Калуський театр готує скандальну виставу, написану для Королівського Шекспірівського театру

Молодіжний театр «Silentium» готує чергову прем’єру — виставу за п’єсою української драматургині Наталії Ворожбит «Зерносховище».

Твір написаний на замовлення Королівського Шекспірівського театру у 2005 році, де і був поставлений вперше. В Україні ж «Зерносховище» вперше показали глядачам Першого українського театру для дітей та юнацтва у Львові. Її прем’єра відбулася 25 квітня 2015 року, інформує Фіртка з посиланням на "Вікна".

Дія відбувається на Полтавщині в 1932-33-х роках в часи активної колективізації, створення колгоспів, що призводить до найбільшої трагедії ХХ століття — Голодомору. Попри хронологічну віддаленість сюжету, п’єса ставить дуже актуальні питання: що ми про себе пам’ятаємо, чи вміємо ми пам’ятати і хто нас має цьому навчити, коли майже всі «наші» залишились в далекому 33-му.

За словами режисера молодіжного театру «Silentium» Дмитра Карачуна, ідея поставити виставу виникла минулого року, коли він прочитав в Інтернеті, який шум здійняла постановка у Львові. Прочитавши сценарій і порадившись з колегами, Дмитро Карачун вирішив, що «Зерносховище» повинна постати перед калуським глядачем. Оскільки п’єса має авторські права міжнародного зразка, режисер звернувся за дозволом на постановку до автора п'єси Наталії Ворожбит:

"Ми спеціально зв’язувалися з пані Наталею, вона «дала добро» на втілення п’єси і побажала нам успіху".

Керівник «Silentium» каже, що п’єса досить скандальна, має багато ненормативної лексики і незвична за формою. Тому він планує внести певні корективи:

"Ми трішки «згладжуємо» п’єсу і перекладаємо на українську літературну лайку, щоб наш глядач не був шокований. Окрім того, я скорочую п’єсу з двох годин — до 40 хвилин".

Зараз вистава — на початковій стадії. Актори займаються пластикою, виконанням етюдів і пошуками форм виразності. П’єсу планують поставити наприкінці листопада у День пам’яті жертв Голодомору.

Сама авторка про тему Голодомору в інтерв'ю DW зазначила:

"Ми втратили багато часу. Євреї одразу почали опрацьовувати Голокост, німці свою історію - теж… А ми цю травму загнали глибоко, і хтозна, де вона вибухне. Найсумніше— коли брала інтерв'ю в бабусь, які це пережили, а вони кажуть: та давайте не будемо погане згадувати. А ще гірше, коли молоді люди говорять: було та й було, у всіх було, треба йти далі…

Щоб урятуватися, треба про це говорити. Осмислення Голодоморів допомагає аналізувати і нинішні відносини з Росією, впливає на твою позицію. Багато ж людей без позиції. А якби вони трішки вивчали історію, починаючи з історії власної родини, то, може, у багатьох сферах нашого життя не сталося б таких страшних подій".


Довідка:

Наталія Ворожбит — драматург та сценарист, представниця "нової драми" в Україні. Її п`єси втілюють на сценах Латвії, Росії, Великобританії, Польщі та США. Закінчила Літературний інститут імені Максима Горького в Москві. Живе та працює в Києві.

Співзасновниця та акторка "Театру переселенця" (Київ). Кураторка фестивалів "Донкульт" і "ГОГОЛЬFEST", співзасновниця фестивалю "Тиждень актуальної п'єси". Лауреатка і номінантка премій "Золота маска" та "Нова п'єса". Авторка сценарію кінофільму "Кіборги". П'єси Наталії Ворожбит ставилися в театрах України, Росії, Великобританії, Польщі, США, Латвії  та інших.


02.10.2019 857
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

615
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1874
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3355
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1214
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1232
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1298 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1072

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

364

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1028

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1189
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

402
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2563
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1289
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1399
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

598
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15252
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7540
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

398
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1010 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

537
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

437
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

521