"Хороший" та "поганий" холестерин: що варто знати прикарпатцям про профілактику серцево-судинних захворювань

Холестерин — це воскоподібна жироподібна речовина, яка міститься в усіх клітинах нашого тіла.

Як рівень холестерину впливає на самопочуття та як часто потрібно перевіряти його рівень, журналістці Фіртки розповів доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри терапії, сімейної та екстреної медицини післядипломної освіти ІФНМУ Сергій Федоров.

"Наш організм потребує певної кількості холестерину для виробництва гормонів, вітаміну D і речовин, які допомагають перетравлювати їжу, а також входить до складу мембран клітин.

Увесь необхідний холестерин виробляється людським організмом, переважно — клітинами печінки. Холестерин також поступає ззовні: він міститься в продуктах тваринного походження, таких як яєчні жовтки, м’ясо та сир".

Як зазначає фахівець, надлишок холестерину в крові призводить до формування каменів у жовчному міхурі та швидкого утворення в стінках артерій атеросклеротичних бляшок. 

"А це — залежно від локалізації, призводить до виникнення ішемічної хвороби серця [стенокардія, інфаркт міокарда], інсульту чи захворювання артерій нижніх кінцівок".

Холестерин переміщується кров'ю за допомогою білків, які називаються «ліпопротеїнами». Два основні типи ліпопротеїнів переносять холестерин по всьому тілу, уточнює Сергій Федоров.

"Холестерин ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ) називають «поганим» холестерином. Він становить більшу частину холестерину в організмі.

Високий рівень холестерину ЛПНЩ підвищує ризик серцевих захворювань та інсульту, оскільки саме він є головним елементом атеросклеротичної бляшки.

Холестерин ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ) називають «хорошим» холестерином. Він захоплює холестерин у крові та повертає його назад у печінку. Потім печінка вимиває його з організму.

Високий рівень холестерину ЛПВЩ може знизити ризик серцевих захворювань та інсульту". 

Сергій Федоров каже, смертність унаслідок серцево-судинних захворювань залишається найвищою у світі, незалежно від місця проживання.

"Чим нижчий рівень «поганого» холестерину, тим кращий прогноз. Чим довший термін лікування порушення обміну ліпідів, тим кращий вплив на прогноз.

Зазначу, що важливе визначення рівнів у крові саме «поганого» холестерину, адже це — головна ціль лікування.

Якщо людина хвора на будь-яке серцево-судинне захворювання, цукровий діабет, хронічну хворобу нирок чи ожиріння, вона потребує поряд із модифікацією способу життя призначення ліків, які зменшують рівень «поганого» холестерину.

У цій ситуації до початку лікування їй призначається проведення ліпідограми — аналізу крові, які показує рівні різних ліпідів. Далі — через 4-8 тижнів проводять повторну ліпідограму.

При досягненні цільових значень «поганого» холестерину — раз у рік. Здоровим особам 20-40 років рекомендоване проведення ліпідограми раз у 4-6 років".

Разом з тим, за словами Сергія Федорова, здорові дорослі, старші 40 років, — це окрема категорія для профілактичних втручань.

"Встановлена в усьому світі межа в 40 років передбачає зростання серцево-судинного ризику, а такі особи підлягають оцінці ризику за допомогою певних шкал.

У Європі та в Україні — це шкала SCORE2 [стать, рівень систолічного артеріального тиску, вік, відношення до куріння та розрахунковий показник — ХС не ЛПВЩ (від загального холестерину віднімається значення «доброго» холестерину)].

Систематичний скринінг практично здорових осіб у віці 40 років та старших рекомендований хоча б раз у рік.

У випадку наявного серцево-судинного захворювання, цукрового діабету, хронічної хвороби нирок, ожиріння чи родинної дисліпідемії поряд із модифікацією способу життя обов’язково призначають ліки, які зменшують рівні в крові «поганого» холестерину.

Це також стосується і практично здорових осіб, старших 40 років, в яких за шкалою визначений підвищений серцево-судинний ризик.

Для здорових осіб до 40 років ліки призначають, якщо підтверджена родинна дисліпідемія [спадкове захворювання, яке характеризується виразним порушенням обміну ліпідів]. Коли рівні ХС ЛПНЩ у крові більші за 4,9 ммоль/л, або більше за 4,2 ммоль/л, якщо їхні близькі родичі мали в віці до 50 років інфаркт міокарда, інсульт чи інші прояви атеросклерозу.

Головна ціль лікування — зменшити рівень «недоброго» холестерину до цільових значень, які різні, залежно від встановленого серцево-судинного ризику".

Фахівець зауважив, модифікація способу життя зменшує рівень «недоброго» холестерину та підвищує рівень «доброго», але цей вплив не перевищує 5-10% від попередніх значень зазначених показників.

Сергій Федоров наголошує, зменшення споживання червоного м’яса (свинина), збільшення в раціоні риби та морепродуктів, овочів та фруктів, бобових, цілозернових продуктів поряд з унормуванням ваги зменшує рівень у крові «недоброго» холестерину.

Окрім того, фізична активність також впливає на холестерин. 

"Аеробні (на повітрі) фізичні вправи середньої інтенсивності зменшують серцево-судинний ризик. Що стосується впливу на холестериновий обмін, то тридцять хвилин інтенсивних вправ щодня знижують рівень окисленого холестерину ЛПНЩ на 8-10%.

Тому, модифікація способу життя є невід’ємною компонентою лікування порушень ліпідного обміну.

Наприкінці підкреслю, що прихильність до медикаментозних стратегій лікування та модифікація способу життя мають важливе значення в попередженні небажаних серцево-судинних подій: інфаркту міокарда, інсульту, серцевої недостатності та смертності".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Часто розвиваються безсимптомно: івано-франківська гінекологиня про важливість обстеження інфекцій

«Гігієна — без надмірностей, а гоління — необов’язкове»: як підготуватись до огляду у гінеколога


Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

8952 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1200
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

639
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5701
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1543
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1405

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

485

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1301

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1132

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1031
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

378
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

438
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1387
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

447
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

713
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5756
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

468
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

330
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

664 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1110
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

963