Карпатський коваль-відлюдник: З вікна свого будинку бачу пів-України

 

/data/blog/120931/4fbc3b6f7ec8fff2c263a422acd180a6.jpg

 

Єдиний житель високогірного села Микола Дячук воду отримує з струмка і не платить "комуналку".

 

Карпатське село Верхній Присліп вважається одним з найбільш високогірних населених пунктів в Україні – воно розташоване на вершині гори Біла Кобила в Верховинському районі Івано-Франківської області на висоті 1350 м.

 

В селі всього чотири будинки, але живе там тільки одна людина – коваль і дроворуб, 54-річний Микола Дячук.

 

"Сегодня" дізналася у карпатського робінзона, як йому живеться на висоті 450-го поверху і чому він не хоче назад в цивілізацію.

 

Микола каже, що залишився єдиним жителем в селі, після того як решта селян або померли, або виїхали з Присліп. Каже: "Двоє моїх сусідів, досягнувши, так би мовити, повноліття – їм перевалило за 85, – померли, ще двоє переїхали в інші місця".

 

Однак Дячук розповідає, що не нудьгує.

 

"У мене тут є кінь, але я ласкаво називаю його "Коником", хоча насправді його кличка – Голуб, – розповідає горець. – А є у мене і кабанчик на ім'я Іван Петрович. Правда, на зимові свята не стане Петровича – заколю. Ну і пес Ракс ще – з ними не занудьгуєш".

 

Дячук людина сімейна, але рідня живе окремо.

 

"Є у мене і дружина, і син з дочкою, – ділиться Микола, – але вони живуть окремо. Дружина – на 600 метрів нижче Присліп оселилася".

 

З розваг у робінзона є телевізор і радіо, але він їх не дуже жалує, каже, новини погані.

 

"Ось недавно чув в новинах, як хтось познущався над старенькою. Добре, думаю, що я живу високо, – жартує Дячук. – До мене злодії полінуються лізти. Принаймні ніяких посягань на моє житло ніколи не було (від найближчого великого селища відстань – близько 8 км)".

 

Тому більшість новин Микола дізнається, коли спускається з гір, раз в тиждень.

 

"А ще у мене невеличкий город, вирощую на ньому картоплю. Більше нічого тут не дає урожай через специфіку ґрунту. Але це не біда – в лісі збираю брусницю, малину, чорницю та інші ягоди. Є балонний газ, на ньому готую їжу – розповідає нам Дячук. – На життя не скаржуся, хоч немає ні пенсії (ще не досяг пенсійного віку), ні офіційної роботи. Але і не шикую, як деякі депутати в Києві". Микола каже, що його будинок – це батьківська хата, збудована більше 100 років тому, в 1906-му. "Будинок будували ще прадіди. В будинку дві кімнати і коридор. За сто років продірявився дах, хотілося б підремонтувати її, але з грошима складно. Може, мені допоможе місцева влада знайти будматеріали за доступними цінами", – поскаржився Дячук.

 

Дячук каже, що тільки радий тому, що живе далеко від міст. Йому не докучають шум машин і мітингів.

 

"З мого вікна пів-України видно! А вище тільки Бог! – Хвалиться "робінзон". – Та й вода у мене найчистіша – в будинок по трубі прямо зі струмка тече. "Комуналку" теж не плачу, тільки за електрику близько 50 грн в місяць – ось і всі витрати".

 

З гір Дячук спускається рідко – раз на тиждень в магазин. І завжди в компанії зі своїм конем Голубом.

 

"Він завжди радий нашим походам, – каже Микола. – Приходжу його годувати, а він відразу починає усміхатися".

 

Відлюдником Микола себе не вважає, каже, що жоден день не обходиться без туристів.

 

"Приходять, цікавляться, я навіть завів зошит відвідувачів, записую телефони, – розповідає Дячук. – А бувало, приходили шукачі скарбів, хотіли золото Довбуша відрити. Адже, за легендою, скарби знаходяться десь тут...".

 

На питання про те, як пройде черговий день в його житті, Дячук відповідає так: "Так ось вже мужики прийшли, треба буде їх конячок підкувати. А взагалі, дрова пиляю, але з дозволу лісгоспу".

 


27.11.2016 580 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

464
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

662
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1963
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3429
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1261
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1261

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1444

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

414

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1059

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1225
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24189
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

438
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2595
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

492
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1437
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

627
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15300
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

427
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

133
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1157 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

566
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

465