Карантинні обмеження або хто платить за хаос

Сліпенчук Наталія Андріївна,  партнер юридичної компанії, адвокат, кандидат юридичних наук проаналізувала те, як карантинні обмеження сформували загальний хаос практично на усіх рівнях обговорення.



Останні вихідні як представники громадськості та бізнесу, так і влади усіх рівнів зустріли у стані підвищеної емоційної турбулентності.

Базовою темою залишається твердження про неналежність суб’єкта впровадження карантинних обмежень та як наслідок їх неконституційність як основний аргумент до незгоди.

Заради справедливості треба звернути увагу громадськості, що ще 28 серпня 2020 року ми отримали Рішення Великої Палати Конституційного суду України № 10-р/2020, у якому Суд визнав неконституційними лише положення частин першої, третьої статті 29 Закону “Про Державний бюджет України на 2020 рік” № 294 та абзацу дев’ятого пункту 2 розділу ІІ „Прикінцеві положення“ Закону України “Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік” № 553, а в частині Постанови Кабінету Міністрів України, згідно з якою і було впроваджено карантин – провадження закрив. При цьому, три судді Конституційного Суду надали окрему думку, де представили значно категоричнішу позицію щодо наявних обмежень.

Наступною підставою для суспільної протидії стало прийняття виконкомами деяких міст рішень, відповідно до яких суботи та неділі до 30 листопада цього року є робочими днями.

Проте допоки суспільство на найвищому рівні не отримає комплексну позицію щодо конституційності обмежень, а представники влади будуть сперечатись чи «субота - це понеділок», реальний бізнес змушений платити як недоотриманими доходами та втраченими робочими місцями, так і великими штрафами.

Щодо останніх звертаємо увагу на один суттєвий нюанс. Статтею 44-3 КУпАП встановлено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей. Згідно з даною нормою загальний розмір штрафу, який накладається на громадян, становить від 17 000 до 34 000 гривень. При цьому, ніхто не звертає увагу, що у разі накладення штрафу на посадових осіб платити доведеться значно більше, а саме - від 34 000 до 170 000 гривень. Тому, фізичним особам-підприємцям слід мати на увазі, що громадянин – суб’єкт підприємницької діяльності може бути визнаний службовою особою (посадовою особою) за умови найму працівників для сприяння йому у здійсненні підприємницької діяльності. За таких обставин він набуває організаційно-розпорядчих повноважень стосовно найманих працівників. Дане твердження підтверджується Листом Міністерства юстиції України від 03.11.2006 № 22-48-548 «Щодо роз’яснення понять «службова особа» та «посадова особа».

Однак можливість притягнення до відповідальності супроводжується багатьма нюансами. Так, наявна судова практика свідчить про типові помилки при складанні протоколів, серед яких: недеталізована/неточно викладена фабула адміністративного правопорушення, виправлення у протоколі тощо. Крім цього, в залежності від особливості порушення доцільно також виокремити підстави для закриття справ щодо заборони здійснення господарської діяльності під час карантину:

  • відсутні письмові докази, які підтверджують, що особа, яка притягається до відповідальності, є ФОП або посадовою особою такої юридичної особи;
  • відсутня фото/відеофіксація фактів приймання відвідувачів та/або здійснення торгівельної діяльності та/або підтвердження письмовими доказами (наприклад, чеки, квитанції, накладні);
  • суб’єкт господарювання, якого (посадову особу якого) притягують до відповідальності, не здійснює діяльність за вказаною у протоколі адресою.

Тому, для належного захисту у справах вказаної категорії потрібно першочергово зосередитися на наявності чи відсутності доказів вчинення адміністративного правопорушення, які повинні бути зібрані до моменту передачі справи до суду. Також звертаємо увагу, що формальні порушення у протоколі не завжди є однозначною підставою для непритягнення особи до адміністративної відповідальності, а швидше - додатковим аргументом. У зв'язку з цим, суди з підстав недотримання формальних вимог не закривають провадження у справі, а відправляють матеріали на доопрацювання до органів чи осіб, які їх склали.

Щодо реальних цифр, то згідно із даними Національної поліції Івано-Франківської області, протягом останніх вихідних на Прикарпатті працювало 96 рейдових груп, які провели 410 рейдів та перевірили більше тисячі закладів.

За вказаний період поліцейські склали 32 протоколи за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Тому рекомендації окремих юристів про необхідність протидії та нехтування карантинних обмежень є сумнівними та працюють лише за наявності підстав для оскарження та, що не менш важливе, коштів на фаховий юридичний супровід.

Більш логічною та зваженою є позиція правників, за якої бізнесу на даний період слід юридично грамотно оформити можливість продовження діяльності в нових реаліях, розширено використовуючи дозволені механізми. При цьому, ніхто не скасовує сподівання на подальше регулювання карантинних заходів, базуючись на принципі ефективності їх впровадження.


Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5199 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1835 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4043 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3169 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7959 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20292 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

817

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1911

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2390
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

186
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

693
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

475
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

975
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1214 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6098 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23389 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

291
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

988 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1168 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

496