Кандидатам не має сенсу грати у чесну гру, адже правила не змінилися

 

Голова Івано-Франківської обласної Спілки молодих політологів розповів ОПОРІ про можливі фальсифікації та виборчу специфіку різних регіонів України.



- Судячи з досить агресивної передвиборчої боротьби на округах, яку ми спостерігали до 30 липня, ця кампанія обіцяє бути жорсткою.



Так. В першу чергу, на це впливають ресурси, які виділяються кандидату. Мало хто з кандидатів має власні ресурси, яких би було достатньо для проведення виборчої кампанії. По мажоритарці це в середньому 1,5 мільйони доларів. Ці гроші вони отримують від бізнесу чи інших зацікавлених осіб. Але треба розуміти, що люди, які дають такі суми грошей, розраховують, що вони їх повернуть і ще й з торицею. До того ж, активність висока, бо є округи, де конкурують кілька потужних кандидатів, тому використовується все, щоб перемогти будь-якою ціною.



- Можливо, цьогоріч зявляться якісь нові прийоми боротьби за виборця?



На цих виборах будуть використовуватися ті самі методи, що й на минулих виборах за мажоритарною системою, вони вже є випробувані. Ніхто не шукає чогось нового, всі використовують старі схеми. В першу чергу -- благодійність з метою популяризації особи, збір паспортних даних, які потім будуть використовуватись для маніпуляції голосами виборців. З початком виборчої кампанії слід очікувати хвилі чорного піару, адже у кандидатів залишається лише три місяці для боротьби. Як і раніше, будуть з'являтися незрозумілі газети з публікаціями проти певних кандидатів, роздаватимуться листівки від імені кандидата з метою його дискредитації. Оскільки адмінресурс є досить ефективним засобом, тому він буде задіяний також. Адмінресурс будуть використовувати абсолютно всі, і опозиційні сили, і провладні. Нового нічого ми не побачимо, бо правила гри не змінилися і кандидати не бачать сенсу ставати чеснішими і грати і грати у чесну гру.

 

- Яких фальсифікацій слід очікувати у день виборів? Які з них будуть використовуватись на Прикарпатті?



Політтехнологи та консультанти, що працюють з кандидатами, не будуть використовувати якихось новітніх технологій, в тому числі для фальсифікацій, а будуть використовувати вже перевірені способи. Серед них і всім відомі «каруселі», прогнозую їхнє поширення на Сході та Півдні України, там де є великі підприємства — людьми, які там працюють легше маніпулювати. Буде вкидання бюлетенів за певного кандидата, і псування бюлетенів. Останній метод, буде активно використовуватись на Прикарпатті. Але якщо на виборчих дільницях працюватимуть освічені спостерігачі, то основна боротьба технологій залишиться на етапі передвиборчої кампанії.



- На Прикарпатті цьогоріч спостергіається небувалий сплеск благодійності від кандидатів-мажоритарників. Здається, що вони між собою змагаються у тому, хто ж найбільший благодійник в області.



Цей метод розкрутки бренду або особи прийшов з області піару і політ-технологій. Він себе показав як досить ефективний, адже благодійність зачіпає душу людину, мова йде про добрі справи. Це всім подобається, і люди, навіть розуміючи що це робиться з метою агітації, досить лояльно ставляться до таких речей. Насправді, дуже добре, що кандидати міняють вікна у школах, купують обладнання для лікарень і, незважаючи на те, чи вони виграють чи ні, це все залишиться людям. Якщо держава протягом 20 років не могла придбати обладнання, то неважливо, хто його купив і чи виграє цей кандидат, важливо, що це обладнання залишиться і буде служити людям.



- Чому на Сході та в центральній частині України популярні продуктові набори, а на Заході ці методи можна вважати виборчою екзотикою?



На Заході України інша ментальність. Тутешні люди частіше бувають у Європі і більше контактують з європейцями. Західна Україна завжди мала більший рівень політичної культури і політичної освіти. Вона була своєрідним Провансом для цілої України, звідси виходили ідеї, хоча втілювати ці ідеї доводилось донецьким, дніпропетровським. Чому на Сході є дієвою роздача продуктів? Там у людей ще радянський тип мислення, патерналістський — панує переконання, що хтось має прийти і щось дати. Це само собою зрозуміло. Навіть якщо хтось з кандидатів не дуже прихильно ставиться до ідеї продуктових наборів, то отримує зауваження від своїх політтехнологів, що це необхідно робити, бо інакше він буде виглядати білою вороною на тлі конкурентів.

Крім того, на Сході багато великих підприємств. Якщо людина втратить роботу на такому підприємстві, ій потім важко буде знайти якусь іншу роботу. Це використовують роботодавці. Кандидати ведуть розмову не з простими виборцями, а з керівниками цих підприємств. Ті включають адміністративні засоби впливу, щоб їхні працівники голосували потрібним чином і навіть контролюють їхнє волевиявлення.



- Чи можна вже сьогодні спрогнозувати явку на вибори?



Не думаю, що явка буде високою по території всієї держави, так як помітне розчарування у політиках та політиці. Але Галичина, для жителів якої вибори -- це не просто процедура, а свято, на яке приходять у вишиванках та цілими родинами покаже вищий результат голосування. Українці вкотре прийдуть на вибори ще й завдяки своїй психологічній рисі – наш народ вірить у чудо. Ця віра в чудо вселяє людям надію на зміни після виборчої кампанії та буде спонукати їх прийти на виборчу дільницю незважаючи на досвід попередніх виборів.


01.08.2012 Андрій Фармуга 1045 3
Коментарі (3)

так 2012.08.01, 12:57
та не требба так обзиватиилюдей, може дійсно йшлося про Прованс
гість 2012.08.06, 09:56
Чергову передвиборчу гречконосну ходу підтримали священники ГКЦ у Надвірні яку почали агітувати за гречконоса якого вигнали з кааліції Християни, в знак протесту, де замість івангелія , було сказання про вибори, масово вийшли з церкви, На що служивй Ігор висловив ...
Знаючий 2012.08.09, 20:00
Насіяли Деревянко з Грабіком ....мабуть забагато сіяли. Вигнали іх з Партіі Фронт Змін,з Обєднаноі Опозиціі. Вчасно розібрались з цими прихвостнями Партіі Регіонів. Зрадникам і ТУШКАМ так і треба.
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7461 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1115
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

618
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5637
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1522
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1386

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

463

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1282

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1110

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1013
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

349
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

407
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1349
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

425
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

693
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5732
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

441
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

306
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

645 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1090
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

946