Керівник Офісу Реформ на Прикарпатті: Про вибори в об’єднаних територіальних громадах, що чекати громадам з 1 січня та коли адмінтерреформа отримає логічне завершення

 

 

В Україні триває процес адміністративно-територіальної реформи. На разі КМУ затвердив перспективний план формування територіальних громад на Прикарпатті, згідно з яким в області повинно бути сформовано 53 ОТГ. У трьох з них - Верхнянській (Калуський район), Печеніжинській (Коломийський район) та Старобогородчанській (Богородчанський район)  об’єднаній територіальній громаді 25 жовтня вже відбулися вибори.

 

У зв’язку із цим «Фіртка» поспілкувалася із керівником Офісу Реформ в Івано-Франківській області Русланом Панасюком про подальші перспективи реформи, втілення на практиці законодавчих норм у нових громадах, чого очікувати ОТГ з 1 січня 2016 року та коли нововведення вийдуть на фінішну пряму.

 

Руслане Володимировичу, в Україні до виборів об’єдналося 7% громад. У нас утворено 3 громади. Що чекає інші громади? Як триватиме об’єднання далі?

- Думаю, якби до нас прислухалися у громадах (а ми керувалися методикою) на етапі формування перспективного плану, то таких ОТГ було б не три, а відсоток наближався б до загальноукраїнського.

 

Але маємо сьогодні три. Також маємо на етапі завершення утворення Білоберізьку та Бурштинську ОТГ.

 

Ми свідомо пішли шляхом пілотного об’єднання громад. Там, де були готові перші особи, керівники, там де була готова громада об’єднуватися, ми це підтримали. Далі ми відпрацюємо на цих громадах всі необхідні моменти – від процесу утворення, реєстрації, формування керівних органів у громадах до налагодження усіх необхідних сфер життєдіяльності. Добре спрацювавши на цих наших пілотних проектах, ми покажемо хороший приклад того, що процес реформи незворотній.

 

Чому не взяли до уваги методичні рекомендації? Яка аргументація?

- Були моменти політичного характеру, емоційного і нерозуміння усієї відповідальності і складності процесу. Ми на цьому наголошували, коли говорили, що процес не закінчується накресленням карти області. Потрібен був великий багаж знань, кадри. А це, як підтверджує сьогодні практика, є великою проблемою для наших громад. Але маємо добрий приклад наших трьох ОТГ – Старобогородчанської, Верхнянської та Печеніженської, де керівники на своєму місці, і вибори це підтвердили.

 

Схвалений перспективний план – ми подали на розгляд Уряду проект 63 ОТГ. Уряд запропонував, що карта області мала б складати 53 об’єднані громади.

 

А яка тоді доля тих десяти, які викреслили фактично?

- Вирішення питання цих десятьох – це спільне завдання ОДА і Офісу реформ пропрацювати план приєднання даних населених пунктів до тієї чи іншої ОТГ.

 

Ми сьогодні допомагаємо нашим громадам, що вже об’єдналися, організаційними питаннями і як вони забезпечуватимуть своє життя вже з 1 січня 2016 року.

 

Але з листопада ставимо собі завдання продовжити роботу у громадах, щоб ті ставали на шлях об’єднання. Бо, як ми бачили, процес не легкий – треба пройти погодження на 4 рівнях, досягти згоди усіх учасників процесу. Маємо два роки, щоб максимально закінчити цей перехідний період в області.

 

А взагалі за скільки років можливе остаточне втілення реформи?

- Я вірю, що ми багато зробимо. Але це буде не правильно, якщо я зараз скажу, що ми зробимо усе. Практика наших сусідів показує, що реформа у них триває близько 20 років. І вони кажуть, що далекі до того, щоб сказати, що зробили усе.

 

Ми намагатимемося шукати плюси у тому форматі об’єднання, який окреслений. Він не є сталим, а – мінливий. Сьогодні побажання кожної громади повинні бути аргументованими і економічно розрахованими. Ми готові вислуховувати і дискутувати. Але, на разі, є шаблон, якого ми дотримуватимемося.

 

Наступає 1 січня 2016 року. Нові утворені громади мали б жити за новим законодавством. У той же час, експерти кажуть, що для подальшого розвитку утворених громад потрібні ще законодавчі зміни. Як були далі? Що робити?

- У нас є відрізок від моменту обрання депутатів і голови у цих громадах до 1 січня. Він буде підготовчим для того, щоб з 1 січня 2016 року громада уособлювала собою район з тими відповідними фінансовими ресурсами і тими зобов’язаннями, які сьогодні ставить законодавець.

 

Питань, однозначно, зараз дуже багато.

 

Але, якщо усе проаналізувати, то, скажімо, на прикладі Печеніжина, маємо обраного голову і 26 депутатів. Вони володіють усією необхідною підготовчою базою, щоб приймати регламент, формувати виконком, оголошувати вибори старост. До моменту обрання старост у тих населених пунктах, які не є центром, виконувати обов’язки будуть сільські голови. Утворити треба робочу групу і пропрацювати усі моменти – від офіційної реєстрації до ліквідації сільських рад, які є у периметрі об’єднаної громади. Є сьогодні дискусія – чи простіше піти шляхом ліквідації сільських рад, чи шляхом приєднання до центру усіх сільських рад, які входять до ОТГ. Простіша процедура приєднання, оскільки є правонаступник.

 

Так, законодавчо ще не всі питання врегульовано. Для цього є проект закону, який і врегульовує ці моменти.

 

Йдемо шляхом поступовим. Є велика команда, яка над цим працює – Мінрегіон, Асоціація міст України, закордонні партнери, громадські організації, донори. Ніколи не було б таких темпів реформи, якби це не було волею громади і підтримкою донорів.

 

Наскільки об’єднання є добровільним? Адже так виглядає, що все-таки реформу спускають зверху і не завжди думка громади є вирішальною. На прикладі нашої ж області – пропонували 63 ОТГ, а КМУ затвердив 53.

- Є момент державної доцільності і державної безпеки.

 

Я б сказав, що на відміну від нашої, в жодній іншій області не було такого широкого обговорення. Потім на нашому прикладі усі інші області утворювали робочі групи тощо. Ми провели масу роботу протягом травня-червня. Ми намагалися максимально консультувати і допомагати. Не буває так, щоб усі були задоволені. Але ми намагалися максимально прислухатися до побажань і думок у громадах.

 

Чимало експертів з реформування місцевого самоврядування стверджують, що чергові місцеві вибори відбудуться через два роки. Чи означає це, що до цього моменту реформу повинно бути реалізовано?

- Ми собі зараз ставимо таке завдання, щоб на прикладі утворених громад активно працювати з тими, хто є діяльним. Таких є десять потенційних ОТГ. І ми хочемо якнайперше працювати з цим десятком щоб і вони поповнили лави об’єднаних громад.

 

Розуміємо, що коли маємо два роки перехідного періоду, то сільські голови не поспішатимуть до змін. Це може і призупинити процес. Але усе залежатиме від того наскільки разючими будуть зміни у тих громадах, що об’єдналися. Їхні зміни будуть поштовхом для усіх інших.

 

 

Розмовляла Марія Лутчин


04.11.2015 1426 1
Коментарі (1)

Євгеній Ротерман 2015.11.09, 01:51
Є надія, що новообраний склад обласної ради не допустить цієї, згубної для українського села,"децентралізації"...
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

4027 1
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1400
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1488
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2615
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2334
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

2264

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

235

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1470

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2221

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2961
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

521
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

671
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

661
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

508
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

15957
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2854
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

1134
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26612 1
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

984
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

844 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

647