Карантин, пенсії та газ: які зміни чекають на українців у травні

У травні карантин можуть пом'якшити, пенсії - проіндексувати, а ціни на газ знизити. На українців також очікують кілька змін у відносинах з постачальниками комунальних послуг.

Про це пише Фіртка з посиланням на ВВС Україна.

Карантин з пом'якшенням

Вже з 1 травня можуть відкритися деякі ринки. Але підставою для відкриття продуктових і аграрних ринків під час карантину буде рішення відповідного територіального органу Держпродспоживслужби про дотримання протиепідемічних вимог.

До 11 травня в Україні триватиме карантин.

Після цього, за рішенням уряду, деякі обмеження будуть зняті чи послаблені, а деякі залишаться. Зокрема, можуть відкрити парки і сквери, базари і невеликі магазини, перукарні.

Але громадський транспорт, очевидно, і надалі працюватиме з обмеженнями.

Утім, в уряді зазначають: якщо кількість випадків зараження на коронавірус буде зростати, чинні заборони збережуться.

Пенсії мають зрости

Від 1 травня має початися індексація пенсій, яку очікували ще у березні.

За умовами пенсійної реформи, індексація пенсій залежно від середньої заробітної платні та інфляції має відбуватися автоматично. Перша автоматична індексація відбулася у березні 2019 року.

Очікувалося, що так само має статися і цього року. Проте цього року урядові довелося ухвалити окрему постанову, а також змінити бюджет, аби підвищити пенсії.

Зокрема, останніми змінами до бюджету витрати на Пенсійний фонд були збільшені на 30 млрд грн.

Міністр соціальної політики Марина Лазебна повідомила, що в середньому підвищення пенсій становитиме 260 грн, а мінімальне - 100 грн.

Як уточнили у Пенсійному фонді, якщо розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії буде меншим за 100 гривень, буде встановлено доплату до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Підвищену пенсію мають отримати 8,4 мільйона пенсіонерів.

На початок 2020 року 35% українських пенсіонерів отримували від 1 500 до 2 000 грн на місяць. Ще стільки ж - до 3 000 грн. До 4 000 грн отримують близько 12% пенсіонерів. Лише 2,3% пенсіонерів в Україні отримують понад 10 000 грн на місяць.

У квітні пенсіонерам, які отримують менше 5 000 грн, виплатили одноразову доплату в тисячу гривень.

А у травні одноразову доплату - від 900 до 4120 грн - мають отримати ветерани війни.

Газ і далі дешевшає

Ціни на газ для промисловості у травні знизяться приблизно на 15% проти квітня. Мінімальна ціна - для споживачів, які не мають боргів і купують понад 50 тис. кубів - становитиме 4 105,2 грн за тисячу кубів.

Якою буде ціна на газ для населення у цьому місяці стане відомо трохи згодом, але вже зараз можна сказати, що вона також буде меншою, ніж у квітні.

У квітні ціна газу для населення зменшилася на 15% проти березня, а від початку року впала на 38%, повідомляють в "Нафтогазі".

А от повністю ринковими ціни на газ для населення поки що не стануть.

Ринок відкладено, спецзобов'язання - залишаються

Від 1 травня 2020 року ціни на газ для усіх споживачів, включно з населенням, мали стати ринковими. Проте уряд продовжив покладати на "Нафтогаз" спецзобов'язання з продажу газу для потреб населення до 1 липня 2020 року, а для виробників теплової енергії - до 1 травня 2021 року.

"Спеціальні зобов'язання", або ПСО (Public Service Obligation), означають, що той чи інший постачальник має продавати свою продукцію за пільговою ціною певним споживачам.

З осені 2015 року в Україні скасували державне регулювання цін на газ. Проте ринкові ціни за нього платить лише промисловість, тоді як населення і виробники теплової енергії все ще платять за газ за пільговими розцінками, а "Нафтогаз" уповноважений урядом постачати газ цим споживачам.

Україна взяла на себе зобов'язання повністю лібералізувати ринок газу з 1 травня цього року, після завершення опалювального сезону. Тепер це відкладається.

Тривалий час встановлення ринкових цін на газ для всіх споживачів було умовою співпраці з МВФ, а невиконання цієї умови ставало причиною того, що Україна не могла отримати гроші від головного міжнародного кредитора.

Нині Україна також веде переговори з МВФ про початок нової програми співпраці та тлі уповільнення економіки та пікових боргових виплат.

Ремонт труби - справа індивідуальна

З 1 травня завершується перехідний період і набувають чинності нові норми закону "Про житлово-комунальні послуги", схваленого ще у 2017. Частина з них працює вже рік - від травня минулого року. Запровадження інших відклали на цей рік.

Згідно із законом, до 1 травня 2020 року співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління були зобов'язані визначитись, як організують свої відносини з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електроенергії і природного газу), а виконавці комунальних послуг - укласти зі співвласниками договори.

Загалом, згідно із законом, мешканці багатоповерхівок мають три варіанти договорів із постачальниками комунальних послуг:

  • індивідуальний договір,
  • колективний договір,
  • договір у статусі колективного споживача.

Споживання електрики та газу можливе тільки на підставі індивідуальних договорів. А всі інші послуги - опалення, постачання води та водовідведення, вивіз сміття - можуть здійснюватися за різними договорами.

Плата за саму послугу та абонплата є регульованими, вони будуть відображені у платіжках, а от вартість обслуговування мереж всередині будинку є ринковою, тобто про її розмір співвласники мають домовлятися з надавачем послуги.

Якщо співвласники багатоквартирного будинку самостійно не обрали одну з моделей організації договірних відносин, або не погодили з виконавцем розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником після 1 травня 2020 має бути укладено індивідуальний договір.

Такий договір, зокрема, не включає плату за обслуговування внутрішньобудинкових мереж. Це означає, що за ліквідацію аварій всередині будинку - наприклад, прорив труби, - його мешканці повинні будуть платити самі.

Як роз'яснювали в уряді раніше, до моменту укладення нових договорів про надання комунальних послуг за вимогами і правилами Закону про ЖКП, плата за комунальні послуги підприємств тепло-, водопостачання і водовідведення нараховуватиметься відповідно до договорів, укладених до 1 травня 2019.

Крім того, за законом про ЖКП, з 1 травня почне діяти норма про пеню за несвоєчасну оплату комунальних послуг. Проте пеня не стосуватиметься боргів, накопичених до травня цього року.


01.05.2020 6597
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2732
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20875
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1817
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1299 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2315
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3960

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

597

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2071

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

763

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1368
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

428
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

952
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24454
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

681
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

699
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

649
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

791
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8138
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

675 1
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

830
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2120 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

783