Карантинні обмеження або хто платить за хаос

Сліпенчук Наталія Андріївна,  партнер юридичної компанії, адвокат, кандидат юридичних наук проаналізувала те, як карантинні обмеження сформували загальний хаос практично на усіх рівнях обговорення.



Останні вихідні як представники громадськості та бізнесу, так і влади усіх рівнів зустріли у стані підвищеної емоційної турбулентності.

Базовою темою залишається твердження про неналежність суб’єкта впровадження карантинних обмежень та як наслідок їх неконституційність як основний аргумент до незгоди.

Заради справедливості треба звернути увагу громадськості, що ще 28 серпня 2020 року ми отримали Рішення Великої Палати Конституційного суду України № 10-р/2020, у якому Суд визнав неконституційними лише положення частин першої, третьої статті 29 Закону “Про Державний бюджет України на 2020 рік” № 294 та абзацу дев’ятого пункту 2 розділу ІІ „Прикінцеві положення“ Закону України “Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік” № 553, а в частині Постанови Кабінету Міністрів України, згідно з якою і було впроваджено карантин – провадження закрив. При цьому, три судді Конституційного Суду надали окрему думку, де представили значно категоричнішу позицію щодо наявних обмежень.

Наступною підставою для суспільної протидії стало прийняття виконкомами деяких міст рішень, відповідно до яких суботи та неділі до 30 листопада цього року є робочими днями.

Проте допоки суспільство на найвищому рівні не отримає комплексну позицію щодо конституційності обмежень, а представники влади будуть сперечатись чи «субота - це понеділок», реальний бізнес змушений платити як недоотриманими доходами та втраченими робочими місцями, так і великими штрафами.

Щодо останніх звертаємо увагу на один суттєвий нюанс. Статтею 44-3 КУпАП встановлено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей. Згідно з даною нормою загальний розмір штрафу, який накладається на громадян, становить від 17 000 до 34 000 гривень. При цьому, ніхто не звертає увагу, що у разі накладення штрафу на посадових осіб платити доведеться значно більше, а саме - від 34 000 до 170 000 гривень. Тому, фізичним особам-підприємцям слід мати на увазі, що громадянин – суб’єкт підприємницької діяльності може бути визнаний службовою особою (посадовою особою) за умови найму працівників для сприяння йому у здійсненні підприємницької діяльності. За таких обставин він набуває організаційно-розпорядчих повноважень стосовно найманих працівників. Дане твердження підтверджується Листом Міністерства юстиції України від 03.11.2006 № 22-48-548 «Щодо роз’яснення понять «службова особа» та «посадова особа».

Однак можливість притягнення до відповідальності супроводжується багатьма нюансами. Так, наявна судова практика свідчить про типові помилки при складанні протоколів, серед яких: недеталізована/неточно викладена фабула адміністративного правопорушення, виправлення у протоколі тощо. Крім цього, в залежності від особливості порушення доцільно також виокремити підстави для закриття справ щодо заборони здійснення господарської діяльності під час карантину:

  • відсутні письмові докази, які підтверджують, що особа, яка притягається до відповідальності, є ФОП або посадовою особою такої юридичної особи;
  • відсутня фото/відеофіксація фактів приймання відвідувачів та/або здійснення торгівельної діяльності та/або підтвердження письмовими доказами (наприклад, чеки, квитанції, накладні);
  • суб’єкт господарювання, якого (посадову особу якого) притягують до відповідальності, не здійснює діяльність за вказаною у протоколі адресою.

Тому, для належного захисту у справах вказаної категорії потрібно першочергово зосередитися на наявності чи відсутності доказів вчинення адміністративного правопорушення, які повинні бути зібрані до моменту передачі справи до суду. Також звертаємо увагу, що формальні порушення у протоколі не завжди є однозначною підставою для непритягнення особи до адміністративної відповідальності, а швидше - додатковим аргументом. У зв'язку з цим, суди з підстав недотримання формальних вимог не закривають провадження у справі, а відправляють матеріали на доопрацювання до органів чи осіб, які їх склали.

Щодо реальних цифр, то згідно із даними Національної поліції Івано-Франківської області, протягом останніх вихідних на Прикарпатті працювало 96 рейдових груп, які провели 410 рейдів та перевірили більше тисячі закладів.

За вказаний період поліцейські склали 32 протоколи за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Тому рекомендації окремих юристів про необхідність протидії та нехтування карантинних обмежень є сумнівними та працюють лише за наявності підстав для оскарження та, що не менш важливе, коштів на фаховий юридичний супровід.

Більш логічною та зваженою є позиція правників, за якої бізнесу на даний період слід юридично грамотно оформити можливість продовження діяльності в нових реаліях, розширено використовуючи дозволені механізми. При цьому, ніхто не скасовує сподівання на подальше регулювання карантинних заходів, базуючись на принципі ефективності їх впровадження.


Коментарі ()

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

785
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

604
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

9382 7
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2697 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1995
11.04.2023
Уляна Мокринчук

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2497

Як московити крали історію наших предків.

189

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

183

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

717

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

756
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

166
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

277
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

492
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

168
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

425
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

509
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

649 1
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5760
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

229
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

396
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

482
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

488