Кандидатам не має сенсу грати у чесну гру, адже правила не змінилися

 

Голова Івано-Франківської обласної Спілки молодих політологів розповів ОПОРІ про можливі фальсифікації та виборчу специфіку різних регіонів України.



- Судячи з досить агресивної передвиборчої боротьби на округах, яку ми спостерігали до 30 липня, ця кампанія обіцяє бути жорсткою.



Так. В першу чергу, на це впливають ресурси, які виділяються кандидату. Мало хто з кандидатів має власні ресурси, яких би було достатньо для проведення виборчої кампанії. По мажоритарці це в середньому 1,5 мільйони доларів. Ці гроші вони отримують від бізнесу чи інших зацікавлених осіб. Але треба розуміти, що люди, які дають такі суми грошей, розраховують, що вони їх повернуть і ще й з торицею. До того ж, активність висока, бо є округи, де конкурують кілька потужних кандидатів, тому використовується все, щоб перемогти будь-якою ціною.



- Можливо, цьогоріч зявляться якісь нові прийоми боротьби за виборця?



На цих виборах будуть використовуватися ті самі методи, що й на минулих виборах за мажоритарною системою, вони вже є випробувані. Ніхто не шукає чогось нового, всі використовують старі схеми. В першу чергу -- благодійність з метою популяризації особи, збір паспортних даних, які потім будуть використовуватись для маніпуляції голосами виборців. З початком виборчої кампанії слід очікувати хвилі чорного піару, адже у кандидатів залишається лише три місяці для боротьби. Як і раніше, будуть з'являтися незрозумілі газети з публікаціями проти певних кандидатів, роздаватимуться листівки від імені кандидата з метою його дискредитації. Оскільки адмінресурс є досить ефективним засобом, тому він буде задіяний також. Адмінресурс будуть використовувати абсолютно всі, і опозиційні сили, і провладні. Нового нічого ми не побачимо, бо правила гри не змінилися і кандидати не бачать сенсу ставати чеснішими і грати і грати у чесну гру.

 

- Яких фальсифікацій слід очікувати у день виборів? Які з них будуть використовуватись на Прикарпатті?



Політтехнологи та консультанти, що працюють з кандидатами, не будуть використовувати якихось новітніх технологій, в тому числі для фальсифікацій, а будуть використовувати вже перевірені способи. Серед них і всім відомі «каруселі», прогнозую їхнє поширення на Сході та Півдні України, там де є великі підприємства — людьми, які там працюють легше маніпулювати. Буде вкидання бюлетенів за певного кандидата, і псування бюлетенів. Останній метод, буде активно використовуватись на Прикарпатті. Але якщо на виборчих дільницях працюватимуть освічені спостерігачі, то основна боротьба технологій залишиться на етапі передвиборчої кампанії.



- На Прикарпатті цьогоріч спостергіається небувалий сплеск благодійності від кандидатів-мажоритарників. Здається, що вони між собою змагаються у тому, хто ж найбільший благодійник в області.



Цей метод розкрутки бренду або особи прийшов з області піару і політ-технологій. Він себе показав як досить ефективний, адже благодійність зачіпає душу людину, мова йде про добрі справи. Це всім подобається, і люди, навіть розуміючи що це робиться з метою агітації, досить лояльно ставляться до таких речей. Насправді, дуже добре, що кандидати міняють вікна у школах, купують обладнання для лікарень і, незважаючи на те, чи вони виграють чи ні, це все залишиться людям. Якщо держава протягом 20 років не могла придбати обладнання, то неважливо, хто його купив і чи виграє цей кандидат, важливо, що це обладнання залишиться і буде служити людям.



- Чому на Сході та в центральній частині України популярні продуктові набори, а на Заході ці методи можна вважати виборчою екзотикою?



На Заході України інша ментальність. Тутешні люди частіше бувають у Європі і більше контактують з європейцями. Західна Україна завжди мала більший рівень політичної культури і політичної освіти. Вона була своєрідним Провансом для цілої України, звідси виходили ідеї, хоча втілювати ці ідеї доводилось донецьким, дніпропетровським. Чому на Сході є дієвою роздача продуктів? Там у людей ще радянський тип мислення, патерналістський — панує переконання, що хтось має прийти і щось дати. Це само собою зрозуміло. Навіть якщо хтось з кандидатів не дуже прихильно ставиться до ідеї продуктових наборів, то отримує зауваження від своїх політтехнологів, що це необхідно робити, бо інакше він буде виглядати білою вороною на тлі конкурентів.

Крім того, на Сході багато великих підприємств. Якщо людина втратить роботу на такому підприємстві, ій потім важко буде знайти якусь іншу роботу. Це використовують роботодавці. Кандидати ведуть розмову не з простими виборцями, а з керівниками цих підприємств. Ті включають адміністративні засоби впливу, щоб їхні працівники голосували потрібним чином і навіть контролюють їхнє волевиявлення.



- Чи можна вже сьогодні спрогнозувати явку на вибори?



Не думаю, що явка буде високою по території всієї держави, так як помітне розчарування у політиках та політиці. Але Галичина, для жителів якої вибори -- це не просто процедура, а свято, на яке приходять у вишиванках та цілими родинами покаже вищий результат голосування. Українці вкотре прийдуть на вибори ще й завдяки своїй психологічній рисі – наш народ вірить у чудо. Ця віра в чудо вселяє людям надію на зміни після виборчої кампанії та буде спонукати їх прийти на виборчу дільницю незважаючи на досвід попередніх виборів.


01.08.2012 Андрій Фармуга 1000 3
Коментарі (3)

так 2012.08.01, 12:57
та не требба так обзиватиилюдей, може дійсно йшлося про Прованс
гість 2012.08.06, 09:56
Чергову передвиборчу гречконосну ходу підтримали священники ГКЦ у Надвірні яку почали агітувати за гречконоса якого вигнали з кааліції Християни, в знак протесту, де замість івангелія , було сказання про вибори, масово вийшли з церкви, На що служивй Ігор висловив ...
Знаючий 2012.08.09, 20:00
Насіяли Деревянко з Грабіком ....мабуть забагато сіяли. Вигнали іх з Партіі Фронт Змін,з Обєднаноі Опозиціі. Вчасно розібрались з цими прихвостнями Партіі Регіонів. Зрадникам і ТУШКАМ так і треба.
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

957 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

833
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1650
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2279
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4262 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3259

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

243

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

480

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

425

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

886
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8004
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

664
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

703
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1116
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

703
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6288
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1778
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

196
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

255
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1593
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

792 1