Карпати стають небезпечними через гори сміття (фото)

 

/data/blog/38847/ffa134173c93ff54e5db0803483b711c.gif

 

Гори сміття у Карпатах – небезпечні для здоров’я як горян, так і туристів. У цьому пересвідчилось Радіо Свобода.

 

Карпати манять людей цілющим повітрям і гірськими ріками, але чи такі вже вони цілющі і безпечні для здоров’я у Верховинському районі, що на Івано-Франківщині?

 

Тут більше двох десятиліть серед краси гір і Чорного Черемоша утворилось неконтрольоване сміттєзвалище, яке отруює землю, повітря, воду, відтак – шкодить людям.

 

Верховина межує з мальовничим селом Криворівня, яким зачаровувались українські письменники та етнографи, де планувалось створити музей під відкритим небом. Це – справжня карпатська туристична перлина. Угору від музею Михайла Грушевського починається село Бережниця, що входить до Криворівнянської сільради. Ще дорогою попід парканами людських осель побачила кілька місць, де просто валялись купи сміття. Раптом шлагбаум і внизу урочища Устя-2, на березі гірського потоку Бережниця, що впадає у Чорний Черемош (з Білим Черемошем дає початок річки Черемош, басейн Дунаю) – величезне сміттєзвалище на площі 0,8 гектара.

 

Тут ще з радянських часів утворилось стихійне сміттєзвалище, а у 1997 році депутати Верховинської райради ухвалили рішення про створення тимчасового сміттєзвалища, і сюди з Верховини везуть усе сміття.

 

За день нарахувала близько десяти машин. На сміттєзвалищі зберігається більше 3 тисяч тон твердих побутових відходів, які ніхто не сортує. Селяни майже десять років воюють з владою, вимагаючи закрити сміттєзвалище: перекривали дорогу до смітника, писали листи керівникам всіх рівнів, зокрема, і президентам Віктору Ющенку і Віктору Януковичу.

 

Після обіцянки Віктора Ющенка закрити сміттєзвалище якийсь час сміття сюди не везли, розповіли мешканці Бережниці.

 

"Може два місяці ніхто не вивозив. Сім і десять машин на день може бути з Верховини. - У мене двоє дітей. Старшій шість років. Мою дитину постійно обсипає, тут палять те сміття, воно розлітається, ми цим дихаємо і п’ємо воду. Тут і кози, і свині, і пси, і мертві коти. Раніше везли туалетні відходи, тепер вже заборонили. – До президента писали. Коли відкривали смітник, то договір склали з лісництвом, бо то його землі, то сказали до 2017 року тут буде. Бо це близько до району, бензину не потрібно багато. Люди везуть ночами і попри дорогу викидають сміття. - Я тут з молодих років живу. Такий тут сморід, туди корови заходять. Нічого не можемо зробити, щоб зупинити. Просто бусиками везуть, бо тут шлагбаум, і кидають нам сміття попід хати. - А вода зелена коло того смітника», – розповіли мешканці Бережниці.

 

Дощ змиває смітник, і всі отруйні речовини потрапляють у Чорний Черемош. А через гниття сміття утворюється ще й дуже шкідливий газ, який є радіоактивний, і ним дихають люди. Всі отруйні речовини потрапляють у ґрунт, а відтак і у криниці. У смітнику – розплідник мишей і змій. Санепідемслужба досить формально робить проби води і землі лише тоді, коли люди бунтують, кажуть місцеві жителі.

 

Голова Верховинської районної адміністрації Василь Гондурак каже, що у 2017 році небезпечний смітник закриють, але сам не впевнений у своїх словах.

 

"Покажіть мені краще сміттєзвалище в інших районах. У районі жодної території немає, ми б заплатили будь-які гроші лише б нам виділили земельну ділянку під сміттєзвалище, все приватизовано, роздано. Не я той смітник зробив. Ми мусимо використовувати те, що є, комбінат комунальне підприємство вже має документацію на цей смітник, щоб зробити рекультивацію потрібно півтори мільйони гривень. Ми виділяємо кошти на підтримку сміттєзвалища", – каже посадовець.

 

Однак жодної роботи комунального підприємства щодо впорядкування сміттєзвалища не бачила. До слова, нижче від нього закопане попереднє, яке теж отруює землю і гірські води. Але щоб у Верховинському районі закрили сміттєзвалище, потрібно збудувати сміттєпереробний завод біля Коломиї. Втім, на сьогодні навіть не зроблено проектно-технічну документацію.

 

Чиновник департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської облдержадміністрації Олександр Дерев’янко пообіцяв, що до кінця року проект зроблять.

 

Водночас Олександр Дерев’янко не пояснив ситуацію щодо сміттєзвалища поблизу Криворівні: мовляв, не знає. Хоча саме департамент ЖКГ розробив кілька років тому "Концепцію поводження з твердими побутовими відходами", яка до 2020 року передбачає стовідсоткову переробку зібраного сміття, але цей документ написаний задля звіту.

 

Депутат Івано-Франківської облради Андрій Троценко розповів Радіо Свобода, що на вирішення екологічних проблем протягом трьох останніх років держава виділила області майже 300 мільйонів гривень.

 

"Проблема в тому, що у нас в області немає жодного сміттєпереробного заводу, і ми хочемо у п’яти районах побудувати такі заводи", – пояснив депутат. Але і це наразі – віртуальні плани, бо ніхто з мешканців районів не погоджується на будівництво сміттєпереробних заводів. Сміттєзвалище у Бережниці – це лише одна з ілюстрацій загальної картини засміченості Івано-Франківщини, влада якої пріоритетом розвитку регіону визначила туризм, і саме на туризмі у Карпатах люди заробляють гроші. На кожному вільному клаптику землі виростають нові будинки для туристів, натомість ставлення до природи – дикунське, за що, кажуть літні гуцули, природа мстить повенями. Івано-Франківська влада допоки пише проекти і освоює державні гроші мала б просто встановити таблички у горах і біля річок – "Увага! Небезпечно для здоров’я, отруйні відходи". Це, принаймні, було б чесно.

 

Фіртка уже писала, що Карпати перетворюють на смітник.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


02.08.2013 1041 0
Коментарі (0)

10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

10718 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1782
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1677
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2696
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4531
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

3178

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

260

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

995

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1399

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1288
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1661
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1455
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1180
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

545
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

621
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1822
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1951 8
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20315
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

296
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

649 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

688
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1032