«Карпатський простір» безліміт

В Україні вже існує кілька солідних музичних та арт-фестів, якими можна пишатися. Натомість маємо один, що є вкрай особливий. Мова про “Карпатський простір”, що вже втретє відбудеться з 4 по 6 травня в Івано-Франківську. Цей фест не схожий на жоден інший. Чому? Давайте розберемось.

Організатори, у хорошому сенсі цього слова, забили на вислів Козьми Пруткова про неможливість осягнути неосяжність. Він для слабаків. І правда, ну чому не можна на три дні зібрати в одному місті усіх – від послів до вуличних художників, від міністрів освіти до театральних режисерів? І поки хтось вважає, що це неможливо, “Карпатський простір” своїм існуванням та програмою доводить протилежне. Не дарма слоган фестивалю: «Мистецтво єднає».

Вісімнадцять країн-учасників – рекорд цього року. За ним стоїть велика праця співорганізаторів: Міністерства культури України, Міністерства інформаційної політики України, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної ради, Івано-Франківської міської ради та Національного академічного театру оперети та його художнього керівника Богдана Струтинського

У ці травневі дні фестиваль буде усюди. Перше, що побачить гість – великий ярмарок країн-учасниць та галерею скульптур у центральному парку.

В кінотеатрі «Люм’єр» – безкоштовно – буде показано найкращі вітчизняні стрічки та мультфільми останнього року. Серед яких «Міф» про Василя Сліпака, всесвітньо відомого оперного співака, який добровольцем пішов на війну на Сході країни та віддав життя за Батьківщину. А також фільм-переможець Берлінського кінофестивалю «Про тіло та душу» угорської режисерки Ільдіко Еньєді.

В філармонії відбуватимуться концерти, серед яких не варто пропустити виступ Симфонічного оркестру Підкарпатської філармонії імені Артура Малаєвського (Жешув, Польша) під орудою диригента Славоміра Чрзановського.

Але головні точки, між якими вируватиме життя фесту, то є програми головної сцени просто неба на площі Франка та театральної програми, що розгортатиметься паралельно на трьох сценах: великій та камерній Обласного академічного музично-драматичного театру та на сцені Обласного театру ляльок.

Після 10-річної перерви до України завітає Національний угорський театр, який очолює унікальний україно-угорський режисер Аттіла Віднянський – 4 травня він презентує свою виставу «Сім’я Тотів».

Вперше в Україну приїде незалежний музично-театральний проект із Білорусі «З життя комах». Цю мультимедійну виставу створили режисери Світлана Бень та драматург Дмитро Богославський. А 6 травня – можна буде побачити запальну комедію «Вінздорські витівниці» від польського Драматичного театру імені Єжи Шанявського у Плоцьку.

На камерній сцені зіграють вистави із Грузії та Чехії, а наостанок – 7 травня – спеціальний гість фестивалю, вистава «Річард ІІІ» Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка, у заголовній ролі – славетний Богдан Бенюк

Програма, що пройде на сцені Театру ляльок насичена, але варто встигнути на декілька унікальних вистав. Закарпатський театр «Бавка» покаже «Коняги» режисера Михайла Яремчука, одного з найвідоміших лялькарів України.

Із Литви до Франека завітає єдиний у Європі мандрівний театр ляльок на колесах із виставою для дітей «Рибалочка». А румунський театр «Василячі» привезе своє бачення відомої на увесь світ історії Джонатана Свіфта «Мандри Гуллівера». 

Що ж до головної сцени, то саме на ній 4 травня, о 16.00, відбудеться урочисте відкриття фестивалю за участю Національного академічного симфонічного оркестру України під орудою Володимира Сіренка, муніципального камерного хору «Галицькі передзвони» та молодіжного хору "Осанна".

А о 21:00, щовечора на усіх чекає шоу. 4 травня – концерт гурту «Друга ріка», 5 травня – виступ легендарних «ТНМК», а 6 травня – всесвітно відомого швейцарського гурту Kadebostany.

Тож, як осягнути неосяжне простому глядачу? Кілька порад. По-перше, зверніть увагу, що у програмі є події безкоштовні та із входом за квитками – тож якщо у парк скульптур чи на діджей-вечірку у Палаці Потоцьких чекають всіх охочих, то за вхід до театру чи філармонії доведеться заплатити. Квитки, до речі, вже чекають у касах. 

По-друге, вирушаючи у місто, сплануйте маршрут! Програма фестивалю така насичена, що напевно вам вдасться потрапити не на одну, а на кілька подій, які розташовані поблизу – у Парку імені Адама Міцкевича чи у міській Ратуші, у Театрі імені Марійки Підгірянки чи на Площі імені Івана Франка. Мандрувати фестивалем можна увесь день, аби вистачило сил. 

По-третє, не лишайте дітей вдома. На фестивалі потужна дитяча програма – це і спеціальний Дитячий простір у Палаці Потоцьких, який працюватиме щоденно з 11.00, і програма Театру ляльок.

Тож цікаво буде усім. А головне – вже зовсім скоро, 4 травня зовсім поруч.

 


11.04.2018 Анна Захожа 4199
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

265
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

606
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

535
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5445
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1448
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1324

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

374

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1212

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1049

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

965
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

279
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10657
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

358
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

628
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5670
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1442
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

334
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

238
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

591 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1029
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

892