Карта злочинності в Україні: На Прикарпатті – злочинців менше, але хабарників - більше

 

КАРТА злочинності в Україні: серед україномовних – злочинців менше

 

На сайті ZLOCH.IN.UA в меню обираєш рік і вид злочину – карта показує ситуацію по регіонах України. Зеленим, жовтим, оранжевим, червоним позначені області за рівнем зростання злочинності.

Із заходу на схід і південь карта червонішає. Автор зазначає: на заході, та й там, де розмовляють українською, злочинів вчинюють менше. Мова, мовляв, - як синонім успіху. Про це інформує Gazeta.ua.

Так, 21-річний студент Роман Мельник із Червонограду, що на Львівщині, переміг у другому конкурсі-хакатоні SocialBoost: Open Data, темою якого було створення соціально корисних веб-проектів. З кількома приятелями-програмістами він склав кримінальну карту України.

Лідерами за цим показником є Крим і Севастополь, їх наздоганяють Запорізька та Дніпропетровська області. Донеччина не належить до п'ятірки за жодним із основних показників. Але це офіційні дані. Не переконаний, що всі злочини реєструють.

Найбезпечніше жити в Тернопільській та Івано-франківській областях. Водночас там один із найвищих рівнів хабарництва. Можливо, захід менш криміногенний, бо багато людей виїхали за кордон на заробітки. Також там більше сіл, а міста невеликі.

На заході й у центрі крадуть у півтора-два рази менше, ніж на півдні та сході. Найменше - у Франківській, Чернівецькій і Тернопільській областях. Лідирує Крим, особливо Севастополь, який у 20 разів криміногенніший за Тернопільщину. На Франківщині крадуть усемеро рідше.

Крадуть часто через безробіття. На заході люди, якщо не мають грошей, емігрують або працюють на городах. Мешканці південних регіонів - пасивніші, заганяють себе у рамки, коли вкрасти чи напасти – виправдано. Захід межує з європейськими країнами – є з чим порівняти, є куди тягнутися. Можна заробляти на прикордонній торгівлі. Склалася міграційна традиція: хтось із родичів був чи є за кордоном. У мене кілька дядьків у Сполучених Штатах, двоюрідна сестра і хрещена – в Італії, рідний брат – у США, найкращий друг до Лондона виїхав. Якщо запитати мого однолітка на cході країни, думаю, він такими міжнародними зв'язками не похвалиться.

На сході люди важко працюють, але їм треба, щоб хтось гарантував зайнятість. Західняки заповзятливіші. І ще грають роль заздрощі та рівняння на когось. Мій дядько в селі хоче бути не гірший за сестру, за сусідів, і це стимулює багато трудитися.

Кількість крадіжок корелює з картою голосування: «помаранчеві» — «сині». Зелені регіони на моїй карті – ті самі, що були «помаранчевими» на карті голосування під час виборів президента і парламенту. Ті, що в нас помаранчеві й червоні, на електоральній карті були «синіми».

Галичина і схід-південь «дружать» у категорії «злочини у сфері службової діяльності». Тамтешні чиновники однаково жовті, тоді як у центрі й на півночі країни – зелені. Там менше дають хабарів.

Тернопільська й Чернівецька області - останні за показниками злочинів, а за рівнем хабарництва – червоні. На Буковині міліція зловила на цьому в два з половиною рази більше людей, ніж у Києві. Однак це може свідчити про небажання боротися з хабарниками у столиці і промислових містах.

За кількістю злочинів, скоєних неповнолітніми, рекорд побила Житомирщина: на 100 тисяч населення – 36, на Кіровоградщині – 35.

Найменше ґвалтують на Тернопільщині. Пояснюю це високою релігійністю та відсутністю індустріальних міст.

Там, де більше розмовляють українською, менше злочинів, і навпаки. Кажуть: це тому, що схід урбаністичний і промисловий, а захід живе в селі та на заробітках. Я на калькуляторі вирахував середню кількість злочинів на тисячу осіб у Воронезькій і Ростовській областях Росії, які межують із Луганщиною та Донеччиною. Позаторік Ростовська область мала 13,2 злочину на тисячу осіб, Воронезька – 11,8, Донецька – 12,7, Луганська – 12,9, Запорізька – 13,9. Схід України в цьому аспекті є продовженням Росії. Воронезька та Ростовська області - менш промислові, ніж Донбас, а рівень порушень такий самий. Кількість злочинів на тисячу осіб на Львівщині – 6, Тернопільщині – 4,6, Івано-Франківщині – 4. Отже, мова таки має значення.

На Тернопіллі найбільша частка українців з-поміж усіх областей – 97,8 %, за даними останнього перепису населення. Далі йдуть Прикарпаття, Волинь, Рівненська та Вінницька області, за ними Львівщина з часткою українців 94,8 відсотка.

Кияни російськомовними будуть іще довго – таке у мене враження. Але 2030-ого року більшість, думаю, спілкуватимуться українською. Вона поширюватиметься зі зростанням заможності. Коли виникне асоціація: «Україна – це моя держава, і ми рухаємося вперед», тоді українську сприйматимуть як синонім успіху. Мова стане силою, через яку можна себе усвідомити, а зараз це лише елемент культури. Доки не підіймемо економіку, масові мовні зміни нереальні.

Вирішив зробити ще карту Києва: показати, в яких районах безпечніше. Даних по місту на офіційних вебсторінках міліції не було. Я прочитав Закон «Про доступ до публічної інформації» і подав запит до Міністерства внутрішніх справ. Попросив буквально все: о котрій годині скоюють злочини, кількість правопорушень, прив'язку до вулиць, розбивку по районах. Здивувався, що Троєщина – не найкриміногенніша. Станом на січень-квітень лідирував Печерський район. Тут на тисячу жителів 19,6 злочину, а на Троєщині – 9,1. Печерськ – це офіси, впливові люди, дорогі авто і квартири. Є що красти. На Голосіївський та Шевченківський райони припадають по 15 злочинів із гаком.

Хочу визначити проблемні вулиці. Патрулі розкидані по районах Києва однаково, а криміногенна ситуація всюди різна. Пости, які в центрі міста охороняють адміністративні будівлі, доцільніше перекинути у спальні райони. Можна визначити зв'язок між відсутністю освітлення і кількістю злочинів. Або: чи кіоски з продажу алкоголю, розбиті дороги, наявність парків та сміття впливають на рівень злочинності на конкретних вулицях, перехрестях, околицях. У Лондоні подекуди є таблички: «Обережно, тут крадії, замикайте дім». Це може відлякувати злодіїв.

За статистикою правоохоронців, більшість злочинів – майже чверть добової кількості – скоюють о першій ночі. Їх уп'ятеро більше, ніж о 24.00 і 2.00. Говорив про це з адвокатами. Вони припускають, що перестає працювати метро, а люди з роботи повертаються, розходяться вуличками – на них легше напасти.

З міліції дзвонили і запитували, чи задоволений їхньою інформацією. Повідомив, що виграв грант, тому спокою їм не дам.


04.07.2013 3282 0
Коментарі (0)

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

879
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2754
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1715 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3853
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5639
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1793

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

314

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

299

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

461

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

1000
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

597
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

591
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

870
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

77
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2117
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

638
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

962
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1219
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

519 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

710
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

487
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

813