Хронічне обструктивне захворювання легень: як часто хворіють прикарпатці на таку недугу (ФОТО)

У четвер, 17 листопада, в Україні відзначили Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень.

Відтак, в ІФНМУ організували тематичну акцію, зокрема безплатно провели скринінгове обстеження функції зовнішнього дихання для охочих франківців, пише Фіртка.

«Хронічне обструктивне захворювання легень - це патологія, яка впродовж останніх трьох років перемістилася з шостої позиції причин смерті у світі на третю. Другий момент – за 2021 рік за даними ВООЗ приріст смертності у світі дали лише дві хвороби – COVID-19 і якраз ХОЗЛ.

Звичайно, є висока смертність й від серцево-судинної патології, і від онкологічних та інших хворіб, з якими стикаються люди, але кількість летальних випадків від них не зросла. Приріст дали лише коронавірусна хвороба та ХОЗЛ», - коментує Микола Островський, завідувач кафедри фтизіатрії і пульмонології з курсом професійних хвороб.

Зі слів спеціаліста, ХОЗЛ – надзвичайно підступна недуга, адже підкрадається до пацієнта повільно і клінічні прояви з’являються лише тоді, коли захворювання нищить велику частину легень.

«Ця хвороба старших вікових груп, тобто наших бабусь та дідусів. Відповідно, з віком люди не завжди пов’язують свою задишку чи кашель з ХОЗЛ. Дуже багато людей думають, що це тому, що вони набрали зайву вагу, або через куріння. На їхню неправильну думку, їм притаманно так кашляти і не звертають на це увагу.

Дієво боротися з цією патологією можна на ранніх етапах. А для того, щоб це захворювання швидко виявити – необхідно проводити такі процедури, які ми, власне, проводили. Варто оцінити функцію зовнішнього дихання пацієнта, побачивши зміни, надалі діагностувати цю патологію.

Згодом підбирати потрібне лікування. До речі, не зважаючи на війну, 27 жовтня 2022 року прийняли наказ МОЗ №1931, який забезпечує абсолютно безплатний доступ пацієнтів через програму доступних ліків, аби вони отримували належне якісне лікування патології.

Найякісніші препарати, які є на ринку світу, є й у нашій державі. Хоча ще донедавна пацієнти були зобов’язані витрачати свої кошти, аби отримати це лікування», - продовжує спеціаліст.

Микола Островський каже, що ці препарати, як правило, в інгаляційній формі. Для того, аби лікарська речовина потрапила до місця хвороби (а при ХОЗЛ – це бронхи), найкоротший шлях – вдихнути.

«Цей день у календарі визначили для того, аби медична спільнота та громадськість проводили різноманітні заходи, які спрямовані на покращення знань нашого населення про ХОЗЛ.

Кінцева мета – покращити надання медичної допомоги пацієнтам з таким захворюванням, адже це доволі поширена недуга. Ця хвороба є повільно прогресуючою. Найчастіше її діагностують у пацієнтів після 40 років. В групі ризику люди, які часто хворіють на різноманітні інфекції, працюють у шкідливих умовах, як активні, так і пасивні курці, або ж люди, які мають генетичні аномалії розвитку легень. Це захворювання невиліковне, але можна знизити ризики. Для цього важливо вчасно звернутися по медичну допомогу та правильно лікуватися. Це якраз те, про що ми під час цього заходу голосно говоримо», - каже Світлана Філіпова, експерт Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОВА з пульмонології.

Фахівець каже, що до повномасштабної війни на території України, коли вели статистики, на Прикарпатті на обліку у пульмонологів знаходилось приблизно дев’ять тисяч пацієнтів з ХОЗЛ. Щорічно брали на облік 500-600 осіб. Світлана Філіпова також наголошує, що велика кількість людей із таким захворюванням ще не діагностовані.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В центрі Івано-Франківська безплатно вимірювали глюкозу крові та артеріальний тиск охочим прикарпатцям (ФОТО)

Виплати для іванофранківців. Скільки складає допомога та хто може отримати?

В Івано-Франківську проводять навчання з домедичної допомоги. Як записатись?

Де на сьогодні на Івано-Франківщині можна знайти інсулін — перелік аптек

Фотогалерея


18.11.2022 Тіна Любчик 765
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1192
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2517
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2108
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2162
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6536 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2449 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

332

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1145

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1278

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1395
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

274
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

583
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2058
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26508
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

552
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10462 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8008
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

531
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

399
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

543
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

620
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1581