«Карпатський простір» безліміт

В Україні вже існує кілька солідних музичних та арт-фестів, якими можна пишатися. Натомість маємо один, що є вкрай особливий. Мова про “Карпатський простір”, що вже втретє відбудеться з 4 по 6 травня в Івано-Франківську. Цей фест не схожий на жоден інший. Чому? Давайте розберемось.

Організатори, у хорошому сенсі цього слова, забили на вислів Козьми Пруткова про неможливість осягнути неосяжність. Він для слабаків. І правда, ну чому не можна на три дні зібрати в одному місті усіх – від послів до вуличних художників, від міністрів освіти до театральних режисерів? І поки хтось вважає, що це неможливо, “Карпатський простір” своїм існуванням та програмою доводить протилежне. Не дарма слоган фестивалю: «Мистецтво єднає».

Вісімнадцять країн-учасників – рекорд цього року. За ним стоїть велика праця співорганізаторів: Міністерства культури України, Міністерства інформаційної політики України, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної ради, Івано-Франківської міської ради та Національного академічного театру оперети та його художнього керівника Богдана Струтинського

У ці травневі дні фестиваль буде усюди. Перше, що побачить гість – великий ярмарок країн-учасниць та галерею скульптур у центральному парку.

В кінотеатрі «Люм’єр» – безкоштовно – буде показано найкращі вітчизняні стрічки та мультфільми останнього року. Серед яких «Міф» про Василя Сліпака, всесвітньо відомого оперного співака, який добровольцем пішов на війну на Сході країни та віддав життя за Батьківщину. А також фільм-переможець Берлінського кінофестивалю «Про тіло та душу» угорської режисерки Ільдіко Еньєді.

В філармонії відбуватимуться концерти, серед яких не варто пропустити виступ Симфонічного оркестру Підкарпатської філармонії імені Артура Малаєвського (Жешув, Польша) під орудою диригента Славоміра Чрзановського.

Але головні точки, між якими вируватиме життя фесту, то є програми головної сцени просто неба на площі Франка та театральної програми, що розгортатиметься паралельно на трьох сценах: великій та камерній Обласного академічного музично-драматичного театру та на сцені Обласного театру ляльок.

Після 10-річної перерви до України завітає Національний угорський театр, який очолює унікальний україно-угорський режисер Аттіла Віднянський – 4 травня він презентує свою виставу «Сім’я Тотів».

Вперше в Україну приїде незалежний музично-театральний проект із Білорусі «З життя комах». Цю мультимедійну виставу створили режисери Світлана Бень та драматург Дмитро Богославський. А 6 травня – можна буде побачити запальну комедію «Вінздорські витівниці» від польського Драматичного театру імені Єжи Шанявського у Плоцьку.

На камерній сцені зіграють вистави із Грузії та Чехії, а наостанок – 7 травня – спеціальний гість фестивалю, вистава «Річард ІІІ» Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка, у заголовній ролі – славетний Богдан Бенюк

Програма, що пройде на сцені Театру ляльок насичена, але варто встигнути на декілька унікальних вистав. Закарпатський театр «Бавка» покаже «Коняги» режисера Михайла Яремчука, одного з найвідоміших лялькарів України.

Із Литви до Франека завітає єдиний у Європі мандрівний театр ляльок на колесах із виставою для дітей «Рибалочка». А румунський театр «Василячі» привезе своє бачення відомої на увесь світ історії Джонатана Свіфта «Мандри Гуллівера». 

Що ж до головної сцени, то саме на ній 4 травня, о 16.00, відбудеться урочисте відкриття фестивалю за участю Національного академічного симфонічного оркестру України під орудою Володимира Сіренка, муніципального камерного хору «Галицькі передзвони» та молодіжного хору "Осанна".

А о 21:00, щовечора на усіх чекає шоу. 4 травня – концерт гурту «Друга ріка», 5 травня – виступ легендарних «ТНМК», а 6 травня – всесвітно відомого швейцарського гурту Kadebostany.

Тож, як осягнути неосяжне простому глядачу? Кілька порад. По-перше, зверніть увагу, що у програмі є події безкоштовні та із входом за квитками – тож якщо у парк скульптур чи на діджей-вечірку у Палаці Потоцьких чекають всіх охочих, то за вхід до театру чи філармонії доведеться заплатити. Квитки, до речі, вже чекають у касах. 

По-друге, вирушаючи у місто, сплануйте маршрут! Програма фестивалю така насичена, що напевно вам вдасться потрапити не на одну, а на кілька подій, які розташовані поблизу – у Парку імені Адама Міцкевича чи у міській Ратуші, у Театрі імені Марійки Підгірянки чи на Площі імені Івана Франка. Мандрувати фестивалем можна увесь день, аби вистачило сил. 

По-третє, не лишайте дітей вдома. На фестивалі потужна дитяча програма – це і спеціальний Дитячий простір у Палаці Потоцьких, який працюватиме щоденно з 11.00, і програма Театру ляльок.

Тож цікаво буде усім. А головне – вже зовсім скоро, 4 травня зовсім поруч.

 


11.04.2018 Анна Захожа 4120
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

890 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

804
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1620
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2248
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4227 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3234

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

227

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

455

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

396

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

865
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

637
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

682
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

966
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1091
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

679
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6264
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1756
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31772 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1559
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

763 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

728