Катаракта: чи насправді таке небезпечне захворювання?

Це захворювання можна прооперувати у Центрі сучасної офтальмології.

Лікар-офтальмолог Ірина Кудра відповіла на найчастіші запитання, які чує від пацієнтів перед операцією, щоб розвіяти усі фейки та страхи.

Чому обов’язково потрібно оперувати катаракту? 

Кришталик (у здорової людини - прозорий) виконує роль природньої лінзи, яка заломлює світлові промені та пропускає їх до сітківки - зір чіткий. 

Коли кришталик починає мутніти внаслідок катаракти, світло або розсіюється або остаточно блокується. Зір починає затуманюватись, пацієнти описують відчуття наче починають бачити навколишній світ крізь "серпанок", "пелену" чи "товщу води". У запущених випадках людина просто втрачає зір. 

Чим зумовлене помутніння кришталика? 

Фізично, помутніння кришталика зумовлене денатурацією білків, котрі входять до складу цього органу, через погіршення активності шаперона кристаліна, призначеного відновлювати структуру цих білків. 

Що прискорює виникнення вікової катаракти? 

  • тривалий прийом глюкокортикоїдних препаратів; 
  • наявність глаукоми на одному чи відразу обох очах; 
  • порушення обміну речовин в організмі через внутрішні патології (діабет); 
  • травми очей; 
  • тривала дія ультрафіолетових променів на орган зору; 
  • висока міопія; 
  • хіміотерапія; 
  • куріння тютюну;
  • надмірне вживання алкоголю.

Які методи можуть запобігти виникнення вікової катаракти? 

  1. носіння сонцезахисних окулярів і крислатого капелюха (УФ-випромінювання підвищує ризик як катаракти так і ВМД); 
  2. вживання листових овочів і фруктів; 
  3. відмова від куріння можуть зменшити загрозу появи катаракти або уповільнити її розвиток; 
  4. жирну рибу і цільні зерна може допомогти знизити ризик виникнення катаракти; 
  5. віт. А, С, Е, омега-3. 

Від яких аспектів залежить ціна операції?

Ціна операції залежить від фірми кришталика (ІОЛ яка імплантується) і від його функцій (ІОЛ є моно фокальні і мультифокальні).

Як розраховується кришталик?

ІОЛ розраховується  лікарем перед операцією на спеціальному обладнанні індивідуально для кожного пацієнта. Розрахунок лінзи безболісний. 

Тривалість реабілітаційного періоду після операції?

Становить 1 місяць під час якого пацієнт капає антибактеріальні та нестероїдні протизапальні каплі за схемою вдома. 

Коли повторний огляд після операції?

Через 1 місяць - це обов'язковий огляд. Оскільки  під час нього лікар оглядає стан ока і призначає корекцію на близь (за умови що  це моно фокальна ІОЛ). 

Чи  є обмеження по віку щодо операції катаракти?

Немає, оперувати  катаракту можна в будь-якому віці. 

В яку пору року краще провести операцію?

В будь-яку пору року.

Імплантація ІОЛ здійснюється лише при наявності діагнозу катаракта?

Не лише заміна кришталика відбувається при високій міопії, далекозорості чи астигматизму у молодих людей, яким не можливо виконати лазерну корекцію зору (це альтернатива лазерній корекції).

Ще деякі цікаві факти про катаракту

  1. Колір очей впливає на ризик розвитку катаракти. Згідно з дослідженнями люди з темно-карими очима мають значно вищий ризик катаракти, ніж люди у яких світлі очі.
  2. Вона частіше утворюється у жінок, рідше у латиноамериканців і темношкірих людей.
  3. Близько 20 мільйонів людей на Землі є сліпими через катаракту.
  4. Недавні (2021 року) дослідження у Великобританії показали, що існує значна відповідність між помірним споживанням червоного вина та зниженою ймовірністю катаракти. Дослідження довели, що люди, які випивали близько 6,5 склянок червоного вина на тиждень, були менш сприйнятливі до катаракти та пов'язаних із нею наслідків. Науковці, котрі досліджують вплив червоного вина на виникнення та перебіг катаракти, вважають, що антиоксиданти в червоному вині діють як запобіжний засіб проти цієї хвороби.
  5. Генетичний чинник має велике значення щодо розвитку катаракти, найчастіше через механізми, які захищають і підтримують кришталик. Наявність катаракти в дитинстві або в ранньому віці іноді може бути наслідком певного синдрому. Прикладами хромосомних аномалій є синдром Дауна, синдром Патау, трисомія 18 (синдром Едвардса) і синдром Тернера, а у разі нейрофіброматозу типу 2-ювенільна катаракта з одного чи обох боків, синдром Альпорта, синдром Конраді, церебро-сухожильний ксантоматоз, міотонічна дистрофія та окулоцереброренальний синдром або синдром Лоу.
  6. Катаракта вплинула на творчість художника Клоде Моне. Цей відомий французький художник-імпресіоніст страждав від катаракти довгі роки. Він не міг бачити кольори з колишньо інтенсивністю, через що у його роботах стали з'являтися великі мазки незвичайних відтінків.

Будемо раді допомогти Вам щодо консультації чи вирішення хірургічного питання відносно катаракти у Центрі сучасної офтальмології.

Підготувала матеріал лікар-офтальмолог Кудра Ірина.

Запис на консультацію за телефоном: +38 (050) 584 76 57

Центр сучасної Офтальмології

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 99

Oftalmolog.if.ua

Реклама


08.01.2024 1382
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

9547
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1464
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1077
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2098
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3617
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1363

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1730

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

529

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1167

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1332
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

538
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24279
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

522
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

485
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

641
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1531
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

699
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7035
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

640
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1648 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

633
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

545