Карантинні обмеження або хто платить за хаос

Сліпенчук Наталія Андріївна,  партнер юридичної компанії, адвокат, кандидат юридичних наук проаналізувала те, як карантинні обмеження сформували загальний хаос практично на усіх рівнях обговорення.



Останні вихідні як представники громадськості та бізнесу, так і влади усіх рівнів зустріли у стані підвищеної емоційної турбулентності.

Базовою темою залишається твердження про неналежність суб’єкта впровадження карантинних обмежень та як наслідок їх неконституційність як основний аргумент до незгоди.

Заради справедливості треба звернути увагу громадськості, що ще 28 серпня 2020 року ми отримали Рішення Великої Палати Конституційного суду України № 10-р/2020, у якому Суд визнав неконституційними лише положення частин першої, третьої статті 29 Закону “Про Державний бюджет України на 2020 рік” № 294 та абзацу дев’ятого пункту 2 розділу ІІ „Прикінцеві положення“ Закону України “Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік” № 553, а в частині Постанови Кабінету Міністрів України, згідно з якою і було впроваджено карантин – провадження закрив. При цьому, три судді Конституційного Суду надали окрему думку, де представили значно категоричнішу позицію щодо наявних обмежень.

Наступною підставою для суспільної протидії стало прийняття виконкомами деяких міст рішень, відповідно до яких суботи та неділі до 30 листопада цього року є робочими днями.

Проте допоки суспільство на найвищому рівні не отримає комплексну позицію щодо конституційності обмежень, а представники влади будуть сперечатись чи «субота - це понеділок», реальний бізнес змушений платити як недоотриманими доходами та втраченими робочими місцями, так і великими штрафами.

Щодо останніх звертаємо увагу на один суттєвий нюанс. Статтею 44-3 КУпАП встановлено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей. Згідно з даною нормою загальний розмір штрафу, який накладається на громадян, становить від 17 000 до 34 000 гривень. При цьому, ніхто не звертає увагу, що у разі накладення штрафу на посадових осіб платити доведеться значно більше, а саме - від 34 000 до 170 000 гривень. Тому, фізичним особам-підприємцям слід мати на увазі, що громадянин – суб’єкт підприємницької діяльності може бути визнаний службовою особою (посадовою особою) за умови найму працівників для сприяння йому у здійсненні підприємницької діяльності. За таких обставин він набуває організаційно-розпорядчих повноважень стосовно найманих працівників. Дане твердження підтверджується Листом Міністерства юстиції України від 03.11.2006 № 22-48-548 «Щодо роз’яснення понять «службова особа» та «посадова особа».

Однак можливість притягнення до відповідальності супроводжується багатьма нюансами. Так, наявна судова практика свідчить про типові помилки при складанні протоколів, серед яких: недеталізована/неточно викладена фабула адміністративного правопорушення, виправлення у протоколі тощо. Крім цього, в залежності від особливості порушення доцільно також виокремити підстави для закриття справ щодо заборони здійснення господарської діяльності під час карантину:

  • відсутні письмові докази, які підтверджують, що особа, яка притягається до відповідальності, є ФОП або посадовою особою такої юридичної особи;
  • відсутня фото/відеофіксація фактів приймання відвідувачів та/або здійснення торгівельної діяльності та/або підтвердження письмовими доказами (наприклад, чеки, квитанції, накладні);
  • суб’єкт господарювання, якого (посадову особу якого) притягують до відповідальності, не здійснює діяльність за вказаною у протоколі адресою.

Тому, для належного захисту у справах вказаної категорії потрібно першочергово зосередитися на наявності чи відсутності доказів вчинення адміністративного правопорушення, які повинні бути зібрані до моменту передачі справи до суду. Також звертаємо увагу, що формальні порушення у протоколі не завжди є однозначною підставою для непритягнення особи до адміністративної відповідальності, а швидше - додатковим аргументом. У зв'язку з цим, суди з підстав недотримання формальних вимог не закривають провадження у справі, а відправляють матеріали на доопрацювання до органів чи осіб, які їх склали.

Щодо реальних цифр, то згідно із даними Національної поліції Івано-Франківської області, протягом останніх вихідних на Прикарпатті працювало 96 рейдових груп, які провели 410 рейдів та перевірили більше тисячі закладів.

За вказаний період поліцейські склали 32 протоколи за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Тому рекомендації окремих юристів про необхідність протидії та нехтування карантинних обмежень є сумнівними та працюють лише за наявності підстав для оскарження та, що не менш важливе, коштів на фаховий юридичний супровід.

Більш логічною та зваженою є позиція правників, за якої бізнесу на даний період слід юридично грамотно оформити можливість продовження діяльності в нових реаліях, розширено використовуючи дозволені механізми. При цьому, ніхто не скасовує сподівання на подальше регулювання карантинних заходів, базуючись на принципі ефективності їх впровадження.


Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

13788
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1509
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1096
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2122
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3661
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1381

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1783

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

557

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1185

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1351
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

618
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24295
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

542
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

508
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

658
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1546
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

711
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7348
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

657
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1709 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

649
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

557