Це захворювання можна прооперувати у Центрі сучасної офтальмології.
Лікар-офтальмолог Ірина Кудра відповіла на найчастіші запитання, які чує від пацієнтів перед операцією, щоб розвіяти усі фейки та страхи.
Чому обов’язково потрібно оперувати катаракту?
Кришталик (у здорової людини - прозорий) виконує роль природньої лінзи, яка заломлює світлові промені та пропускає їх до сітківки - зір чіткий.
Коли кришталик починає мутніти внаслідок катаракти, світло або розсіюється або остаточно блокується. Зір починає затуманюватись, пацієнти описують відчуття наче починають бачити навколишній світ крізь "серпанок", "пелену" чи "товщу води". У запущених випадках людина просто втрачає зір.
Чим зумовлене помутніння кришталика?
Фізично, помутніння кришталика зумовлене денатурацією білків, котрі входять до складу цього органу, через погіршення активності шаперона кристаліна, призначеного відновлювати структуру цих білків.
Що прискорює виникнення вікової катаракти?
- тривалий прийом глюкокортикоїдних препаратів;
- наявність глаукоми на одному чи відразу обох очах;
- порушення обміну речовин в організмі через внутрішні патології (діабет);
- травми очей;
- тривала дія ультрафіолетових променів на орган зору;
- висока міопія;
- хіміотерапія;
- куріння тютюну;
- надмірне вживання алкоголю.
Які методи можуть запобігти виникнення вікової катаракти?
- носіння сонцезахисних окулярів і крислатого капелюха (УФ-випромінювання підвищує ризик як катаракти так і ВМД);
- вживання листових овочів і фруктів;
- відмова від куріння можуть зменшити загрозу появи катаракти або уповільнити її розвиток;
- жирну рибу і цільні зерна може допомогти знизити ризик виникнення катаракти;
- віт. А, С, Е, омега-3.
Від яких аспектів залежить ціна операції?
Ціна операції залежить від фірми кришталика (ІОЛ яка імплантується) і від його функцій (ІОЛ є моно фокальні і мультифокальні).
Як розраховується кришталик?
ІОЛ розраховується лікарем перед операцією на спеціальному обладнанні індивідуально для кожного пацієнта. Розрахунок лінзи безболісний.
Тривалість реабілітаційного періоду після операції?
Становить 1 місяць під час якого пацієнт капає антибактеріальні та нестероїдні протизапальні каплі за схемою вдома.
Коли повторний огляд після операції?
Через 1 місяць - це обов'язковий огляд. Оскільки під час нього лікар оглядає стан ока і призначає корекцію на близь (за умови що це моно фокальна ІОЛ).
Чи є обмеження по віку щодо операції катаракти?
Немає, оперувати катаракту можна в будь-якому віці.
В яку пору року краще провести операцію?
В будь-яку пору року.
Імплантація ІОЛ здійснюється лише при наявності діагнозу катаракта?
Не лише заміна кришталика відбувається при високій міопії, далекозорості чи астигматизму у молодих людей, яким не можливо виконати лазерну корекцію зору (це альтернатива лазерній корекції).
Ще деякі цікаві факти про катаракту
- Колір очей впливає на ризик розвитку катаракти. Згідно з дослідженнями люди з темно-карими очима мають значно вищий ризик катаракти, ніж люди у яких світлі очі.
- Вона частіше утворюється у жінок, рідше у латиноамериканців і темношкірих людей.
- Близько 20 мільйонів людей на Землі є сліпими через катаракту.
- Недавні (2021 року) дослідження у Великобританії показали, що існує значна відповідність між помірним споживанням червоного вина та зниженою ймовірністю катаракти. Дослідження довели, що люди, які випивали близько 6,5 склянок червоного вина на тиждень, були менш сприйнятливі до катаракти та пов'язаних із нею наслідків. Науковці, котрі досліджують вплив червоного вина на виникнення та перебіг катаракти, вважають, що антиоксиданти в червоному вині діють як запобіжний засіб проти цієї хвороби.
- Генетичний чинник має велике значення щодо розвитку катаракти, найчастіше через механізми, які захищають і підтримують кришталик. Наявність катаракти в дитинстві або в ранньому віці іноді може бути наслідком певного синдрому. Прикладами хромосомних аномалій є синдром Дауна, синдром Патау, трисомія 18 (синдром Едвардса) і синдром Тернера, а у разі нейрофіброматозу типу 2-ювенільна катаракта з одного чи обох боків, синдром Альпорта, синдром Конраді, церебро-сухожильний ксантоматоз, міотонічна дистрофія та окулоцереброренальний синдром або синдром Лоу.
- Катаракта вплинула на творчість художника Клоде Моне. Цей відомий французький художник-імпресіоніст страждав від катаракти довгі роки. Він не міг бачити кольори з колишньо інтенсивністю, через що у його роботах стали з'являтися великі мазки незвичайних відтінків.
Будемо раді допомогти Вам щодо консультації чи вирішення хірургічного питання відносно катаракти у Центрі сучасної офтальмології.
Підготувала матеріал лікар-офтальмолог Кудра Ірина.
Запис на консультацію за телефоном: +38 (050) 584 76 57
Центр сучасної Офтальмології
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 99
Oftalmolog.if.ua
Реклама