, аби медична спільнота та громадськість проводили різноманітні заходи, які спрямовані на покращення знань нашого населення про ХОЗЛ.

Кінцева мета – покращити надання медичної допомоги пацієнтам з таким захворюванням, адже це доволі поширена недуга. Ця хвороба є повільно прогресуючою. Найчастіше її діагностують у пацієнтів після 40 років. В групі ризику люди, які часто хворіють на різноманітні інфекції, працюють у шкідливих умовах, як активні, так і пасивні курці, або ж люди, які мають генетичні аномалії розвитку легень. Це захворювання невиліковне, але можна знизити ризики. Для цього важливо вчасно звернутися по медичну допомогу та правильно лікуватися. Це якраз те, про що ми під час цього заходу голосно говоримо», - каже Світлана Філіпова, експерт Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОВА з пульмонології.

Фахівець каже, що до повномасштабної війни на території України, коли вели статистики, на Прикарпатті на обліку у пульмонологів знаходилось приблизно дев’ять тисяч пацієнтів з ХОЗЛ. Щорічно брали на облік 500-600 осіб. Світлана Філіпова також наголошує, що велика кількість людей із таким захворюванням ще не діагностовані.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В центрі Івано-Франківська безплатно вимірювали глюкозу крові та артеріальний тиск охочим прикарпатцям (ФОТО)

Виплати для іванофранківців. Скільки складає допомога та хто може отримати?

В Івано-Франківську проводять навчання з домедичної допомоги. Як записатись?

Де на сьогодні на Івано-Франківщині можна знайти інсулін — перелік аптек

Фотогалерея


18.11.2022 Тіна Любчик 914
Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2599
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1623 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3696
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5485
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1714
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2124

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

214

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

227

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

425

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

913
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

513
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

796
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2497 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

560
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

902
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4947
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

764
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

691
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

626
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

428
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

754
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

915 2